„Myslím si, že už v roce 2015 byli lidé unavení z neustálého přísunu informací a všech věcí, které nás obklopují. A obávám se, že se to v posledních čtyřech letech ještě znásobilo,“ tvrdí organizační guru Marie Kondo, která radí lidem, co dělat s přebytkem věcí v domácnosti.

Má ale i několik rad ohledně našich digitálních životů, které si díky telefonům a notebookům nosíme všude s sebou. Kondo totiž věří, že i na ně se dá aplikovat její zázračná KonMari metoda.

Krok číslo jedna je uvědomit si, že i když máme k dispozici nekonečné množství „úložného prostoru“, nemusí to vždy znamenat výhru. 

Fotky

Kolik máte v telefonu fotek? A kolik z nich se sobě podobá? Pokud patříte mezi chorobné hromadiče fotografií, Marie Kondo má pro vás jednoduchou radu: po každém dni, kdy si do telefonu něco vyfotíte, se podívejte do alba a vyberte jen ty nejlepší kousky. Žádné duplikáty, stačí jeden nejpovedenější exemplář každého záběru. To samé platí i pro ty fotky, které už v telefonu máte. Tak šup, mažeme!

Dokumenty

Stejný přístup pak můžete aplikovat i na dokumenty uložené ve vašem počítači nebo třeba na Drivu. Pamatujte si jednu jednoduchou poučku: čím více věcí máte, tím déle je budete hledat, až je budete potřebovat. Vymažte tedy všechny dokumenty, které nepoužíváte, nebo si je alespoň nahrajte na externí disk a nezahlcujte si jimi prostor, ve kterém pracujete.

Kabely aneb Hmotná reprezentace našich digitálních životů

Asi nemusíme připomínat, že není nic otravnějšího než hledat kabel k foťáku ve změti drátů, u kterých ani nevíme, k čemu patří. Udělejte si proto doma inventuru a vyhoďte všechna nehrající sluchátka, kabely, které fungují jen občas, a s neidentifikovatelnými kousky drátů se nadobro rozlučte.

Elektronika

Máte doma svůj první telefon? Asi nebudete sami. Otázka ale zní, zda ještě funguje a jestli byste ho vůbec ještě někdy použili. Asi všichni tak nějak tušíme, že ne. Tak se s ním nebojte rozloučit nebo ho prodejte. Nostalgie je dobrá, ale do šuplíků rozhodně nepatří.

Sociální sítě

I na sociálních sítích je nutné mít pořádek. A to hlavně v tom, koho na nich sledujete. Uvědomte si, že pokud máte mezi přáteli i lidi, kteří vás svými příspěvky štvou, zvyšujete tím pravděpodobnost, že budete během dne rozčilení. Pamatujte, že máme jen omezenou kapacitu a maličkostmi bychom se stresovat neměli. Tak si na sítích (alespoň na těch nepracovních) ponechte jen lidi, kteří vás baví.