Do ČR se loni dovezlo 361 milionů vajec. Více než polovina byla z Polska, dováží se ale také ze Slovenska, Lotyšska, Německa nebo Španělska. V Česku bylo loni včetně domácích chovů 8,8 milionu nosnic, které snesly 2,2 miliardy vajec. Oproti roku 2010 je nosnic zhruba o 300 tisíc více, v roce 2000 jich naopak bylo 11,7 milionu. Vyplývá to z dat, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Vychází také z údajů českého statistického úřadu (ČSÚ) a Organizace pro výživu a zemědělství (FAO).
Slepice v domácích chovech podle statistik snesly loni v průměru 180 vajec ročně, ty v komerčních chovech 307 vajec. Podle Českomoravské drůbežářské unie bylo loni v komerčních chovech zhruba pět milionů nosnic. Začátkem letošního roku ale veterináři nařídili likvidaci 750 tisíc nosnic kvůli ptačí chřipce ve velkochovu na Tachovsku, což je zhruba 15 procent všech nosnic v komerčních chovech. Majitel již začal s obnovou chovu, zatím je v jedné ze tří hal zkušební skupina 37 tisíc slepic. Obnova celého chovu může trvat až do září.
Podle statistik, které zveřejnilo ministerstvo, je nejvíce nosnic v Pardubickém a Středočeském kraji včetně Prahy. Nejméně naopak v Libereckém a Ústeckém kraji. Soběstačnost v produkci vajec byla posledních dat z předloňského roku 86 procent a průměrná spotřeba byla 263 kusů na osobu, uvedl resort. Drůbežáři spolu s Agrární komorou ČR již dříve upozorňovali na to, že soběstačnost může klesat kvůli zákazu klecových chovů, který začne platit na začátku roku 2027. Podle komory je nyní stále asi šedesát procent nosnic v klecových chovech a podniky musí do přestavby hal investovat desítky milionů korun.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) tento týden uvedl, že ceny vajec před Velikonoci jsou nízké, přestože se kvůli inflaci objevovaly názory, že výrazně porostou. „Jestliže někdo na přelomu ledna a února hrozil, že o Velikonocích budou vejce stát kolem deseti korun, není to pravda. Aktuální nabídky se pohybují mezi třemi a čtyřmi korunami,“ řekl.
Českomoravská drůbežářská unie minulý týden upozornila na to, že ceny vajec na pultech obchodů klesají, ale tuzemští chovatelé se stále potýkají s vysokými náklady. Zlevnění podle drůbežářů není na úkor marže řetězců, ale snížení dodavatelských cen a řetězce vytváří na domácí podniky tlak, aby dodávali produkci za podnákladové ceny. Předsedkyně unie Gabriela Dlouhá uvedla, že vejce se do ČR dováží za dumpingové ceny.
Unie uvedla, že u chlazeného kuřete nyní cena v akcích nedosahuje ani 70 korun, zatímco koncem loňského roku stálo téměř 80 korun. Podle drůbežářů farmářská cena kuřete stagnuje po celou dobu na 30 korunách za kilogram živé váhy.
Zdroj: Twitter MZe