Od konce 60. let tvořili Christo a Jeanne-Claude, umělci, kteří se proslavili jen takhle, pod svými křestními jmény, manželský pár, který znala nejen umělecká obec, ale také veřejnost po celém světě.

Přibližně mezi lety 1969 a 1995 na sebe upozornili objekty, převážně stavbami, které schválně zahalovali do speciální látky.

Čtěte také: Reklama budoucnosti pozná, kdo jste, a naučí se mluvit vaším jazykem

Podle jejich slov se jim díky tomu podařilo přinutit lidi přehodnotit důležitost předmětu pod plachtou i okolí, ve kterém se nachází.

Právě tím, že objekt zakryli, na něj upozornili.

Zabalená budova Bundestagu, Berlín

Tenhle trik se dá využít také v reklamě a komunikaci. Následující příklady ukážou, jak to vypadá, když se do podobně odvážné akce pustí i značky.

Kde je produkt? Počkejte si na něj

Zkuste si to. Představte si, že prodáváte auta. Taková, za kterými se lidé budou otáčet. Obdivovat je a následně i vás.

A teď si představte, že na to, abyste pochopili, jaký produkt je a co vám přinese do života, postačí, když ukážete všechno ostatní, jen ne tu věc samotnou.

Přesně tak funguje dnes už ikonická reklama na Volkswagen Beetle od nejúspěšnějšího českého reklamního režiséra Ivana Zachariáše.

Agentura: Tribal London / DDB UK, 2001

Svůj produkt neukázal ani výrobce kečupů Heinz. Když zobrazíte něco, co si lidé bez vašeho produktu neumějí představit, může to být trefa do černého.

Mimochodem, reklama byla původně vymyšlena pro seriál Mad Men, ale značce se tak zalíbila, že se ji nebála realizovat na americkém trhu.

Agentura: David Miami / Sterling Cooper Draper Pryce, 2017

Ukažte, co se stane, když produkt nevlastníte

Když vytvoříte univerzum, ve kterém nastíníte, co by se stalo, pokud by produkt neexistoval anebo jej nikdo nevlastnil, nemusíte ho ani demonstrovat.

Fisher-Price, známý výrobce hraček, se ve své starší reklamě ptá: „Které z těchto dětí má nazuté brusle Fisher-Price, na kterých se nedá uklouznout a spadnout?“ Tak co, vidíte je někde?

View post on imgur.com

V roce 2017 se společnost Apple rozhodla upozornit na svou pravidelnou konferenci vývojářů tak, že ukázala svět bez výrobků, na kterých každý rok tisíce jejích lidí po celém světě pracují.

Tedy namísto toho, aby vývojáře v reklamě zobrazila a poukazovala na jejich výjimečnost, vykreslila svět bez nich. Právě tak zdůraznila jejich potřebu a připomenula nám, jak nám každý den ulehčují život.


Agentura: Apple, MJZ, 2017

Právě poslední příklad je ukázkou toho, že ani v dnešní zrychlené digitální době nemusí být produkt středobodem pozornosti. Anebo jinak. To, jak funguje a vypadá, nemusí být to jediné, co lidem ukážete.

Na jeho výjimečnost můžete přesměrovat pozornost jednoduše tím, že ho zahalíte. Je to podobné, jako byste všem svou výjimečnost v práci dokázali tak, že byste do ní zítra nepřišli.

Ale to není tip, jen příklad.