Do rozvoje se v následujících dvou letech chystá investovat osmdesát pět procent menších exportních firem v Česku. Peníze chtějí vynaložit zejména na nástroje umělé inteligence. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro Exportní garanční a pojišťovací společnost a Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR, kterého se zúčastnila stovka firem.

„Největší přínos AI firmy vnímají v oblasti zrychlení nebo zjednodušení například výrobních postupů v rámci automatizace. To jde ruku v ruce se zlevněním daného procesu, což je nejčastěji uváděná motivace firem,“ uvedla místopředsedkyně představenstva ASMP Pavla Břečková.

Firmy v průzkumu zmiňovaly také překážky, které používání AI mohou bránit. Jsou jimi například obavy ze zneužití, spolehlivosti nebo nedostatek zkušeností. K dalším oblastem, do kterých společnosti chtějí investovat, patří opatření na úsporu energií a akvizice.

Z těch společností, které v příštích dvou letech plánují investovat, jich šedesát pět procent využije vlastní zdroje. Tyto peníze hodlají kombinovat s bankovními úvěry či dotacemi, zjistil průzkum. Čím menší firma je, tím častěji se podle průzkumu spoléhá na vlastní financování.

Exportující firmy, které chtějí investovat například do inovací, AI nebo navýšení výrobních kapacit, se mohou u EGAP pojistit pro zvýšení konkurenceschopnosti. Loni EGAP českým firmám pojistil vývoz v hodnotě 68,9 miliardy korun, což bylo meziročně o 27,7 miliardy korun více.

Podobný průzkum letos uskutečnilo také Sdružení pro zahraniční investice. Další investice v Česku do budoucna podle něj plánuje sedmdesát šest procent firem. Proti loňsku je to o dva procentní body více. Z nich sedmdesát sedm procent chce investovat do robotizace a automatizace.