Mít tak doma zlatou cihličku. Zvlášť, když jedna taková, o nichž teď bude řeč, váží dvanáct kilo a můžete si za ni pořídit třeba luxusní byt v centru Prahy. Londýňané je mají schované pod chodníkem v ulici Threadneedle, tedy na adrese centrální banky Velké Británie. Tam se v podzemí na ploše bezmála 28 kilometrů čtverečních ukrývají zlaté cihly s hodnotou převyšující 200 miliard dolarů.
Každá cihla je jiná. Některé svým tvarem připomínají spíš bochník chleba, jiné mají zase zešikmené hrany kvůli tomu, aby se lépe držely v ruce. A představte si, že je mají jen tak pod zámkem, stejně jako tomu bylo kdysi, třeba za vlády Tudorovců. To prý z jednoho prostého důvodu. Elektronický systém je podle insiderů mnohem lehčí zneužít. Nenechte se ale mýlit, samotný přístup do trezorů schvaluje počítačový systém na základě zvukové analýzy hlasu. Jedná se tedy o kombinaci tradičního a moderního bezpečnostního systému.
Čtěte také: Střep a Tříska? V Londýně možná vyroste dřevěný mrakodrap
Ve zlatém trezoru je naprosté ticho a to díky silným stěnám, informuje BBC. Není tu ani žádný pach či vůně. Jediné, co tady ucítíte, je moc a peníze, protože tento drahý kov je jednou z nejvíce obchodovaných komodit na světě. V podzemí Londýna a v jeho okolí je ukryto zlato za celkem 248 miliard dolarů a to proto, že se v hlavním městě Velké Británie s tímto cenným kovem obchoduje. Jedná se o tři čtvrtiny světového obchodu se zlatem. Tato suma je navíc jednou pětinou celkového zlatého bohatství všech světových vlád.
Centrální anglická banka ukrývá přes 5000 tun zlata.
„Zlato je pojistkou v době nejistoty,“ říká Jonathan Spall, dlouholetý obchodník se zlatem a generální ředitel poradenské společnosti G Cubed Metal. Naráží na fakt, že tomuto kovu se vede extrémně dobře například v dobách velkých mezinárodních konfliktů nebo když padají akciové trhy.
Trezory pod „Starou dámou“, jak se britské centrální bance přezdívá, byly vybudované ve třicátých letech minulého století. V době druhé světové války se zlatý poklad přesunul z bezpečnostních důvodů do Kanady a v části podzemních trezorů tenkrát vznikla jídelna pro zaměstnance banky. Později, v roce 1940 sloužily trezory jako bombový úkryt a v roce 1945 se do nich zlato opět vrátilo. A leží tam dodnes.
Do centra Londýna se dopravuje buď po moři nebo letecky. „Některé zlaté cihly se přepravují v nákladovém prostoru komerčních dopravních letadel společně třeba s čerstvými květinami nebo umrlci,“ popisuje Ruth Crowell generální ředitel asociace London Bullion Market Association.
Čtěte také: Švec z Londýna obouvá královny i miliardáře a za 5 tisíc eur obuje i vás
Najít způsob přepravy zlata je celkem jednoduché, mnohem těžší je najít místo uskladnění. „Londýn je totiž z větší části vystavěný na jílovité půdě a zlato je natolik těžké, že když na sebe poskládáte příliš mnoho cihliček, začnou se bořit do země,“ říká Crowell o pokladu s váhou přes 5100 tun. Ne ve všech metropolích ale mají s uskladněním zlata takový problém jako v hlavním městě Británie. Například newyorský Manhattan byl postaven na skalním podloží, díky čemuž může na sebe tamní Federální rezervní banka skládat zlaté cihličky od podlahy až do stropu.
Každá cihlička má hodnotu půl milionu dolarů.
V Londýně to však nejde. Proto ve městě vznikla různá omezení pro stohování a zlato tak musí být uložené na vícero místech. Není tedy jen pod chodníkem v centru města, ale také v sedmi dalších menších trezorech pod dálnicí M25, která obklopuje Londýn. Trezory vlastní například banky JP Morgan a HSBC, ale jejich přesná lokalita se udržuje v tajnosti.
Jen pro zajímavost – celkem 32 procent světových zásob zlata vlastní vláda, banky a investoři, dalších 12 procent se využívá v průmyslu například na elektronické obvody a ta větší část produkce je využita na výrobu šperků. Významnými trhy pro zlaté ozdoby jsou například Čína a Indie, které dohromady představují polovinu světové poptávky. Třeba v Indii je v průměru na každou svatbu (ročně je jich 10 milionů) spotřebováno 30 – 40 gramů zlata.
Vzhledem k současné situaci na trhu, který je nestabilní, je zlato opět v módě. Svědčí tomu také otevření vůbec prvního londýnského showroomu Sharps Pixley, kde si můžete u prodejního pultu koupit kilo zlata za necelý milion korun. Jeho cena je ale právě na vzestupu, proto si doma nezapomeňte vaší zlatou kartu.