Profesionální baviči, kteří přitahují velkou slávu a velké peníze, se rozhlížejí po způsobech, jak své jmění investovat a tím rozšířit. Některá z velkých hollywoodských jmen se pouští do světa byznysu z pozic investorů, majitelů podniků či byznysmenů. Pokud jde o obory, nejsou nijak zvlášť vybíraví.
Jessica Alba spustila v roce 2011 svou společnost Honest Company s cílem vyrábět „čisté“ výrobky pro děti a firma od té doby roste. Kanye West, který vlastní značku oblečení a tenisek Yeezy, se stal nejlépe placeným hiphopovým umělcem roku 2019, když si připsal 150 milionů dolarů, z čehož většina mu přistála právě z Yeezy.
Jared Leto a Snoop Dogg investovali do společnosti Reddit. Ashton Kutcher vlastní firmu rizikového kapitálu, která má podíly ve společnostech Uber, Skype nebo Airbnb. Mark Wahlberg má pod palcem síť restaurací s názvem The Wahlburgers.
Seznam celebrit, které rozšiřují své finanční portfolio mimo oblast zábavy, je čím dál tím delší. Vzhledem k tomu, že se dnes každý podnik a odvětví spoléhá na technologie stále více, je fintech jednou z oblastí, která si získává masivní pozornost investorů.
Toto spojení finančních služeb a informačních technologií postupně vytlačuje hotovostní transakce.
Podle Eugena Johnsona, zakladatele společnosti Revi, nabízející fintechová řešení zaměřená na restaurace, byli před několika desetiletími hotovostní společností. „Byly doby, kdy lidé nevěřili ani digitálním platbám. Dnes se ovšem tento trend zcela obrátil.“
Johnson věří, že svět fintech se teprve rozjíždí a má namířeno k dalšímu odvážnému vývoji v oblasti plateb. Už teď jsme svědky masivních inovací technologií, jako je blockchain, rozšířená a virtuální realita, což je trend, kterého si všimli všichni včetně hollywoodských celebrit, které na něm již vydělávají peníze.
Investice do fintechu zažínají motory
Fintech se vyvinul velice rychle a dnes se bez něj žádný relevantní podnik neobejde. Odvětví nabývá mnoha podob: jsou to kreditní karty, zprostředkovatelé digitálních plateb jako Stripe a Square, řešení pro převody peněz typu XE a Wise, onlinové banky jako Revolut, platformy pro P2P půjčky jako SoFi, kryptoměny a blockchain a digitální aktiva jako NFT.
V roce 2019 činila celková hodnota investic této oblasti 213,8 miliardy dolarů. S příchodem pandemie dostal fintech ránu a tato částka klesla na 124,9 miliardy dolarů. V roce 2021 se ale vyšplhala na 210 miliard dolarů a očekává se, že do roku 2025 dosáhne 305 miliard dolarů.
Revi je technologické řešení pro restaurace, které využívá digitální a mobilní objednávkový systém ke zefektivnění procesu objednávání, shromažďování analytických údajů a opětovnému spojení se s uživateli po nákupu.
Technologie analyzuje údaje o zákaznících, aby jim mohla poskytnout personalizované a užitečné služby po nákupu. Doposud zpracovala transakce v hodnotě více než třicet milionů dolarů. Letos by to mělo být až čtyřicet milionů dolarů.
Fintech už nikam nezmizí, ale Johnson je přesvědčen, že přežijí pouze ty společnosti, které upřednostní hodnotu pro spotřebitele. „Řešení musí být bezproblémová, přínosná, personalizovaná a užitečná pro spotřebitele, nikoli jen pro firmy.“
Známé osobnosti investují do fintechu nejen peníze
Není to tak dávno, kdy celebrity směřovaly své investice do oblečení, alkoholu, restaurací, tenisek a dalších trendy oblastí. Šlo o odvětví, která lze snáze pochopit a z pozice celebrity propagovat bez ohledu na odborné znalosti.
U fintechu však platí, že k propagaci produktu je zapotřebí vědět o něm přece jen trochu více. A Justin Bieber, Snoop Dogg, Drake, Gwyneth Paltrow, Kate Hudson a mnoho dalších celebrit nedávno vložili peníze do nové fintechové společnosti MoonPay.
Áčkové celebrity mají často k dispozici spoustu investičního kapitálu, ale investice do fintechu celkem pochopitelně nebyla první, která jim přišla na mysl. To se teď změnilo. Ve skutečnosti již v roce 2015 dosáhly investice celebrit do finančních technologií dvou miliard dolarů. Pokud však jde o samotné zapojení do projektů mimo pouhých finančních injekcí, tam už je situace méně jasná.
Vzpomeňte si na porotce pořadu Planet of the Apps na Apple TV. Kromě zkušeného podnikatele a obchodního komentátora Garyho Vaynerchuka tvoří zbytek poroty Jessica Alba, Gwyneth Paltrow a Will.i.am, což jsou vesměs lidé, kteří prosluli v oblasti zábavního průmyslu.
V tomto pořadu vývojáři předkládali porotě své nápady na aplikace, a pokud měl jejich nápad potenciál, měli šanci získat od odborných porotců vedení, díky němuž by mohli získat finanční prostředky pro své podnikání. V pořadu mohli diváci posoudit podnikatelské schopnosti těchto celebrit, ale také vidět, jak mentorují množství fintechových společností.
Ať už si o celebritách,
které se ujímají přímých rolí ve fintechu, myslíte cokoli,
nic to nemění na tom, že investice celebrit z této oblasti už
nikam nezmizí. Hranice mezi Hollywoodem a Silicon Valley se rychle
stírají a nevypadá to, že by to byl jen další přechodný
trend.