Ani tři roky trvající válka na Ukrajině, ani západní sankce nemají negativní dopad na jmění nejbohatších Rusů. Naopak. V letošním Forbes žebříčku dolarových miliardářů jich je nejvíc v historii.
Mezi světové miliardáře se řadí 140 Rusů, což je o patnáct víc než loni. Dohromady vlastní majetek v hodnotě 580,3 miliardy dolarů. Ve stovce nejmovitějších lidí na planetě má Ruská federace šest zástupců.
Vůbec největší jmění z nich má Vagit Alekperov, zakladatel ropné společnosti Lukoil. S majetkem v hodnotě 28,7 miliardy dolarů (zhruba 664 miliard korun) je 62. nejbohatším člověkem světa. Oproti loňskému roku se v žebříčku propadl o tři příčky, a to i přesto, že meziročně zbohatl zhruba o sto milionů dolarů.
Čtyřiasedmdesátiletý Alekperov je nejbohatším Rusem v žebříčku už druhý rok po sobě. Začínal přitom skromně, jako pracovník ropné plošiny v Kaspickém moři. Později se však stal náměstkem ministra, který v Sovětském svazu dohlížel na ropný průmysl.
I díky tomu v roce 1991 převzal tři velká ropná pole kontrolovaná státem a založil Lukoil, dnes největší nezávislou ropnou společnost v Rusku. V jejím čele byl do roku 2022. Poté se stáhl kvůli britských sankcím souvisejícím s ruskou agresí na Ukrajině. Stále ale vlastní přibližně třicet procent akcií.
Jen o jednu příčku v žebříčku za ním je Alexej Mordašov s rodinou (28,6 miliardy dolarů), který vlastní ocelářský a těžařský kolos Severstal. Do stovky nejbohatších lidí světa se řadí také Leonid Mikhelson s rodinou (28,4 miliardy), Vladimir Lisin (26,5 miliardy), Vladimir Potanin (24,2 miliardy) a Gennadij Timčenko (23,2 miliardy).
Všichni jsou ruskými oligarchy, kteří mají blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi. Když v roce 2022 napadla ruská armáda Ukrajinu a Západ reagoval sankcemi, všichni zchudli. Každý zhruba o deset miliard dolarů, Mordašov téměř o šestnáct miliard.
Kromě něj a Potanina jsou však už ostatní zmínění oligarchové bohatší než před invazí. Byť i Mordašov a Potanin ztrátu z roku 2022 poslední roky dohánějí.
Někteří z ruských miliardářů profitují z odchodu západních značek z ruského trhu po rozpoutání války na Ukrajině, díky čemuž prodávají více svého zboží. Jiní zase vydělali nebo zvýšili svůj majetek tím, že za výhodnou cenu koupili ruská aktiva od stahujících se společností. Případně převzali podnik, který Rusko zahraničním firmám znárodnilo.
Řada oligarchů má také přímé zisky z války. Nezávislý investigativní ruský web Proekt loni uvedl, že nejméně jednaosmdesát z tehdejší dvoustovky nejbohatších Rusů bylo zapojeno do agrese na Ukrajině. Například tím, že jejich společnosti dodávaly vybavení, komponenty nebo palivo pro armádu či zbrojním továrnám.
Mezi těmito jednaosmdesáti jmény se objevil například bývalý majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič. Jeho společnost Evraz údajně dodávala suroviny pro výrobu tanků a chemikálie pro výrobu výbušnin a raket.
Zároveň se ruští miliardáři naučili v posledních letech obcházet západní sankce. Třeba využíváním mezer v evropských předpisech, které umožňují, aby firmy, kde sankcionovaní lidé mají menšinový podíl, nadále působily na trzích Evropské unie. Jedním z těch, kdo tuhle skulinu využívají, je například zmíněný Timčenko.