Spotřebitelské ceny v Česku v březnu meziročně vzrostly o 2,7 procenta, stejně jako v únoru. Meziměsíčně ceny stouply o 0,1 procenta. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad, který tak potvrdil svůj předběžný odhad z minulého týdne. Podle statistiků podražily zejména potraviny, naopak zlevnily pohonné hmoty.
„V březnu ceny oproti loňskému roku vzrostly stejně jako v únoru o 2,7 procenta. Růst cen potravin byl téměř zcela vykompenzován poklesem cen pohonných hmot. Benzin Natural 95 se na čerpacích stanicích v průměru prodával za 35,25 koruny za litr, což byla nejnižší cena od září roku 2021. Nafta se prodávala za 34,83 koruny za litr, což bylo nejméně od listopadu loňského roku,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Pavla Šedivá.
Na meziroční růst cenové hladiny měly podle statistiků v březnu nadále největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Například ceny vajec stouply o 46 procent, čokolády a čokoládových výrobků téměř o 34 procent, másla a kakaa shodně zhruba o 27 procent, kávy téměř o 23 procent a polotučného trvanlivého mléka asi o jedenáct procent. Ovoce podražilo rovněž o jedenáct procent a maso o necelá čtyři procenta.
V oddíle alkoholické nápoje, tabák se zvýšily ceny lihovin o 3,5 procenta, vína a piva o víc než procento a tabákových výrobků zhruba o osm procent. V oddíle bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu asi o šest procent, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o necelá čtyři procenta, vodného a stočného zhruba o čtyři procenta a tepla a teplé vody o 4,5 procenta.
Naopak ceny elektřiny klesly téměř o pět procent a zemního plynu o 8,5 procenta. V oddíle stravování a ubytování byly ceny stravovacích služeb vyšší téměř o pět procent a ubytovacích služeb asi o osm procent.
„Na meziroční snižování celkové cenové hladiny v březnu působily ceny v oddíle odívání a obuv, kde klesly ceny oděvů o 1,5 procenta a obuvi o 5,4 procenta, a ceny v oddíle doprava (pokles o 1,9 procenta),“ uvedl Český statistický úřad. Ceny pohonných hmot a olejů byly v březnu meziročně nižší o 8,5 procenta.
Oproti loňskému březnu ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,6 procenta a ceny služeb o 4,5 procenta.
Meziměsíčně stouply především ceny vajec (téměř o šestnáct procent), ovoce (o necelá tři procenta), drůbežího masa (o dvě procenta) a nealkoholických nápojů (o procento). Naopak levnější byly oproti únoru máslo, a to asi o osm procent, a zelenina (zhruba o procento). V oddíle doprava klesly ceny pohonných hmot a olejů asi o tři procenta, zlevnily i dovolené. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 procenta a ceny služeb o 0,2 procenta.
V evropském žebříčku inflace si Česko pohoršilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 21. nejvyšší, zatímco v únoru byla 25. nejvyšší, vyplývá to z aktuální analýzy investiční platformy Portu.
Nejvyšší inflaci v Evropě měla Ukrajina, a to 14,6 procenta. Následovalo Rusko s meziroční inflací 10,5 procenta. Vysokou inflaci měly také Moldavsko s 8,8 procenta, Bělorusko s 5,8 procenta nebo Maďarsko se 4,7 procenta.
Ze sousedních států byla inflace proti Česku vyšší v Polsku, kde činila 4,9 procenta. Na Slovensku byla inflace 4,3 procenta a v Rakousku 2,9 procenta. Nižší byla naopak v Německu s 2,2 procenta. Nejnižší inflaci z evropských států měly shodně Lichtenštejnsko a Švýcarsko, kde představovala 0,3 procenta. Nízká inflace byla i ve Finsku s 0,8 procenta a Švédsku s 0,5 procenta.
Meziroční míra inflace v eurozóně podle odhadu Eurostatu v březnu 2025 klesla o desetinu procentního bodu na 2,2 procenta. Meziroční míra inflace v USA v březnu 2025 podle odhadu měla klesnout na 2,6 procenta proti 2,8 procenta v únoru.
Za snížením by mohl stát především pokles cen energií. Inflační tlaky však pravděpodobně přetrvávaly v kategoriích, jako jsou potraviny. Trhy budou pozorně sledovat případné první známky inflačního dopadu cel, která jsou v platnosti již od února, řekl analytik Portu Lukáš Raška.