O dvojici Hænke, kterou založili Alexandra Střelcová a její manžel Julien Antih, jsme psali v posledním čísle Forbesu. Loni si jejich rostlinné instalace objednala řada firem a restaurací v Praze, oblíbil si je třeba Tomáš Karpíšek. Část prostředků získaných z prodejů věnovali mladí podnikatelé na Julienův vědecký výzkum: kromě podnikání zkoumá nové rostlinné léčivé látky.

Tak tomu bylo do chvíle, než udeřila koronakrize. Duo třicátníků se nám ozvalo, že během týdne najeli na nový provozní model. Poslední dny se v laboratoři věnují výrobě nedostatkové dezinfekce a s pomocí služby Liftago Ondřeje Krátkého se snaží udržet prodej a rozvoz svých rostlin.

Ještě před týdnem se všechno v Hænke točilo kolem zelené ekonomiky, ochrany životního prostředí a biodiverzity. Anebo prostě kolem toho, jak si to doma udělat s rostlinami útulnější, aby se nám lépe bydlelo, a být zároveň šetrný k přírodě.

Chystali jsme instalace do kanceláří, přednášky, workshopy a koncerty pro veřejnost, ale taky cestu do Japonska, kde jsme chtěli mapovat místní tradice spojené s využíváním rostlin. Julien se navíc připravoval na výzkumnou expedici na Filipíny, kde měl zjišťovat, jaké esenciální oleje z tamějších rostlin by mohly aktivně pomoci proti bakteriím způsobujícím respirační onemocnění.

Foto Alexandra Timpau

To už se dnes zdá jako realita z jiného matrixu. Celá situace kolem koronaviru samozřejmě převrátila naruby i financování našeho projektu, který byl až do minulého týdne z velké části závislý na instalacích zajišťovaných firmám především ze sektorů, jako jsou IT, gastronomie nebo eventy.

Dnes už to platí v minulém čase: do veřejného prostoru se život vrátí bůhvíkdy, restaurace jsou zavřené, kanceláře zejí prázdnotou a chodit na přednášky a workshopy je dávno nereálné.

Zato na e-shopu nebylo nikdy rušněji. Koronavirus zastihl Evropu na začátku jara, ale příroda zatím zrušena nebyla. Lidé tráví nuceně drtivou většinu dní doma, a tak se začali věnovat tomu mnohdy jedinému kousku zeleně kolem sebe: svým pokojovkám.

Jenom za minulý týden proto stouply tržby z e-shopu trojnásobně. Velké díky patří především naší komunitě příznivců, kteří projekt podpořili koupí rostlin ve chvíli, kdy veškeré další obvyklé zdroje příjmu ze dne na den zmizely.

info Foto Adriana Fialová
Alexandra Střelcová a Julien Antih | Foto Adriana Fialová

Byť byla nakonec květinářství ze zákazu vyjmuta, v Hænke je stále zavřeno. Připadá nám nesmyslné riskovat zdraví našeho týmu a zákazníků a otevírat obchod za účelem výdělku pár stovek korun v době, kdy mají být všichni doma. Vzhledem k nouzovému stavu a zákazu vycházení tak nyní posíláme rostliny výhradně domů – díky spolupráci s firmou Liftago již do druhého dne.

Kromě toho organizujeme míchání tolik potřebné dezinfekce, která pomalu dochází i v prvních liniích. Díky spolupráci s Fakultou tropického zemědělství ČZU půjde využívat laboratoř etnobotaniky a etnofarmakologie, kde za normálních okolností působí Julien.

Koronakrize ukázala sílu komunity, která za námi stojí.

Až opadne největší krize a všichni budeme moci opět vyjít z domu ven, budeme se snažit, abychom své předešlé aktivity znovu nastartovali, co nejdřív to bude možné. Tak jako spousta malých podniků usilovně přemýšlíme nad tím, jak celou situaci nakonec ustojíme finančně: z prodeje rostlin a zelených instalací jsou financovány nejen naše neziskové aktivity, ale i šestičlenný tým.

Zatím nám ale dala koronakrize možnost zamyslet se nad efektivitou naší dosavadní práce, a hlavně ukázala sílu komunity, která za námi stojí. To je na tom celém – kromě zdraví – nejcennější.