Bývaly časy, kdy komunikaci s mrtvými slibovaly jen šarlatánky na poutích či v zapadlých a potemnělých uličkách. Teď jim však do práce fušuje i technologický gigant Microsoft. Ten totiž podal žádost o patent, který přináší fascinující možnost digitálního vzkříšení lidí jako komunikujících robotů – takzvaných chatbotů.
Na chatboty už dnes běžně narazíte, když vám třeba v oblíbeném e-shopu odpovídají na jednoduché otázky nebo když vám pomáhají sjednat návštěvu u pokrokovějšího doktora. Zatím se však tyto produkty strojového učení zpravidla trénují tak, že analyzují konverzace statisíců lidí najednou. Microsoft na to jde ale úplně obráceně.
Jeho technologie by měla umožnit vytvořit chatbota pouze z údajů o jedné jediné konkrétní osobě. Systém má v plánu využívat naše „sociální data“, jako jsou například obrázky, hlasové záznamy, příspěvky na sociálních sítích, elektronické zprávy, popřípadě i psané dopisy. Z těchto informací pak vytvoří profil konkrétní osoby, ze kterého bude chatbot vycházet.
„Sociální data mohou být využita k vytvoření nebo úpravě speciálního osobnostního koeficientu, který by vystihoval charakter daného člověka,“ uvádí se konkrétně v žádosti o patent. „Podle tohoto koeficientu pak bude možné učit chatbota konverzovat a reagovat v souladu s osobností jeho lidské předlohy.“
Patent tvrdí, že chatbot by mohl jako skutečný člověk i znít. Analýzou hlasových a dalších zvukových záznamů konkrétní osoby by totiž mohl vzniknout jakýsi hlasový font, který by pomohl napodobit její lidský hlas. A co víc, důkladnou analýzou obrázků, videí a dalších vizuálních informací by dokonce mohl vzniknout interaktivní model člověka, který byl robotovi předlohou.
Zapomeňte na seance
Ani patent firmy Microsoft nijak nezastírá, že by společnost technologii mohla zacílit na pozůstalé. V žádosti se uvádí, že člověk, který bude stát chatbotovi modelem, skutečně může být živý i mrtvý.
„Je možné, aby konkrétní osoba, kterou chatbot reprezentuje, odpovídala minulému i současnému subjektu, ať už to je něčí přítel, příbuzný či známý. Stejně tak může odpovídat celebritě, fiktivní i historické postavě či zcela náhodné osobě,“ píše se v žádosti.
„Chatbot může dokonce odpovídat osobě, která ho přímo vytváří, popřípadě trénuje,“ dodává patent a přímo tak odkazuje na možnost, že by si člověk mohl před smrtí vytvořit svou vlastní digitální verzi.
V patentu je zdůrazněný také rozsah a detail, v jakém bude chatbot schopen svou předlohu ztvárnit. Věrně by měl napodobit konverzační dovednosti, jako je styl, dikce či tón hlasu. Pozadu by neměl zůstat ani pokud jde o zvolené téma rozhovoru, délku a složitost vět či ucelenost projevu.
Je třeba nezapomenout, že lidský mozek je komplexnější než jakýkoli počítač, který dokázalo lidstvo vytvořit. Tito teoretičtí chatboti by tak samozřejmě byli jen chabou náhražkou skutečného člověka. Možná by i to ale mohlo stačit, lidé se totiž dají, i přes své nesmírně komplexní mozkovny, jednoduše napálit.
Pokud například v nějaké chvíli chatbot nebude mít o své předloze dostatek dat k tomu, aby rozumně odpověděl, mohl by podle Microsoftu využít veřejně dostupné zdroje konverzačních dat tak, aby vzniklou mezeru vyplnil.
Chceme to vůbec?
Patent Microsoftu se zaobírá pouze technickou stránkou problému. Nicméně myšlenka reinkarnace lidí jako chatbotů logicky přináší i spoustu dalších otazníků.
Budou mít lidé právo odmítnout účast v tomto systému? A co pozůstalí? Budou moci příbuzní zakázat ostatním, aby si z jejich milovaného vytvořili chatbota? Na tyto otázky bude potřeba najít odpověď, jakmile Microsoft, nebo kdokoli jiný, vytvoří fungující prototyp.
Sci-fi literatura, filmy i počítačové hry s digitální nesmrtelností koketují už desetiletí. Kdo ví. Možná se opravdu blíží doba, kdy vaše osobnost nebude muset zemřít spolu s vámi.