Calvin Lo se již dlouhá léta snaží prezentovat jako zcestovalý miliardář-filantrop se světovou sbírkou šampaňského, domovy na třech různých kontinentech, flotilou exotických automobilů a investicemi v pětihvězdičkových hotelech či stáji formule 1. Zní to jako skvělý příběh. Jen škoda, že je (z drtivé většiny) vymyšlený.
Jednoho teplého zářijového rána loňského roku měl Calvin Lo schůzku s redaktorem Forbesu. Přivítal ho v sídle rodinné pojišťovací společnosti R. E. Lee International v Hongkongu. V perfektně padnoucím obleku s kravatou a ladícím kapesníčkem v náprsní kapse se usadil se svou návštěvou v zasedací místnosti bohatě zdobené dřevěným obložením, knihami vázanými v kůži a vkusně naaranžovanými vázami.
Lo, který ve společnosti R. E. Lee International působí jako CEO, si schůzku s redaktorem vyžádal, aby s ním probral žebříček světových miliardářů, který časopis Forbes každoročně sestavuje. Zajímal se, jak žebříček vnímají ostatní asijští miliardáři, a svěřil se redaktorovi se svým „dilematem“, zda má Forbesu poskytnout dodatečné podklady ohledně výše svého bohatství, aby byl do žebříčku zařazen.
Jak posléze vysvětlil, starší a konzervativnější magnáti si podle jeho názoru raději chrání své soukromí, zatímco druhá až třetí generace světových boháčů je již více otevřená a někteří z nich ho povzbuzovali, aby se do žebříčku nechal také zařadit. „Máš velké štěstí, daří se ti skvěle,“ říkali mu prý.
Podle jeho názoru by mohlo jeho jméno v žebříčku nejbohatších lidí světa pomoci jeho hlavnímu byznysu: prodeji životního pojištění těm nejbohatším z nejbohatších. „Ti jsou stejně náš cílový trh,“ dodal Lo. Loovo „dilema“ bylo ve skutečnosti součástí pečlivě připravené scénky. Schůzce předcházelo více než dvouleté plánování, jak se na žebříček miliardářů dostat.
Od roku 2020 se nejméně sedm lidí ozvalo jedenácti redaktorům Forbesu při více než dvaceti různých příležitostech. Calvina Loa představovali jako „nejvíc opomíjeného miliardáře-filantropa“ nebo také jako „nejvíc vyhýbavého a soukromí si chránícího miliardářského investora na světě“.
Poslali do redakce více než desítku dokumentů, některé s označením „soukromé a důvěrné“, které údajně dokazovaly Loovu dobrou pověst a výši majetku. Redakce Forbesu žádný z těchto pokusů zpočátku nebrala příliš vážně. Až překvapivé množství lidí se každoročně snaží prolhat na seznam miliardářů.
Už na první pohled bylo patrné, že Lo prostě není dost bohatý. Společnost R. E. Lee International v Hongkongu, kde má Forbes šestičlennou redakci, není příliš známá, a že by si někdo přeprodejem pojistných smluv vydělal miliardy, se zdálo velmi nepravděpodobné.
Pokusy o Loovu propagaci však neustávaly a s postupem času se v renomovaných médiích, jako je BBC, CNBC, Daily Express, Daily Mirror, Financial Times, Independent, Nikkei Asia, Reuters nebo South China Morning Post, začaly objevovat reportáže, ve kterých byl Lo označován jako miliardář a kde se vyjadřoval ke všemu – od šampaňského až po kryptoměny.