Ach, Karle, Karle,
v křesle sedíš, dumáš,
jsou-li básně budoucnost, nevíš,
jistého nic nemáš,
přesto věříš. Věříš.*
Akcionář a spoluzakladatel RSJ Karel Janeček posílá 2 674 000 eur, tedy přes 70 milionů korun, do sociální sítě Poetizer, na které se uživatelé vyjadřují formou básní. Za svou investici získává podíl ve výši 38,2 procenta.
Za původem českou platformou, která má být protikladem Instagramu a dalším sítím zaměřeným na vizuální obsah, stojí manželé Johana a Lukáš Sedláčkovi. Od spuštění před dvěma lety se na Poetizeru objevilo přes 1,4 milionu básní od více než 120 tisíc uživatelů ze 120 zemí světa. Většinu mimochodem tvoří mladí Američané.
„Nová generace sociálních sítí je jedním z klíčů k úspěchu svobodné a šťastné civilizace. Tyto sítě budou propojovat a sjednocovat lidi a vytvářet nová přátelství,“ komentuje svou novou investici 84. nejbohatší Čech. „Poetizer je první vlaštovkou, která spojuje lidi v tom nejkrásnějším – v umění,“ dodává.
Tohle přesvědčení s ním sdílí i Sedláček, absolvent mezinárodních vztahů v Cambridgi a zakladatel vzdělávací platformy ELAI. Podle něj projevuje zájem o poezii více než desetina světové populace a jen ve Spojených státech ji čte nebo píše 40 milionů lidí.
„Lidé mají tendenci podléhat předsudkům vůči neznámému. Věřím, že je Poetizer dokáže bořit tím, že umožní lidem z celého světa propojit se na hlubší rovině sdílených prožitků,“ tvrdí Sedláček.
S čerstvým kapitálem v zádech se Poetizer chystá na akvizici nových uživatelů na americkém trhu a spuštění monetizačních prvků, což nemá být reklama, ale prodej doplňkových služeb pro tvůrce.
*Nemístně špatnou báseň má na svědomí autor článku.