Pět lidí se pohřešuje poté, co malá turistická ponorka zmizela kdesi v okolí vraku Titanicu. V posádce byl i britský miliardář Hamish Harding.
Ponorka ve velikosti minidodávky je zkušebním plavidlem společnosti OceanGate a ovládá se jediným tlačítkem. „Lístek“ vyjde na čtvrt milionu dolarů. Pobřežní stráž Spojených států uvedla, že kontakt s plavidlem byl přerušen po bezmála dvou hodinách ponoru.
OceanGate podniká podobné výpravy již od roku 2017. K vraku Titanicu se ale poprvé úspěšně dostala až v roce 2021. Mise trvají přibližně deset dní, z toho osm jich posádka tráví přímo na moři. Podle svých internetových stránek má společnost naplánováno dalších osmnáct expedic.
Expedice se obvykle účastní dva zástupci provozovatele, kteří na ponor dohlížejí, a tři platící cestující. Těmi měli být v tomto případě generální ředitel OceanGate Stockton Rush, francouzský námořník a ředitel programu podmořského výzkumu Titanicu Paul-Henry Nargeolet a konečně miliardář Harding.
Britský podnikatel, letec a vesmírný turista provozuje společnost Action Aviation, prodávající komerční a soukromá letadla. Pod jeho jménem jsou v Guinnessově knize rekordů zapsány tři oceánské rekordy. V roce 2021 se ve dvoumístné ponorce ponořil na dno Mariánského příkopu, který je hluboký jedenáct kilometrů.
V neděli 18. června Harding v příspěvcích na sociálních sítích uvedl, že skupina dosáhla místa nad Titanicem a v pondělí ve čtyři hodiny ráno plánuje ponor.
„Kvůli nejhorší zimě v Newfoundlandu za posledních čtyřicet let bude tato mise pravděpodobně jedinou letošní s posádkou. Právě se naskytlo vhodné počasí a my se zítra pokusíme ponořit,“ napsal miliardář na svůj Instagram.
Pátrací a záchranná posádka byla vyslána v pondělí ráno poté, co bylo nahlášeno zmizení skupiny. Na tiskové konferenci oznámil viceadmirál americké pobřežní stráže John W. Mauger nasazení letounu P-8 Poseidon s podmořskými detektory.
Záchranné týmy provádějí pátrání 1450 kilometrů východně od Cape Cod, v oblasti se nacházejí kanadské ozbrojené síly i komerční plavidla.