Z malé garážové firmy vyrostl za víc než tři desítky let jeden z pěti největších prodejců zemědělské techniky v Česku. Dnes společnost Agromex vyniká v oblasti precizního zemědělství a o její budoucí cestě rozhoduje mimo jiné i dvanáct tisíc dánských farmářů.
Zemědělskou společnost Agromex založil na přelomu devadesátých let bývalý ekonomický náměstek Josef Šedivý. „Uměl dobře německy a jako jeden z mála měl povoleno nakupovat zemědělskou techniku v Německu. Udělal si tam dobré kontakty a po revoluci začal z Německa dovážet lehce ojeté zemědělské stroje,“ vzpomíná na svého předchůdce, který začínal v garáži, současný jednatel společnosti Petr Mikuláš.
Petr Mikuláš původně pracoval pro Mercedes Benz v Německu. „Táta se v mých čtrnácti rozhodl, že budu studovat v Německu. Při studiu oboru opravář motorových vozidel jsem absolvoval praxi v Mercedes Benz, takže jsem tam po studiu rovnou nastoupil. Ve dvaceti jsem přešel na centrálu Mercedes Benz Bohemia do Prahy, kde jsem strávil dalších patnáct let,“ vypráví Petr Mikuláš.
V Praze prošel různými pozicemi – začínal na příjmu oprav a postupně dostal na starosti i sekci AMG a VIP zákazníky. „Jedním z VIP zákazníků byl právě pan inženýr Šedivý, který se poohlížel po nových agilních lidech, protože jeho firma potřebovala více němčiny a prozákaznické ochoty,“ vzpomíná Mikuláš.
I když byl pro současného jednatele Agromexu Mercedes srdcovou záležitostí, nakonec se k přestupu nechal přemluvit. „Značku Mercedes bych asi neopustil, ale zrovna u nás docházelo k obměně lidí, tak jsme se nakonec domluvili,“ přiznává Petr Mikuláš.
Do Agromexu nastoupil v roce 2014 na technickou podporu pro sklízecí mlátičky značky Fendt. „Fendt se dlouhou dobu zaměřoval jen na traktory, v čemž je mimochodem nejlepší na světě. Je to původně německá rodinná firma, kterou časem odkoupila americká distribuční společnost zemědělských strojů AGCO,“ vysvětluje pro kontext Mikuláš.
Po roce, kdy se Petr Mikuláš snažil co nejlépe rozvíjet svěřený segment, se mu ozval syn Josefa Šedivého s tím, že firmu s otcem prodali a budou ho kontaktovat noví majitelé…
A opravdu, za čtrnáct dní se mu ozvali lidé z dánské družstevní zemědělské společnosti Danish Agro, kterou dnes vlastní dvanáct tisíc dánských farmářů.
Roční obrat 6,9 miliardy eur dělá z Danish Agro třetí největší zemědělský podnik v Evropě. Podnik, který vznikl v roce 1901, dnes zaměstnává pět a půl tisíce lidí ve více než stovce společností v sedmnácti zemích. I po více než sto letech v něm zůstává zachován duch a politika dánských farmářů, kterým se dozorčí rada společnosti pravidelně zodpovídá.
Zemědělský byznys Danish Agro je značně rozvětvený – od chovu přes prodej strojů, krmných směsí, servis až po obchod s komoditami. Divize AgroMachinery, pod kterou spadá i český Agromex, působí také v Norsku, Dánsku, Finsku, Švédsku, Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku.
„Dánové vzápětí přijeli i k nám, aby nám novinku osobně oznámili, což bylo samozřejmě pro mnohé zaměstnance velké rozčarování. Podrobili mě celé řadě zkoušek a v září 2015 zvolili do čela Agromexu,“ vzpomíná Mikuláš s tím, že od té chvíle začal přerod z one man show společnosti na korporátní byznys.
Když společnost Agromex přebíral, měla roční obrat 875 milionů korun a 88 zaměstnanců. „K největšímu růstu za éry Josefa Šedivého došlo díky dvěma krokům. Jednak v roce 2004 koupil pozemek a postavil na něm současnou centrálu tady v Modleticích u Prahy. Dále se domluvil s výrobcem značky Fendt na generálním zastoupení pro Česko. Od té doby Agromex plynule roste,“ konstatuje jednatel společnosti.
Nově nabytá funkce postavila Petra Mikuláše před velkou výzvu. „Musel jsem Dánům dokázat, že to zvládnu. Do té doby firma fungovala jinak, takže to rozhodně nebyla procházka růžovým sadem. Zákazníci byli zvyklí, že obchody se uzavíraly podáním ruky na baru tady v centrále, což se ale s příchodem Dánů muselo změnit. Taky bylo potřeba tomu dát korporátní strukturu,“ vysvětluje Mikuláš.
Dánové v Agromexu investovali obrovské peníze do rozvoje poboček, IT, zabezpečení, servisních služeb i lidí. „Náš byznys se nedá dělat bez lidí a dobří lidé mají svou cenu. V době převzetí firma stála na rozcestí – buď mohla jít dolů, nebo dál růst,“ zmiňuje.
Za devět let v čele Agromexu se Petr Mikuláš příliš nezastavil. „Pořád je co dělat a kam se rozvíjet,“ říká jednatel a jak přiznává, přerod podniku v korporát mu dal zabrat. „Nejvíc mě potrápil způsob myšlení lidí. Bylo pro ně těžké si zvyknout, že najednou jsme součástí společnosti, která má nějakou firemní kulturu a řád,“ vysvětluje.
Rád to přirovnává ke svému oblíbenému koníčku – letectví. „V letectví není čas na chyby. Jsou tam jasně daná pravidla a ta se uplatňují i tady,“ přirovnává a se smíchem dodává, že kolegové z toho sice nejsou nadšení, ale co naplat.
„Na Danish Agro mám rád, že jsou to opravdoví profesionálové. Jsou sice hodně tvrdí, ale perfektní lídři, kteří dokážou pomoci, když je třeba,“ vyzdvihuje Mikuláš výhody spolupráce s Dány.
Jsou to prý hlavně lidé, kteří mu pomohli překonávat překážky, s nimiž se v průběhu let setkal. „Drive mi dodávají náš obchodní ředitel Jakub Hurta a ekonomický ředitel Tomáš Vrzala. Dodavatel vám totiž nic neodpustí a Němci jsou hodně tvrdí,“ podotýká. Jak ale vzápětí dodává, má k nim díky svému mládí prožitému v Bavorsku blízko.
Od roku 2015, kdy je Petr Mikuláš v čele Agromexu, se počet zaměstnanců zvýšil na 152 a obrat vyrostl na 1,5 miliardy korun. Na české mapě najdete šest hlavních poboček plus čtyři servisní. Díky obratu se podnik zařadil do top pětky prodejců zemědělských strojů v Česku. Pokud bychom se podívali na konkurenci Danish Agro, pak je jednoznačně v Německu.
Zemědělství se od doby, co Petr Mikuláš společnost převzal, také hodně změnilo. Je složitější a hlavně modernější. Zatímco v roce 2016 prodali maximálně dvacet procent traktorů s navigací, dnes je to sto procent.
„Na precizní způsob pěstování přecházejí všichni zemědělci. Nemají jinou možnost. Naše stroje jsou dnes přesné na dva a půl centimetru. Jsou extrémně sofistikované – dokážou se propojit se sklízecími stroji, vytvářet mapy výnosů i postřiků. Jsou schopné optimalizovat sklizeň do posledního zrníčka. Když operátor traktor dobře naprogramuje, dokáže ho ovládat dvěma tlačítky,“ vysvětluje Mikuláš.
Zemědělské stroje už dokážou jezdit i samy, musí tam být ale obsluha, která by zabránila případné nehodě. „Autonomní fungování traktorů brzdí legislativa,“ vysvětluje.
Ve spolupráci s CleverFarm uvedli na trh aplikaci MyMex, která zemědělcům pomáhá sbírat a analyzovat data ze zemědělské techniky a díky tomu pak dosáhnout efektivnějšího a udržitelnějšího hospodářství.
Vývoj Agromexu každoročně ovlivňuje zemědělská politika a počasí, které teď zrovna není úplně ideální, a nově také připravovaný Green Deal. „Pořád je to půda, která nás živí. Pokud naši zákazníci dobře nesklidí, tak u nás nenakoupí,“ vysvětluje.
V první polovině letošního roku jsou v Česku co do počtu prodaných strojů na druhém místě a tuto pozici by si v Agromexu rádi udrželi do konce roku i do budoucna.
Budoucí plány do značné míry závisí také na Dánsku. „Agro Danish se nás snaží chránit jak zvenku tak zevnitř, abychom neexpandovali za hranici a aby to mělo jednotnou tvář,“ vysvětluje Mikuláš. Dodává ovšem, že Agromex má stále velký a nevyužitý potenciál, takže nudit se rozhodně nebudou.
Také Danish Agro ve svém rozvoji neustává. Letos se intenzivně pustilo do výkupu starších strojů v devíti zemích své působnosti. „Do budoucna z toho chtějí vybudovat globální platformu na prodej ojetých strojů, do které jsme se zapojili i my,“ uzavírá náš rozhovor Petr Mikuláš.