Rostoucí majetek blížící se k patnácti miliardám eur (až 370 miliard korun), tři ženy, dvě nová jména. Tak lze shrnout letošní žebříček nejbohatších lidí Slovenska.
Vše je ale samozřejmě pestřejší. Ne všem majetek ve skutečnosti stoupl, a naopak některým vystřelil navzdory energetické i geopolitické krizi. A i když první desítka obsahuje stejná jména jako loni, uplynulých dvanáct měsíců s pořadím řádně zamíchalo.
Lídrem už jedenáctého žebříčku v historii slovenského Forbesu je nadále Ivan Chrenko s majetkem odhadovaným našimi východními kolegy a kolegyněmi na 1,7 miliardy eur. Jeho developerská skupina HB Reavis prošla výraznými strukturálními změnami: Chrenko ji rozpůlil na developerskou a správcovskou a rozhodl také o odchodu z developmentu v rodné zemi.
Druhé místo v žebříčku slovenských nejbohatších letos patří rodině Haščákových (1,46 miliardy eur), ovládající významný podíl ve finanční skupině Penta Investments. Valerie Haščáková je správkyní a jednou z obmyšlených českého svěřenského fondu T69, kam její kontroverzní manžel Jaroslav přesunul část svého podílu.
Do loňských výsledků Penty se nejvíce propsala výkonnost sítě lékáren Dr. Max, prodej polského obchodního řetězce Empik nebo mimořádný zisk v hliníkárně Slovalco v Žiaru nad Hronom. Ztenčil se tak i odstup Haščákových od Chrenka na prvním místě.
Vloni se na třetí místo žebříčku dostalo rodinné a podnikatelské duo Tkáčových (920 milionů eur), letos i otec Jozef a syn Patrik pozici upevnili.
Skupina J&T Finance Group, ve které drží Jozef Tkáč největší podíl a Patrik Tkáč působí v jejím vedení, má za sebou výborný rok. Druhý jmenovaný navíc zastupuje rodinu a blízké partnery v investičních aktivitách spojovaných často s miliardářem Danielem Křetínským.
První desítku nejbohatších lidí Slovenska pak doplňují další známá jména tamního byznysu – respektive i světového, kam spadá podnikání hned tří spoluzakladatelů společnosti Eset: Miroslava Trnky, Petera Paška a Rudolfa Hrubého.
Ještě před ně se letos na čtvrtou pozici vyšvihl Tomáš Chrenek, spolumajitel skupiny Moravia Steel a vlastník zdravotnického kolosu Agel. Muž, figurující také v žebříčku českých miliardářů a miliardářek, si výrazně polepšil díky nečekaně silné výkonnosti těžební části i rostoucímu Agelu.
Prvním nováčkem letošního miliardářského výčtu je Jozef Jankulák, do loňského roku majitel prešovského výrobce přesných převodovek Spinea. Její květnový prodej za 140 milionů eur vynesl Jankulákovi 25. – 27. příčku.
Dalším novým jménem je pak Natália Haughey, která v žebříčku nahradila svého otce Martina Blaškoviče. Ten letos dceři předal většinu ve firmě BC Fin, ovládající například brněnský Zetor.
V žebříčku letos chybí příjmení Berger: důvodem jsou nevyjasněné vlastnické poměry po úmrtí Otto Bergera, zakladatele úspěšné sázkové společnosti Niké. Spolu se synem Romanem byli Bergerovci stálicemi žebříčku nejbohatších lidí Slovenska.
Co spojuje jeho letošní premianty? S výjimkou Esetu působí ze zahraničí, ať už skrze své hlavní firmy, svěřenské fondy, nebo bydliště. Většina z první desítky slovenských miliardářů a miliardářek dala před rodnou zemí přednost Praze. Zároveň se vlastnické struktury, umožňované českým právem, zalíbily i dalším členům letošního žebříčku.
Jeho kompletní podobu najdete na slovenském Forbesu.