Uplynulý rok toho světu byznysu hodně dal, ale také vzal. A jestli nějaké pravidlo platí pro všechny na světě stejně, je to fakt, že nikdo nežije věčně.
Pojďme se proto ohlédnout za výraznými osobnostmi miliardářských žebříčků u nás i v zahraničí, které nás v roce 2023 opustily.
Kníže Karel Schwarzenberg
Celým jménem Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von Schwarzenberg byl režimem v roce 1948 vyhnán do exilu, odkud aktivně podporoval český disent. Po revoluci se angažoval v politice, byl ministrem zahraničí a kandidoval na prezidenta.
Jeho majetek spravuje společnost Orlík nad Vltavou, která vydělává na prodeji dříví, ryb a zvěřiny s celkovým loňským obratem kolem 457 milionů korun. Hodnota Schwarzenbergova majetku je těžko vyčíslitelná, ale určitě se pohybuje v řádu miliard. Zemřel 11. listopadu v 85 letech po krátké hospitalizaci ve Vídni.
Matador René Matera
Ostravský rodák se v byznysu prosadil hned na začátku devadesátých let prodejem vysokopecní strusky, postupně ale z firmy Promet (zkratka spojení Procento metalurgie) vybudoval multimiliardovou skupinu sahající od železa a tradingu až po strojírenství a automotive. Spolu s Jaroslavem Strnadem také zachránil z exekuce Tatru.
Byl to nejenom zkušený byznysmen a miliardář s majetkem v odhadované hodnotě 11,6 miliardy korun, ale také tvrdý vyjednavač, zábavný společník a bodrý vypravěč. Zemřel 11. října ve věku šedesáti let po těžké nemoci.
Kybernetik Rudolf Hrubý
Slovensko přišlo o svého sedmého nejbohatšího člověka. Původně teoretický kybernetik byl jedním ze tří zakladatelů společnosti Eset a jejím dlouholetým finančním ředitelem. Spolu s kolegou z Esetu Marošem Grundou vlastnil také bratislavský hotel Carlton.
Muž, jehož majetek je vyčíslený na 770 milionů eur, se vyhýbal médiím a rozhovory dával jen výjimečně. V létě 2020 koupil hokejový klub Slovan Bratislava, který byl bez hráčů, a chtěl z něj postupně vybudovat nejsilnější slovenský klub. Toho se ale bohužel nedočkal. Zemřel 14. prosince ve věku 69 let.
Parťák Charles Munger
Místopředseda představenstva společnosti Berkshire Hathaway a dlouholetý obchodní partner a přítel Warrena Buffetta zanechal studia na vysoké škole v devatenácti letech. Ne kvůli geniálnímu obchodnímu nápadu, ale protože se rozhodl pomáhat Spojeným státům ve druhé světové válce jako armádní meteorolog.
Po výhře spojenců vystudoval Harvard a potkal Buffetta, kterému následně pomáhal investiční společnost vést. Díky tomu nashromáždil jmění ve výši přes 2,2 miliardy dolarů. Zemřel 28. listopadu v 99 letech.
Prorok Gordon Moore
Spoluzakladatele technologické společnosti Intel asi nemusíme představovat. A dost možná znáte i Moorův zákon, který nese jeho jméno. V roce 1965 totiž jako talentovaný inženýr předpověděl, že díky technologickému pokroku se počet tranzistorů v jednom integrovaném obvodu zdvojnásobí přibližně každé dva roky.
Přestože tím vlastně předpověděl nástup a budoucí rozvoj osobních počítačů, sám si ho domů pořídil až koncem osmdesátých let. Kromě majetku v hodnotě asi 6,8 miliardy dolarů získal také Prezidentskou medaili svobody, což je nejvyšší civilní vyznamenání v USA. Zemřel 24. března 2023 ve věku 94 let.
Kontroverzní Silvio Berlusconi
Mediální magnát, z něhož se stal politik, byl po desetiletí dominantní postavou Itálie – nejprve jako drzý byznysmen, který vybudoval největší mediální konglomerát v zemi, později jako premiér. Během své kariéry čelil několika soudním vyšetřováním, včetně usvědčení z daňových podvodů a korupce.
Podle odhadů vybudoval jmění ve výši 6,8 miliardy dolarů – z velké části vázané na jeho investice do mediální skupiny Fininvest, která vlastní podíly ve vysílací společnosti MediaForEurope, vydavatelství Mondadori a italské bance Banca Mediolanum. Zemřel v 86 letech 12. června po těžké nemoci.
Egyptský magnát Mohamed Al-Fayed
Al-Fayed se narodil v Egyptě, kde se stal poradcem jednoho z nejbohatších mužů světa, brunejského sultána, a začal budovat vlastní podnikatelské impérium. V roce 1974 se přestěhoval do Británie, nikdy ale nezískal britské občanství.
Jeho majetek se odhaduje na dvě miliardy dolarů a dříve vlastnil například londýnský obchodní dům Harrods nebo fotbalový klub Fulham. Společně s bratrem koncem sedmdesátých let koupil pařížský hotel Ritz. Jeho syn Dodi byl partnerem princezny Diany a zahynul spolu s ní při automobilové nehodě v Paříži v roce 1997. Sám Al-Fayed zemřel letos 2. září ve věku 94 let.
Rekordman Hamish Harding
Držitele několika rekordů v Guinessově knize do povědomí veřejnosti paradoxně nejvíce zapsala jeho smrt. Britský miliardář byl jedním z pěti pasažérů ponorky Titan, která letos v létě implodovala při ponoru k Titaniku.
Průzkum neznámého Hardinga fascinoval po celý život a získal třeba rekordy za nejdelší pobyt a největší vzdálenost, kterou plavidlo s posádkou překonalo v plné hloubce oceánu. Podobné výpravy mu umožnilo podnikání v oblasti prodeje letadel. Zemřel 18. června v 58 letech.
Všestranný Srichand Parmanand Hinduja
Nejbohatší muž Velké Británie se ve svém profesním životě řídil známým poučením – nedávej všechna vejce do jednoho košíku. Jeho společnost Hinduja Group podniká nejen v bankovním, ropném a automobilovém sektoru, ale třeba i ve zdravotnickém, energetickém a realitním.
Díky tomu se s majetkem dvaceti miliard dolarů zařadil mezi ty nejbohatší muže v Evropě i Asii. Hinduja zemřel 17. května v 87 letech na demenci s Lewyho tělísky, což je po Alzheimerově chorobě druhá nejčastější forma neurodegenerativní demence.
Realiťák Sam Zell
Potomek polských Židů, kteří emigrovali před napadením země nacisty, měl podnikatelský talent už od dětství. Svým spolužákům v židovské škole prodával magazíny Playboy za trojnásobnou cenu, než za jakou je koupil. Už během studia na univerzitě se staral o správu patnácti bytů, jejichž počet se do konce studia rozrostl na čtyři tisíce.
Po vysoké škole se chtěl stát právníkem, což mu ale vydrželo pouhý týden. Pak se zase vrátil do světa realit, což byla oblast, ve které byl velmi úspěšný. V roce 2007 se nicméně rozhodl pro kariéru mediálního magnáta a koupil společnost Tribune Media. Ta ani ne po roce jeho vedení vyhlásila největší bankrot v historii amerického mediálního průmyslu.
I tak měl Zell na konci života bohatství v hodnotě okolo 5,2 miliardy dolarů. Zemřel 18. května v 81 letech po krátké nemoci.
Dobrák Chuck Feeney
Poslední místo patří muži, který nezemřel jako miliardář, protože se rozhodl peníze rozdat. Král letištních duty-free obchodů se narodil ve Spojených státech, úplně první pobočku ale otevřel v Hongkongu s cílem zaujmout tam vyslané vojáky.
Od roku 1960 impérium bezcelních prodejen se sortimentem luxusního zboží rozšířil do více než čtyř set lokací a vydělal si tím nejméně 7,5 miliardy dolarů. Být nejbohatším člověkem na hřbitově se mu ale nezamlouvalo, a tak se radši rozhodl vše rozdat. Cíl si vytyčil jasný — chtěl umřít s pouhými dvěma miliony dolarů. A tak se 9. října v jeho 92 letech stalo.