Stál před dostihovým závodištěm a v taškách měl čtvrt milionu dolarů v hotovosti. Vše připraveno k vsazení. Právě i díky zkušenostem z koňských závodů a pokeru je dnes, zhruba o čtyřicet let později, americký podnikatel Jeff Yass 25. nejbohatším člověkem planety.

Oproti minulosti však v posledním roce poodkryl své karty a mnohem častěji se objevuje ve veřejném prostoru – a to kvůli možnému zákazu TikToku ve Spojených státech.

Hned po studiích na univerzitě se Yass na konci sedmdesátých let minulého století přestěhoval z rodného New Yorku do Las Vegas, kde se stal profesionálním hráčem pokeru.

Tam rovněž nabral do budoucna potřebné zkušenosti: za jakých okolností se vyplatí jít do risku a kdy je naopak vhodné odejít. A také se rozhodl, že se stane traderem a bude obchodovat s opcemi na americké burze.

Ve Filadelfii po několika letech obchodování založil s přáteli z univerzity vlastní společnost. A s nimi se také bavili tím, že chodili na koňské závody s taškami plnými hotovosti.

Jejich cílem bylo vyhrát takzvanou supersázku, která připadla tomu, kdo správně vybral vítězné pořadí tří po sobě jdoucích dostihů. Dokud se nenašel výherce, jackpot stále rostl.

Yass přišel na to, že jakmile bank dosáhne určité velikosti, mají lidé s dostatečně velkým vkladem výhodu. Mohli si v podstatě koupit všechny potenciální výherní kombinace a získat jackpot jen s mírnými ztrátami. Následně jezdil po celých Spojených státech, aby svůj objev zhodnotil.

Byť si takto vydělávali statisíce dolarů ročně, nakonec se primárně zaměřili na obchodování na burze. V roce 1987 založil Yass s partnery Susquehanna International Group a hned zabodovali.

Společnost tentýž rok vydělala miliony dolarů během takzvaného Černého pondělí, dne, kdy se zhroutily světové akciové trhy. Nyní je jednou z nejvýznamnějších tradingových firem na světě. Susquehanna investovala do stovek soukromých společností po celém světě.

Yass sám zůstává nadále hráčem. Při náboru nových lidí jeho firma testuje jejich schopnosti čtení protivníků a odhadování rizika právě při pokeru a jiných hrách. „Jeff je jedinečný talent. Miluje hru. Rád věci řeší a rád vyhrává,“ řekl o něm Steven H. Bloom, spoluzakladatel společnosti, který ji v devadesátých letech opustil.

https://forbes.cz/lists/nejbohatsi-lide-sveta-2025/

Díky svému citu pro investice se Yass pro letošní rok dostal na 25. místo v žebříčku nejbohatších lidí na světě sestavovaném magazínem Forbes. Jeho odhadované jmění dosahuje hodnoty 59 miliard dolarů (1,3 bilionu korun), což je více než dvojnásobek oproti předchozímu roku, kdy se s 27,6 miliardy dolarů umístil v žebříčku „až“ na 64. pozici.

Zda v něm nezamíří zase dolů, závisí i na současném dění kolem zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. 

Susquehanna investovala mimo jiné do provozovatele TikToku, čínské společnosti ByteDance. V současné době v ní drží asi patnáctiprocentní podíl, sám Yass je majitelem sedmi procent akcií. Jeho část odpovídá hodnotě zhruba 21 miliard dolarů.

Ještě za vlády předchozího amerického prezidenta Joea Bidena přijaly Spojené státy zákon, který TikTok v zemi zakázal coby bezpečnostní hrozbu. Aby mohl zůstat, musí se mateřská společnost vzdát jeho kontroly pro americký trh.

Konec sociální sítě, která má v USA zhruba 170 milionů uživatelů, by se odrazil na hodnotě čínské společnosti. Yass, jenž se jinak dlouhodobě drží v ústraní, proto začal hlasitě lobbovat za to, aby TikTok v Americe zůstal.

Podle amerických médií si najal armádu lobbistů, kteří měli zákaz TikToku v USA zvrátit.

Podle amerických médií si najal armádu lobbistů, kteří měli zákaz zvrátit. Sám Yass je obřím dárcem Republikánské strany, které v loňském roce poslal asi sedmdesát milionů dolarů. A údajně právě na jeho popud staronový republikánský prezident USA Donald Trump platnost zákazu TikToku prozatím odložil a čeká se na to, zda ByteDance prodá TikTok pro americký trh některé tamní společnosti.

Původně měla ByteDance americký TikTok prodat do 19. ledna 2025, Trump následně lhůtu odložil do 5. dubna. Koncem uplynulého týdne to opět posunul o 75 dnů. „Dohoda vyžaduje víc práce, aby se zajistil podpis všech potřebných povolení,“ tvrdí šéf Bílého domu.

Americká divize TikToku by podle analytiků mohla mít hodnotu až padesát miliard dolarů, tedy víc než jeden bilion korun. Z většiny by ji vlastnili a provozovali američtí investoři. ByteDance by si v podniku zachovala pětinový podíl.

Uzavření dohody, kterou ByteDance ještě musí schválit i čínská vláda, bylo podle zdrojů agentury AP už blízko. Zhatil to však Trumpem představený balík cel, která jdou mimo jiné proti asijské velmoci.

Vztahy mezi oběma velmocemi se ohledně tarifů vyhrotily natolik, že od tohoto týdne činí celkové clo na čínské zboží 145 procent, Peking v pátek reagoval zavedením odvetných cel ve výši 125 procent.