Zeptali jsme se nejbohatších Čechů, nejvlivnějších žen, podnikatelů a top manažerů, co by si od zákonodárců přáli jako dárek pod stromeček. Kdyby mohli změnit nějakou legislativu, co by to bylo? Tohle jsou vánoční přání kapitánek a kapitánů české ekonomiky – jejich vlastními slovy.
Andrea Lauren
investiční partnerka Rockaway a 77. nejvlivnější Češka
Pro české startupy bych si přála už pořádně dodělat zdanění zaměstnaneckých akcií na principu „no tax before cash“. A pak, kdyby se nějakým zázrakem chtěla materializovat a do českého zákona propsat Ursulou von der Leyen nedávno oznámená iniciativa na vytvoření jednotné evropské právní formy společnosti „EU Inc“ jako náhrada pro startupy lehce nepraktického s. r. o.
Igor Fait
managing partner Jet Investment a 88. nejbohatší Čech
Naše skupina je globální, takže hypotetický dáreček od českých zákonodárců nám příliš nepomůže. Co bych si ale upřímně přál, je, aby u nás přetrvala demokracie navzdory populismu a abychom jako stát zachovali prozápadní směřování
Luděk Sekyra
developer, majitel Sekyra Group a 52. nejbohatší Čech
Byl by to nový stavební zákon – doufám, že nekonečný příběh se někdy dočká šťastného konce. Celkové zefektivnění legislativního procesu i kultivace jednání sněmovny by prospěly politické kultuře v naší zemi.
Byl bych rád, kdyby aktéři působící ve veřejném prostoru prošli sebereflexí, překonali stranické konfliktní myšlení a uvědomili si, že mají reprezentovat obecný zájem a být inspirativními vzory především pro mladou generaci.
Otakar Šuffner
spoluzakladatel FTMO a 40. nejbohatší Čech
Hlavně bych si přál, aby se světoví lídři sjednotili a ukončili válečné konflikty. To je vše. O náš byznys ve FTMO se postaráme sami.
Leon Jakimič
zakladatel společnosti Lasvit
Kdybych mohl mluvit za naše české klienty, tedy developery výjimečných budov, tak bych jim strašně přál zjednodušení stavebního zákona. Je to opravdu bizarní, jak dlouho trvá u nás dostat povolení ke stavbě.
Nám osobně by asi nejvíce pomohlo, kdyby se snížily daně pro firmy a ateliéry zaměstnávající řemeslníky. Ve Francii dostávají sklářské firmy jako Baccarat a Lalique dokonce granty, aby zachovaly řemeslnou výrobu ve Francii jako součást kulturního dědictví. V Polsku mají sklárny, které foukají ručním způsobem, daňové úlevy – u nás nic.
A vnímám, jak naši čeští konkurenti stále více vyrábějí i ruční sklo v Číně. My se tomu zatím statečně bráníme, ale jestli se v blízké budoucnosti ruční práce a řemesla alespoň těmi daňovými úlevami nepodpoří, budeme se nad naší strategií muset zamyslet.
Jitka Haubová
členka představenstva Komerční banky a 53. nejvlivnější Češka
Kdybych si mohla přát jeden legislativní dárek, bylo by to zrušení takzvané windfall daně, která má v Česku platit ještě i v příštím roce. Vybrané banky se staly terčem této značně nesystémové daně i přesto, že růst jejich příjmů s energetickou situací nijak nesouvisí. Úrokové sazby, vyhlašované ČNB, dramaticky klesají. Tato daň, která deformuje podnikatelské prostředí v Česku, již tedy zcela ztratila své původní opodstatnění.
Zbyněk Frolík
zakladatel Linet Group a 51. nejbohatší Čech
Přeji si, aby se přestala koalice s opozicí hádat a poslouchali rady NERV a to přetavili do legislativy.
Kvido Štěpánek
majitel průmyslové firmy Isolit-Bravo
Co by republice pomohlo nejvíce, je zákon o obnovení povinné vojenské služby a o zavedení teritoriální obrany. Takové zákony a hlavně jejich provádění by pozvedly národní hrdost, mladí muži a možná i ženy by se naučili pořádku, disciplíně, nejednou by našli i místo v životě a ve společnosti. Svoboda není, jak tisíce let známo, zadarmo, jako třebas vzduch.
Podle průzkumu veřejného mínění by v roce 1938 sedm z osmi dotázaných mladých mužů položilo život za vlast, dnes je to s bídou jeden z deseti. Pojďme s tím něco dělat, než nás ta naše rozmařilost, zhýčkanost, pohodlnost a vlastní zbabělost zabijí!
Václav Pavlečka
spoluzakladatel Czech Founders VC
Osobně bych si přál, aby politici přestali ignorovat, že Evropa nevzkvétá. A že Německo, někdejší ekonomický motor, nejenže nejede na plný plyn, ale je zralý na repas. Inovace je pro budoucnost kontinentu klíč. Pokud tedy chceme někdy dohnat Evropu z hlediska platů, jak je velmi populární říkat, bylo by skvělé Evropu třeba předehnat z hlediska legislativy a prostředí příznivého pro technologické foundery.
Chceme smysluplný ESOP (program zaměstnaneckých akcií), kdy příjemci budou danit až poté, co za svá procenta získají peníze, a kdy se na ESOP nebude hledět jako na zaměstnanecký příjem. Chceme zavést jednotný evropský právní rámec, který umožní startupům využívat stejné podmínky napříč Unií.
Chceme, aby penzijní fondy měly možnost investovat malou část svých peněz do venture kapitálových fondů, jako je to běžné v západních ekonomikách, protože růst pak pomáhá financovat důchodový systém. Chceme debatu o společném finančním trhu.
A pokud nic z toho „nechceme“, tak asi nemá smysl hýřit proklamacemi o nějakém dohánění vyspělejších ekonomik.
Kateřina Kadlecová
majitelka výrobce vířivek USSPA a 130. nejvlivnější Češka
Takových dárečků, co by usnadnily fungování z pozice podnikatele a také zaměstnavatele, by pár určitě bylo. Ale především bych si pod stromek přála, aby příští rok dopadly dobře volby a bylo možné pokračovat v nastartovaném směru současného volebního období a nepropadli jsme se zpátky do morálního marasmu.
Marek Sedlák
obchodní ředitel výrobce dveří Sapeli
Nebudu skromný a řeknu si rovnou o dva dárky. Aby mohli Češi více stavět, jsou nutné minimálně dvě podmínky – dostupnost prostředků a rychlé stavební povolení. V první řadě bych si tedy přál rychlejší pokles úrokových sazeb a ochotu bankovního sektoru reagovat v návaznosti na změnu úrokové sazby ČNB. Ta k tomu potřebuje vládní kroky směřující mimo jiné k udržení inflace na stabilní úrovni.
V případě stavebních povolení potřebujeme zjednodušení legislativy, dokončení digitalizace stavebního řízení a celkové snížení administrativní zátěže. Všechny tyto oblasti jsou řešeny v rámci schváleného stavebního zákona, jde o to, jak rychle se je podaří uplatňovat v praxi.