Život v zemi pod Alpami může být pohádkově krásný, ale také krásně drahý. Na vlastní kůži se o tom v posledních měsících přesvědčují obyvatelé Ženevy, hlavního města stejnojmenného kantonu na samém západě Švýcarska. Čím dál více místních se totiž v důsledku současné koronakrize ocitá na hranici chudoby a má problémy uživit sebe samotné, natož své rodiny.
Vzhledem k pověsti, jaké se země helvétského kříže těší, se to člověku zdá neuvěřitelné. Skutečnost je však taková, že podle oficiálních statistik tamních úřadů bojuje s chudobou až 660 tisíc lidí – tedy nějakých osm procent celé švýcarské populace.
Ve snaze tento nepříznivý fakt zvrátit přišli ženevští politici s jasným řešením: zavedením minimální mzdy ve výši 23 franků za hodinu, což při 41hodinovém pracovním týdnu odpovídá 3772 frankům měsíčně, v přepočtu kolem 94 tisíc korun.
V minulosti obyvatelé půlmilionové metropole podobný návrh v referendu již dvakrát odmítli, tentokrát se ale pro vyslovilo více než 58 procent z nich.
Ženeva se tak již brzy stane městem s nejvyšší minimální mzdou na světě. Jen pro srovnání, za takové peníze si v Česku můžete nechat kompletně vybavit kuchyň, jet na třítýdenní dovolenou do USA nebo pořídit all you can read roční předplatné Forbesu pro vás a vašich dalších 62 přátel.
Je však nutné zasadit výši oné bezmála stotisícové minimální mzdy do kontextu. Právě Ženeva se v tradičním žebříčku nejdražších měst světa vyhlašovaném organizací Economist Intelligence Unit (EIU) pravidelně umisťuje na jeho špici.
A vzhledem k cenám, které musejí místní za některé základní druhy potravin, zboží a služeb platit, se vlastně ani není čemu divit.
Za kilogramový bochník chleba zde podle EIU dáte v přepočtu 5,62 dolaru, tedy nějakých 129 korun. Pivo je ve městě ležícím na břehu majestátního Ženevského jezera ještě relativně levné, třetinka vyjde jen na 1,37 dolaru (31 korun), ovšem zajít si do některého z místních kadeřnictví se už docela prodraží.
Zvláště ženy by měly zvážit, zda je nový účet opravdu nutný, protože v salónu po nich budou v průměru chtít přes 93 dolarů, v přepočtu 2130 korun.
Život v Ženevě vskutku není levnou záležitostí, ale najdou se ještě dražší města. Konkrétně hned devět: Tokio, Los Angeles, Tel Aviv, Curych, Paříž, New York, Ósaka, Hongkong a Singapur.
Jak je na tom Praha? Pozici české metropole analytici z EIU ve své zprávě nezveřejnili, protože však podobných žebříčků a srovnávacích webů existuje celá řada, alespoň hrubou představu si udělat můžeme.
Podle serveru Expatistan.com, vycházejícího z informací přímo od lidí, kteří v daném městě žijí nebo dočasně pobývají, je pouze obědové menu v Ženevě v průměru o celých 299 procent dražší než v hlavním městě České republiky.
Jeden pár značkových jeansů pořídíte na břehu ženevského jezera průměrně o 60 procent dráž, zatímco měsíční lítačku o rovných 200 procent. Dva lístky do multiplexu vyjdou v Praze na necelých 400 korun, v Ženevě v přepočtu téměř na 900.