Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v srpnu zpomalil na 2,4 procenta z červencového tempa 2,8 procenta. Informoval o tom 18. září evropský statistický úřad Eurostat. V České republice inflace podle Eurostatu rovněž klesla na 2,4 procenta z červencových 2,5 procenta. Eurostat používá údaje harmonizované s metodikou výpočtu EU, které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu.
Eurostat rovněž potvrdil svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce, podle kterého meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu zpomalil na 2,2 procenta z červencových 2,6 procenta. Inflace v zemích používajících euro tak stále zůstává nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Ještě před rokem byla míra inflace v eurozóně 5,2 procenta.
V rámci EU se v srpnu s nejvyšší inflací potýkalo Rumunsko (5,3 procenta), Belgie (4,3 procenta) a Polsko (4,0 procenta). Nejnižší byla naopak inflace v Litvě (0,8 procenta), Lotyšsku (0,9 procenta) a Irsku, Slovinsku a Finsku (1,1 procenta).
Meziroční míra inflace se v srpnu oproti červenci snížila ve dvaceti členských státech EU, zůstala stejná v jedné zemi a zvýšila se v šesti státech, upozornil Eurostat.
ECB předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci v eurozóně pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby držela svou základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta, až letos na začátku června se Rada guvernérů podle očekávání rozhodla snížit úrokové sazby o čtvrtprocentního bodu.
Základní sazba se tak dostala na 4,25 procenta. V červenci ECB ponechala úroky beze změny, před pár dny ale dále snížila základní úrokovou sazbu o 0,6 procentního bodu na 3,65 procenta.