Zasněžené ulice komplikují dopravu na kole, a tak se Rekola rozhodla spustit alternativní formu bikesharingu. Zatímco sdílení kol, koloběžek nebo skútrů je již ve většině Evropy standardem, obyvatelé Prahy, Brna a Olomouce si od včerejšího dne mohou půjčovat i přes 30 sněhových kluzáků.
Rekola tím reagují na rekordní sněhovou nadílku v České republice, díky které některá města v tuto chvíli připomínají spíše horská střediska. Ulice Prahy tak například zaplavily desítky běžkařů a sáňkařů.
Obyvatelé mohou kluzáky najít na oblíbených kopcích v Praze na Petříně, Letné, Vítkově, v Riegerových sadech a ve Stromovce. V Brně jsou k dispozici pod hradem Špilberk a u planetária na Kraví hoře. Obyvatelé Olomouce je najdou v Parku Malého prince a na Velkomoravské.
Rekola chtějí novinkou podpořit projekt Nocleženka, který během zimy poskytuje ubytování lidem bez domova. „Po skončení jízdy mají uživatelé možnost přispět přímo v aplikaci na projekt, v rámci kterého Armáda spásy zajišťuje lidem bez domova možnost strávit noc v teple. Tato částka nezahrnuje pouze samostatný nocleh, ale i další pomoc a rozvoj služeb pro lidi bez domova,“ říká Jan Střecha z Rekol.
Podle oficiálního vyjádření firmy je jízda na lopatách ideální způsob, jak nabídnout lidem sportovní vyžití i během současné pandemie, a jde podle nich navíc o bezpečnou venkovní aktivitu, při které se lidé neshlukují. Kluzáky si mohou lidé půjčit stejně jako růžová kola přes mobilní aplikaci a za 30 minut jízdy zaplatí 10 korun.
Sáňkování v Praze povoleno
Podle původně medializovaných zpráv bylo v Praze sáňkování zakázáno, podle vyjádření primátora hlavního města Zdeňka Hřiba to tak ale není.
„Určitě není pravda, že se v centru Prahy nesmí vůbec sáňkovat. Podíváme se ale na revizi vyhlášky staré 20 let, která to upravuje a má svoje limity. Věřím, že pomůže i označení míst v parcích, kde se může bez problému sáňkovat. Do budoucna vznikne i online mapa, která celou pražskou bobovací infrastrukturu Pražanům zpřehlední z pohodlí domova dříve, než vyrazí na svah,“ říká.