Design first. U Applu je vymazlený vzhled součástí DNA značky – všichni víme, že když si kupujeme produkt s vykouslým jablkem, kupujeme si (zejména) designovou ikonu. To odráží i podoba Apple storů, především pak vlajkových prodejen na hlavních nákupních třídách světa, které už řadu let navrhují architekti z věhlasného studia Foster + Partners.
Do nedávna je definoval tvarový minimalismus, vlastní samotnému Applu. Rámec statusovým hračkám vytvářelo sklo a světlo, vše zářilo bílou a vypadalo futuristicky. Pod vlivem posledních turbulentních let se lidem z Applu budoucnost nejspíš už tak zářná nezdá. Každopádně pod vedením Tima Cooka značka vyrazila novým směrem a v posledních letech se pouští do nákladných renovací historických paláců.
Před pár dny otevřel Apple nový retailový prostor v bývalém filmovém paláci v Los Angeles, který pamatuje lesk předválečné zlaté éry Hollywoodu. V květnu přibyl do obchodní sítě palác Marignoli v srdci Říma, jen pár kroků od Španělských schodů, kde na přelomu 19. a 20. století sídlilo Caffè Aragno (římská obdoba pražské kavárny Slavie), jedna z hlavních scén kulturního a politického života Věčného města té doby.
A nejde o nahodilé výstřelky. Předloni architekti z Foster + Partners proměnili na svatostánek Applu vůbec první veřejnou knihovnu ve Washingtonu či secesní sídlo pošty v newyorském SoHo (za povedenou rekonstrukci společnost nedávno získala ocenění), o rok dříve zase opulentní palác na pařížské Champs Elysées.
Nové vlajkové prodejny se tak plní mramorem, historickými freskami a zdobnými štuky a víc než vesmírnou loď střiženou operačním sálem připomínají přepychová buržoazní sídla prvních kapitánů kapitalismu.
V Applu si navíc pečlivě vybírají ikonické stavby, které utvářeli genius loci daných měst v jejich nejlepších časech. Záchrana kulturních pomníků totiž lépe než co jiné odkomunikuje úctu k tradici a vazbu ke kořenům. A ta se v dobách, kdy Apple v technologických inovacích stále víc a víc pokulhává, velmi hodí.
Tak oslavujme staré zlaté časy spolu s Applem a kochejme se oprášenou historií. Zkrátka, po dvaceti letech zase platí: think different.
Apple Tower Theatre , Los Angeles
Místo sametových sedaček dlouhé stoly s telefony a laptopy, místo stříbrného plátna interaktivní stěna, před kterou se konají prezentace a kreativní workhshopy pod hlavičkou Apple At Today. Nejnovějšímu Apple storu vévodí velkorysá vitráž s prvky z celuloidu, který odkazuje k původní funkci paláce na Brodwayi v LA.
Palazzo Marignoli, Řím
Jak jdou dohromady leštěný kararský mramor a neonová jablíčka ve výlohách? Báječně. Jedinci s imaginací najdou spojnici mezi decentním zlatým logem nakousnutého jablka u vchodu a rajským dvorem uvnitř, který připomíná, že tu kdysi stával klášter.
Apple Carnegie Library, Washington
I washingtonský flag ship store Applu je plný symbolů. Stavbu první veřejně přístupné knihovny a první veřejné budovy bez rasové segregace ve městě financoval Andrew Carnegie.
Apple Champs Elysées, Paříž
Dominantou pařížské pobočky na prominentním bulváru Champs Elysées je nádvoří, které architekti zastřešili kaleidoskopem ze skleněných pyramid, Ten prostor nasvěcuje efektní lomy slunečních paprsků denního světla. Různé úrovně interiéru spojují vykonzolované mosty.