Napoleon Bonaparte říkal, že mít nepřátele je vlastně skvělé. Od inteligentního nepřítele se prý naučíte víc než od hloupého přítele. Slova od jednoho z největších vládců v moderních dějinách, jehož úlohou bylo vymazat všechny nepřátele z mapy světa, jsou skutečně pravdivá.

V byznysu je vaším nepřítelem konkurence, kterou je dobré sledovat a učit se od ní.

Nepřítelem ale může být i problém. Takový, který tíží nejen vás, ale celý trh, nebo dokonce společnost. Pokud můžete, rozhodněte se pro ten druhý. Bojujte proti němu a snažte se jej odstranit. Právě o tom jsou následující ukázky komunikace značek.

Když problém řeší mnozí, musíte na to jít originálně

Pokud existuje nepřítel-problém, který spojuje celou společnost, nemusíte být jediný, kdo se rozhodne proti němu bojovat. Proto jsou originalita a jinakost řešení klíčové.

Internetová společnost LADbible se rozhodla bojovat proti plastům v oceánech. Spolu s organizací Plastic Oceans chtěla upozornit na Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu. Ta se nachází v severním Pacifiku a fakt, že její rozloha je podobná rozloze Francie, inspiroval tvůrce k tomu, aby z ní vytvořili novou zemi, pojmenovanou Souostroví odpadků. Tu se potom rozhodli zaregistrovat v OSN v naději, že ji organizace uzná jako samostatný stát.

Čtěte také: Máte konkurenční nevýhodu? Možná právě proto máte vyhráno

Aby jako samostatný stát opravdu působili, vytvořili vlastní měnu, pas i vlajku a na internetových stránkách vyzvali lidi, aby si zažádali o občanství. Proč? V případě, že by OSN uznala skvrnu členským státem, musely by se členské země podílet na řešení problému plovoucího odpadu. K uznání nakonec nedošlo, ale o problému se takto dozvěděly miliony lidí.

Agentura: AMV BBDO, 2018

Nemáte nepřítele? Vytvořte si ho

V americké Domino’s Pizza se nezabývají konkurencí. Dělají přece tu nejlepší pizzu a mají tu nejlepší donášku, která vám pizzu dopraví v perfektním stavu. Ale když si pro pizzu přijdete sami, může se vám stát, že cestou domů pizza ztratí na své dokonalosti.

Problém? Výmoly na cestách.

Právě ty se staly ústředním nepřítelem značky. Tedy, právě ten si značka kreativně našla. Namísto toho, aby opěvovala svůj produkt, začala se věnovat opravám cest, které se tak staly hlavním motivem její kampaně „Paving for Pizza“.

https://youtu.be/JDd-HP3FA4s

Agentura: CP+B, 2018

Zapojte lidi do hnutí. Ta fungují líp než reklamy

Bojovat proti předraženým žiletkám se dá i tak, že proti nim vytvoříte hnutí a následně nabídnete lidem řešení. Dollar Shave Club je projekt, nebo chcete-li klub, který se na první pohled podobá startupu.

Nenabízí totiž produkt, ale nový model nákupu produktu. Za předplatné v hodnotě jednoho dolaru vás na poště bude čekat každý měsíc nová žiletka pro váš strojek.

Během posledních pěti let se služba dočkala takového úspěchu, že ji v roce 2016 koupila společnost Unilever.

Agentura: Dollar Shave Club, 2012

Ať už je váš nepřítel, respektive problém, malý, nebo velký, vyplatí se proti němu bojovat. A když na tomto boji postavíte svou komunikaci, může to dopadnout líp, než byste čekali.

Třeba v případě Dollar Shave Clubu to byl úspěšný prodej celého projektu velké značce. Odhadovaná cena nákupu? Jedna miliarda dolarů. Slušné, ne?