Zamysleli jste se někdy nad tím, co by vaše společnost dokázala, kdyby měla k dispozici o milion zaměstnanců víc? Nejspíš ne, a pokud ano, asi jste podobnou úvahu zařadili do kategorie neužitečného snění.
Behshad Behzadi, Vice President of Engineering v Googlu, vás ale možná přesvědčí, že je taková otázka dnes aktuálnější než kdy dřív. Přesvědčil o tom totiž během svého vystoupení alespoň hosty galavečeru Digital Heroes 2023, který Forbes pořádal poslední zářijový týden v pražském Slovanském domě.
Behshad Behzadi, muž, který spoluzakládal služby jako Google Assistant, Google Lens, Smart Display nebo další „next big thing“ – GenAI App Builderu, který dnes zodpovídá mimo jiné za vývoj spotřebitelských produktů s prvky umělé inteligence, ale nezůstal jen u proklamací. Hned na začátku ohromil publikum současnými možnostmi generativní umělé inteligence.
Během hádání generovaného a skutečného hlasu se nechala zmást větší část publika. A ta druhá prý měla spíš jen trochu větší štěstí. Behzadi ví, o čem mluví, generovaný hlas totiž dokáže bez problémů zmást i inženýry, kteří podobné technologie pomáhají vytvářet. Představte si, co s vámi udělá jen to, že umělá inteligence do generovaného hlasu přidá emoční zabarvení.
„Velké jazykové modely posouvají konverzační umělou inteligenci na úplně novou úroveň,“ shrnuje Behzadi. To samozřejmě není úplně bez rizika, ale Behzadi je technooptimista a je přesvědčen, že masivní přínosy nad riziky převažují.
„Umělá inteligence dnes zachraňuje životy, vezměme si například léčbu rakoviny,“ říká a hned přidává vysvětlení. Jeden z problémů, který dlouho trápil biochemii, je pomalé studium proteinů.
„Jeden biolog s doktorátem z biochemie studuje jeden protein v průměru dva až tři roky, projekt AlphaFold, což je umělá inteligence ze stáje DeepMind, jich za dobu své krátké existence stihla prozkoumat a volně zpřístupnit na dvě stě milionů,“ argumentuje Behzadi.
Umělá inteligence tak například dokáže odhalit rakovinu prsu o rok dříve než lékař a na nebezpečí masivních záplav upozorní o týden dříve, než je schopný je detekovat člověk. Díky čemuž se na situaci můžeme mnohem lépe připravit a minimalizovat její dopad.
„Když ráno vezmete do ruky svůj telefon, je poměrně velká šance, že za den přijdete do styku s umělou inteligencí ve stovkách případů, aniž si to vlastně uvědomíte,“ uvádí. Opravdovou revoluci ale dnes představuje příchod generativní umělé inteligence a její propojení s dalšími technologiemi. Jedním příkladem, který Behzadi uvádí, jsou multimodální systémy.
Umělá inteligence dnes netrénuje jen na jedné kategorii dat, ale používá video, zvuk, řeč a obrázky vedle řady tradičních číselných a textových datových souborů. Důležité přitom je, že se různé typy dat používají společně, což umělé inteligenci pomáhá uvažovat víc jako člověk a mnohem přesněji interpretovat kontext. To u dřívější umělé inteligence chybělo. Rozpozná tak například vtip nebo je schopná pochopit komplexní dotaz.
Díky zvládnutí téměř bezchybného převodu textu na hlas jsou dnes zase i běžní uživatelé schopní pomocí generativní AI vytvořit během pár minut hlasový úvodní proslov v deseti jazycích současně.
Generování obrázků po zadání jednoduchého textového vstupu si vyzkoušel skoro každý, jenže dnes generativní umělá inteligence dokáže ze stejného vstupu vytvořit poměrně realistické video. Jasně, není zatím ještě úplně perfektní, ale je jen otázka času, kdy bude.
Představte si, když obdobným způsobem nahradíte svoje call centrum nebo pustíte umělou inteligenci do vašeho systému pro zákaznický management. „Společnost, která si dnes nehraje s umělou inteligencí a rozhodla se tento fenomén ignorovat, dělá větší chybu než ty, které v 90. letech ignorovaly nástup internetu,“ tvrdí Behzadi.
Vzpomínáte ještě na podivnou otázku z úvodu článku? S možnostmi, které dostáváme k dispozici v podobě rozhraní generativní umělé inteligence, jako je v případě Google její služba Bard, propojených s dalšími tradičními vyhledávacími nástroji, není daleko doba, kdy onen milion zaměstnanců bude mít na dosah a doslova pár vstupů z klávesnice k dispozici každý z nás.
Dokážete je ale smysluplně a efektivně využít?