Na Den Země, úterý 22. dubna, byli vyhlášeni globální vítězové prestižní soutěže The Earth Prize 2025. Stali se jimi osmnáctiletý Tomáš Čermák z Česka a devatenáctiletá Anna Podmanická ze Slovenska. Dvojice mladých vědců uspěla s projektem PURA – inovativním čističem vody, který využívá světlo a plazmu k odstraňování znečišťujících látek a antibiotické rezistence.

PURA je vůbec prvním vítězem soutěže pocházejícím z Česka nebo Slovenska. Ve finále se prosadila mezi sedmi regionálními vítězi ze všech kontinentů. O celkovém vítězi rozhodovalo téměř šestnáct tisíc hlasujících z celého světa. Projekt už nyní dokáže čistit menší objemy vody pro domácí použití, nově bude tým pracovat na verzi s dopadem ve větším měřítku.

Vítězný projekt cílí na jeden z největších skrytých problémů životního prostředí – znečištění vody antibiotiky a rezistentními bakteriemi. Tato hrozba podle odhadů může do roku 2050 způsobit až deset milionů úmrtí ročně.

PURA kombinuje dvě technologie – fotokatalýzu a takzvanou studenou plazmu – a vytváří unikátní systém, který lze integrovat jak do domácností, tak do čistíren odpadních vod.

V rozhovoru pro Český rozhlas Tomáš uvedl: „Inspiroval jsem se články ze zahraničí a následně jsem tu metodu vylepšil, použil jsem jiný typ plazmatu, abych dosáhl lepších výsledků. Překvapilo mě, že to funguje ještě lépe, než jsem zamýšlel,“ vzpomínal v říjnu 2024. 

Výzkum je dobrodružství, jednu otázku zodpovíte a další dvě objevíte.

V Ústavu fyziky plazmatu je ze všech vědeckých pracovníků nejmladší. „Dostal jsem čip, a to si nedovedete představit ten pocit, když jsem si s ním poprvé mohl otevřít dveře laboratoře, to nadšení bylo obrovské,“ popisoval. 

Nadšení do vědecké práce ho ale provází už od dětství. „Celý život se snažím držet otázky: Proč? Proč se to děje? Proč ty blesky? To mě provází už odmalička a celou vědeckou prací,“ shrnuje. 

„Je to velké dobrodružství, když máte spoustu otázek, nevíte nic a hledáte řešení problému. A když problém vyřešíte, tak to je radost. Když vyvinete nějaké zařízení, podaří se vám navrhnout něco hezkého, tak v tom je to zadostiučinění, ona radost,“ doplňuje mladý český vědec.

Tomáš Čermák je prvním středoškolákem, který kdy prováděl výzkum na Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. Anna Podmanická je oceňovaná slovenská mladá vědkyně, která se dostala i na letní program Oxfordské univerzity. Jejich společná práce podle organizátorů ukazuje, jak hluboký dopad může mít vědecká zvídavost, když se spojí s odpovědností za planetu.

The Earth Prize je největší globální environmentální soutěž pro mladé teenagery ve věku 13 až 19 let, kterou pořádá švýcarská nezisková organizace The Earth Foundation. Vítězové získávají finanční podporu ve výši sto tisíc dolarů, což je asi 2,2 milionu korun, mentoring i celosvětovou viditelnost. Od roku 2021 se soutěže zúčastnilo přes patnáct tisíc studentů ze 160 zemí.