Zakladatel a šéf komunikační služby Telegram byl v sobotu večer zadržen francouzskými úřady na letišti u Paříže. Obvinění jsou závažná, ovšem do jisté míry kontroverzní. Kdo je devětatřicetiletý miliardář Pavel Durov, který zřídkakdy dává rozhovory a rád chodí v černé? A co předcházelo jeho zatčení?
Pavel Durov se narodil v roce 1984 v tehdejším Leningradu. Jeho otec Valerij je doktor filologických věd a od roku 1992 vedoucí katedry klasické filologie Petrohradské státní univerzity. Jeho matka Albina je původem z Ukrajiny, ale většinu dětství strávil Pavel Durov v italském Turíně, kde jeho otec dlouhá léta pracoval.
Pavel byl vynikajícím studentem, který vítězil v mnoha soutěžích. Absolvoval experimentální základní školu pro mimořádně nadané děti a v jedenácti letech se začal zajímat o programování. Nakonec ale vystudoval filologickou fakultu Petrohradské státní univerzity se specializací na anglickou filologii a překladatelství.
Ruský Zuckerberg
V roce 2006 se v Petrohradu setkal se svým bývalým spolužákem Vjačeslavem Mirilašvilim, kterému ukázal stále populárnější Facebook, načež se rozhodli vytvořit novou ruskou sociální síť, která měla původně také sloužit studentům a absolventům univerzity.
Třetím spoluzakladatelem sítě se stal Mirilašviliho izraelský spolužák Lev Binzumovič Leviev. Durov se stal generálním ředitelem a k rozvoji webu přizval i svého staršího bratra Nikolaje, mnohonásobného vítěze mezinárodních soutěží v matematice a programování.
Platformu nazvanou VKontakte pro ruskojazyčné uživatele spustil Durov v červnu 2007, v pouhých dvaadvaceti letech. A v jeho rodné zemi se ukázala být oblíbenější než Facebook.
Už během půl roku dosáhli milionové uživatelské základny a o rok později se počet uživatelů rozrostl na deset milionů. V závěru roku 2008 předběhlo VKontakte i konkurenční platformu Odnoklassniki, která si do té doby držela prvenství coby nejoblíbenější ruská sociální síť.
Problémy s vládou
V roce 2011 se Durov zapletl do sporu s petrohradskou policií, když vláda po volbách do Dumy požadovala, aby ze sítě VKontakte odstranil stránky opozičních politiků. Durov tenkrát na požadavek reagoval zveřejněním fotky psa s vyplazeným jazykem v mikině a kapucí.
O rok později zveřejnil obrázek, na kterém ukazuje prostředníček – jako reakci na snahu skupiny Mail.ru odkoupit jeho podíl. V prosinci ovšem dvanáct procent VKontakte prodal Ivanu Tavrinovi, který jej záhy přeprodal právě Mail.ru. Ta získala většinový podíl, čehož se Durov delší dobu obával. Mail.ru už tenkrát vlastnil dvě menší konkurenční sociální sítě a sympatizoval s režimem Vladimira Putina.
V dubnu 2014 odmítl Durov předat osobní údaje ukrajinských demonstrantů proti proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi ruské Federální bezpečnostní službě a zablokovat stránku Alexeje Navalného na VKontakte. Po pár týdnech byl Pavel Durov odvolán z funkce generálního ředitele. Podnikatel tenkrát tvrdil, že společnost byla fakticky převzata spojenci Vladimira Putina.
Digitální nomád a občan čtyř zemí
Poté, co Durov nad firmou ztratil kontrolu, fungoval nějakou dobu jako digitální nomád. Odešel z Ruska a zdůraznil, že se raději vzdá života v rodné zemi než svobody. Útočiště posléze hledal v různých zemích a městech včetně Berlína, Londýna, Singapuru a San Francisca.
Podle ruských médií získal Durov po odchodu ze země občanství na karibském ostrově Svatý Kryštof a Nevis poté, co daroval čtvrt milionu dolarů do tamního vládního fondu zajišťujícího transformaci místní ekonomiky od cukerného průmyslu do jiných oblastí.
V srpnu 2021 získal také francouzské občanství, o kterém Durov prohlásil, že o něj požádal jako vtip poté, co mu jeho asistent řekl, aby se představoval jako Paul Du Rov. Okolnosti ohledně získání francouzského pasu zůstávají záhadou a francouzské úřady se k němu nikdy nevyjádřily.
Údajně má Durov také občanství ve Spojených arabských emirátech, kde aktuálně žije v Dubaji. Právě tam má dle dostupných informací aktuální sídlo i Telegram. Přesná lokalita jednotlivých týmů je ovšem neznámá – Telegram si kanceláře pronajímá prostřednictvím jiných právnických osob, aby se chránil před cizími vlivy a zabránil vládám, aby po něm vyžadovaly uživatelská data. Durov si nechal i své ruské občanství.
Společný podnik s bratrem
Telegram spustil Durov spolu se svým bratrem Nikolajem v roce 2013. Aplikace, o které tvrdí, že upřednostňuje ochranu uživatelských dat, konkuruje dalším komunikačním platformám, jako jsou WhatsApp, Instagram, TikTok a WeChat.
Služba umožňuje komukoli sledovat uživatelská videa, obrázky a komentáře na takzvaných kanálech nebo skupinách, kde jsou uživatelská data chráněna šifrováním. Odborníci ale varují, že Telegram není tak bezpečný, jak se tváří, protože většina komunikace přes platformu nevyužívá takzvané koncové šifrování.
To nabízí Telegram pouze v případě takzvaných tajných konverzací, které musejí uživatelé aktivně zapnout. Tyto konverzace pak fungují pouze mezi dvěma uživateli a jsou vázané na jedno konkrétní zařízení na každé straně komunikace. Skupinové chaty jsou nešifrované a data uživatelů jsou podle kritiků Telegramu ukládaná na firemní servery taktéž v nešifrované podobě.
Durov zároveň vytrvale odmítal moderovat zprávy na Telegramu a propagoval aplikaci jako bezplatnou, necenzurovanou a neutrální platformu, která je dostupná všem společenským vrstvám a názorům. A právě to se mu možná stalo osudným.
Aplikace byla už v letech 2018 až 2021 zakázána v Rusku. Tamní úřady nakonec zákaz po dvou letech zrušily, protože si podle agentury Reuters nedokázaly vynutit jeho dodržování a platformu používaly navzdory omezení i některé státní instituce.
Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor krok odůvodnil tvrzením, že Durov byl ochotný spolupracovat s úřady v boji proti terorismu a extremismu. Některá ruská média ale zrušení zákazu označují za kapitulaci úřadů.
Virtuální bojiště
Telegram má dnes stovky milionů uživatelů po celém světě a v příštím roce pravděpodobně dosáhne jedné miliardy aktivních uživatelů měsíčně.
Má významný vliv v Rusku a dalších bývalých sovětských republikách. Stal se zásadním zdrojem informací o ruské válce na Ukrajině a je široce používán představiteli Moskvy a Kyjeva. Analytici popisují Telegram jako „virtuální bojiště“ v probíhajícím konfliktu.
Rostoucí obliba platformy vedla kvůli otázce bezpečnosti a zneužití dat ke zvýšené kontrole z několika evropských zemí – včetně Francie, která na Durova vydala zatykač už před rokem.
Mezi nejbohatšími
Úspěch Telegramu teleportoval internetového génia mezi nejbohatší lidi planety. Americký Forbes odhaduje jeho jmění na 15,5 miliardy dolarů. Neuvěřitelně vzrostlo na začátku covidu, kdy ze 3,4 miliardy vystřelilo na 17,2 miliardy. V posledních letech pak mírně klesalo, ale loni se trend začal obracet.
Samotář, který má sto pět biologických potomků
Dubajský miliardář, kterého nepotkáte v jiné než černé barvě, je nadále tajemnou postavou. Sám sebe označuje za samotáře, rozhovory médiím dává jen zřídkakdy. Nekonzumuje prý maso, alkohol ani kávu.
Durov je otcem pěti dětí, které má se dvěma bývalými přítelkyněmi. Nedávno ovšem prohlásil, že ve dvanácti různých zemích daroval své spermie, které posloužily ke zplození stovky dětí. Dárcovství si vyzkoušel už před patnácti lety, když ho o spermie požádal kamarád, který nemohl mít kvůli problému s plodností děti.
V příspěvku na své vlastní aplikaci vysvětlil, že vzal dárovství jako svou občanskou povinnost, chce ho destigmatizovat a motivovat k němu více zdravých mužů. Zároveň má podle svých slov „vysoce kvalitní dárcovský materiál“. Na svém profilu se chlubí vegetariánstvím, brzkým vstáváním, zvládnutím devíti cizích jazyků včetně perštiny a latiny.
Ruský zpravodajský server E1 uvedl, že Durovovy spermie lze zakoupit na moskevské klinice za 35 tisíc rublů, což je zhruba osm a půl tisíce korun.
Nečekané zatčení
Pavla Durova v sobotu 24. srpna nečekaně zadržely francouzské úřady po přistání na pařížském letišti Le Bourget v jeho soukromém tryskáči. Podnikatel čelí obvinění v souvislosti s nedostatečným moderováním obsahu na Telegramu.
Nástroje, které Durovem vedená platforma nabízí, z něj podle francouzských orgánů dělají spolupachatele obchodů s drogami, pedofilních trestných činů a podvodů – podle francouzských úřadů se Telegram stal novým nástrojem organizovaného zločinu.
Zejména na síti X se ihned strhla obhajoba Durovovy osoby a nařčení vlád z útoku na svobodu slova. Podnikatele se zastal i Elon Musk, který se sám rád profiluje jako obhájce svobody projevu. Francouzská justice se mezitím rozhodla Durovovi prodloužit policejní vazbu a jeho další osud visí v nejistotě.