Největší česká mlékárna Madeta měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 7,23 miliardy korun. Meziročně stouply o 21,7 procenta. Zisk po zdanění klesl o čtrnáct procent na 212,9 milionu.
Provozní zisk byl 252,4 milionu, meziročně zhruba o pětinu nižší. Loňský rok označila rodinná firma za velmi obtížný. Mlékárně výrazně poklesla rentabilita tržeb, a to téměř o třicet procent, sdělila Madeta v tiskové zprávě.
„Velmi obtížný hospodářský rok. Obtížnost hospodářského roku spočívala v dopadech energetické krize a abnormálním nárůstu všech nákladů ve všech oblastech. Závěrečný účet, pokud jej považujeme za úspěšný, podtrhuje stabilitu firmy a správnost investic. Vytváří současně nadějnou perspektivu hospodaření také v následujícím roce,“ uvedl generální ředitel Madety Milan Teplý, který nechyběl v letošním žebříčku Forbes nejbohatších Čechů.
Čistý obrat mlékárny dosáhl loni 7,37 miliardy, meziročně stoupl o 21,8 procenta. Zisk před zdaněním klesl o 13,4 procenta na 266,3 milionu.
Loni nepředvídatelně a „obrovsky“ narostly ceny prakticky všech firemních vstupů, uvedl Teplý. „Jednalo se zejména o obalový materiál, energie, pohonné hmoty, ale také mzdové náklady, služby, a především syrové kravské mléko,“ uvedl Teplý.
Madeta se proto věnovala efektivnímu řízení nákladů, hledala řešení, aby dopady dražších vstupů na výsledky minimalizovala. Zavedla řadu úsporných opatření a investovala, aby byla efektivnější a dosáhla energetických úspor.
„Ale ani rostoucí cena naší produkce na výstupu nedokázala plně kompenzovat růst cen našich vstupů a opět došlo k meziročnímu poklesu zisku,“ uvedl Teplý. V roce 2021 měla firma zisk po zdanění 247,6 milionu korun, proti roku 2020 klesl o pětinu.
Hospodářský výsledek roku 2022 skončil pod očekáváním vedení společnosti. „S ohledem na velmi turbulentní období je však výsledek možné označit za ještě uspokojivý,“ dodal Teplý.
Loni zmodernizovala Madeta v Českém Krumlově výrobu plísňového sýra niva. Kapacita závodu se rozšířila téměř o polovinu, denně může vyrobit až dvacet jedna tun sýru ze 180 tisíc litrů mléka. Do proměn tam firma investovala 250 milionů korun, v budoucnu plánovala robotizované vyklápění sýrových bochníků z forem.
Koncem roku 2021 Madeta oznámila, že investuje v pelhřimovském závodu 500 milionů korun. Do poloviny letošního roku chtěla zmodernizovat výrobu trvanlivého mléka, zvětšit i sklady.
Rozsahem jde o největší investici v závodu od roku 1989, řekl v listopadu 2021 tehdejší ředitel závodu Jaroslav Štípek, přičemž práce tam ještě neskončily.
Madeta má čtyři výrobní závody: v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Zaměstnává 1500 lidí, zpracuje denně téměř milion litrů mléka.
Podle starších informací má 170 dodavatelů mléka, nabízí přes 250 druhů výrobků, ročně vyrobí kolem 350 milionů kusů produktů.
Vyváží zhruba pětinu produkce, na webu uvádí, že exportuje do Libanonu, Spojených arabských emirátů, států EU, Asie, Afriky a Ameriky. Z afrických zemí jsou to třeba Kongo, Libérie, Sierra Leone, Gabon nebo Senegal.
V žebříčku Forbes největších rodinných firem pro rok 2022 se mlékárna umístila na 21. místě.
Tržby ovšem rostly i konkurenčním mlékárnám. Francouzské mlékárenské skupině Lactalis Group, která v Česku vlastní mlékárny Kunín a Klatovy a je dvojkou na českém trhu s mléčnými výrobky, loni v Česku stoupl zisk o 12,7 procenta na 115,7 milionu korun. Obrat firmy vzrostl meziročně o 14,7 procenta na 5,6 miliardy korun.
Mlékárna Olma ze skupiny Agrofert měla loni tržby meziročně o pětinu vyšší, stouply na rekordních 4,4 miliardy korun. Čistý zisk této mlékárně stoupl o čtyři procenta na 215,8 milionu korun. Mlékárně Valašské Meziříčí loni stouply tržby na 1,11 miliardy korun z předchozích 932 milionů, zisk po zdanění klesl na 6,8 milionu z 18,5 milionu korun.