„To by se Dream Teamu z Barcelony nestalo“. Něco takového jste si mohli přečíst na sociálních sítích a v diskusních fórech poté, co výběr basketbalistů USA před pár dny se štěstím jen o jediný bod porazil v přípravě na dnes startující olympiádu reprezentanty Jižního Súdánu.

Odkaz legendárního amerického výběru v čele s Michaelem Jordanem z roku 1992, který své soupeře drtil o několik tříd a nejnižší porážku, o 32 bodů, uštědřil ve finále Chorvatům, je pořád silný. Jenže doba i basketbal jsou už jinde.

Zatímco původní Dream Team na olympijském turnaji mohl mezi soupeři narazit jen na devět hráčů z NBA, současný výběr USA jich má proti sobě jednašedesát. Včetně dvou superhvězd a nejužitečnějších hráčů ligy z nedávné doby – Řeka Giannise Antetokounmpa a Srba Nikolu Jokiče, proti kterému na turnaji Američané nastoupí už v neděli.

A v úplně jiné situaci je americká soupiska i při pohledu na finanční a byznysovou stránku basketbalu. Zatímco v roce 1992 bral nejlépe placený hráč Dream Teamu Larry Bird sedm milionů dolarů za sezonu, současnému hvězdami našlapanému výběru vévodí Stephen Curry s dvaapadesáti miliony za uplynulou sezonu.

Při pohledu na letošní americkou soupisku je patrné, že když bude výběr USA zrovna na palubovce, půjde v ten okamžik asi o největší koncentraci sportovních peněz na jednom místě.

Hned sedm hráčů z dvanáctičlenné sestavy najdete v letošním žebříčku padesáti nejlépe placených sportovců světa, který sestavuje americký Forbes. A to z reprezentace těsně před uzavřením soupisky odstoupil Kawhi Leonard, který do první padesátky spadá také.

Ani zbytek týmu nepobírá v lize žádnou almužnu. Navíc hned několik mladších hráčů už má podepsaná prodloužení svých kontraktů, která je v následujících sezonách do žebříčku Forbesu stoprocentně vystřelí. Týká se to třeba Anthonyho Edwardse, který už od příští sezony bude brát 42 milionů dolarů a ze současných 13,5 milionu dolarů si výrazně polepší.

A například Jayson Tatum, hvězda úřadujících šampionů Bostonu Celtics, před pár týdny podepsal prodloužení smlouvy na dalších pět let za 314 milionů dolarů, což je aktuální rekord ligy. V ročníku 2029/2030 se tak dostane na sumu 71 milionů dolarů za rok. Vedle toho má většina hráčů na soupisce lukrativní smlouvy se sponzory i vlastní byznysové aktivity.

Stephen Curry, opora Golden State Warriors, ke svým 52 milionům na hřišti v uplynulém roce přidal ještě dalších padesát, které mu vynáší vlastní společnost SC30 spravující jeho investice a partnerství se značkami a především kontrakt se značkou Under Armour. S tou loni podepsal doživotní smlouvu, která mu zajistila i akcie společnosti v hodnotě 75 milionů dolarů.

Ústřední postavou týmu USA je devětatřicetiletý LeBron James, jenž je také spolu s tenistkou Coco Gauff vlajkonošem americké výpravy v Paříži. James je výjimečnou postavou nejen na palubovkách, kde mimo jiné drží aktuální rekord v počtu nastřílených bodů za kariéru, ale i mimo ně.

V červnu 2022 odhadl americký Forbes jeho majetek na miliardu dolarů a rodák z Ohia se tak stal prvním aktivním sportovcem, který se mezi dolarové miliardáře dostal.

Aktuálně odhaduje americký Forbes Jamesův majetek na 1,2 miliardy dolarů, přičemž jen v uplynulé sezoně si na hřišti vydělal 48,2 milionu dolarů a osmdesát milionů dolarů mimo něj díky smlouvám s korporacemi, jako jsou Nike, Pepsi a Walmart. To ho ve zmiňovaném žebříčku nejlépe placených sportovců řadí na čtvrté místo.

Pokud vás zajímá kombinace sportu a peněz, kupte si srpnové číslo Forbesu, které vychází už příští týden ve čtvrtek. Vedle světového žebříčku nejlépe placených sportovců v něm najdete i ten český.