Americká automobilka Tesla postaví závod v průmyslovém městě Monterrey ve státě Nuevo León na severovýchodě Mexika. Oznámil tak mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který o podmínkách výstavby v pondělí telefonicky hovořil s šéfem automobilky Elonem Muskem.
V minulosti však prezident s výstavbou nesouhlasil. V regionu je totiž nedostatek vody a Obrador ještě minulý týden tvrdil, že za takových podmínek Tesla stavět nebude. Loni v červnu například musely úřady státu Nuevo León omezit přístup k vodě, protože hrozilo, že přehrady budou na suchu. Mexická vláda dokonce požádala průmyslové podniky a zemědělce v Monterrey, aby nabídli část své vody obyvatelstvu. Prezident pak firmy v oblasti vyzval, aby spotřebu vody snížily.
Nyní ale Tesla podle prezidenta nabídla sérii návrhů na řešení tohoto problému. „Byl velmi vstřícný, pochopil naše obavy a přijal naše návrhy,“ uvedla hlava státu. „Chci poděkovat panu Elonu Muskovi za to, že byl velmi uctivý, pozorný a chápal důležitost řešení problému nedostatku vody,“ dodal prezident.
Zmíněné závazky zahrnují využívání recyklované vody v celém výrobním procesu elektromobilů, včetně lakování. Prezident řekl, že další podrobnosti budou oznámeny ve středu, kdy má automobilka den pro investory. Další závazky pak budou podle prezidenta oznámeny příští týden.
Tesla měla o výstavbu závodu v Mexiku zájem už dlouho, bylo však náročné ujednat konkrétní lokalitu. Prezidentovým oznámením tedy končí týdny spekulací ohledně toho, kde firma nakonec začne stavět. Tesla už na obavy z nedostatku vody při plánování jedné ze svých továren narazila. Musk se tehdy otázce nedostatku vody vysmál, což nakonec jen prodloužilo zpoždění, kvůli kterému továrna zahájila výrobu až o sedm měsíců později.
Avizovaná továrna by byla prvním závodem Tesly na jih od hranic Spojených států a byla by součástí Muskových plánů na rozšíření globální výroby. Přidala by se k novým závodům v Austinu v americkém státě Texas a v německé metropoli Berlín.
Mexický prezident uvedl, že jeho země nebude schopna poskytnout dotace na baterie či polovodiče srovnatelné s pobídkami, které nyní poskytuje americká vláda. Nejistota ohledně lokality v Mexiku vyvolala marketingovou bitvu mezi jednotlivými státy, jejichž představitelé se snažili přilákat investici právě do svého státu.
Výroba elektromobilů se v Mexiku rozvíjí především díky pokračující poptávce po těchto vozidlech ze zahraničí. Například německá automobilka BMW oznámila novou investici v hodnotě 800 milionů eur v mexickém státě San Luis Potosí. Rovněž další firmy, jako například americká General Motors, mají v plánu výrobu elektromobilů v Mexiku rozšířit.