Po velkém úspěchu moderních aplikací, ve kterých umělá inteligence generuje obrázky na zadání, rozbouřily internetovou komunitu chatboti. Na to reagují technologičtí giganti a perou o pozornost.
Také americký podnikatel a druhý nejbohatší muž světa Elon Musk se v posledních týdnech obrátil na výzkumníky umělé inteligence se záměrem otevřít novou laboratoř, která by vyvinula alternativu k chatbotovi ChatGPT, kterého loni spustila firma OpenAI. S odkazem na nejmenované zdroje o tom v pondělí informoval server The Information.
Mezi oslovené vědecké pracovníky má mimo jiné patřit také Igor Babuschkin, který nedávno opustil oddělení DeepMind AI společnosti Alphabet. Mateřská firma, pod kterou spadá také Google, nedávno rovněž oznámila širší zapojení umělé inteligence do internetového vyhledávání a spustila vlastního chatovacího robota.
Údajně se tak snaží srovnat krok právě s Microsoftem a jeho mechanismem ChatGPT. Microsoft do společnosti OpenAI nedávno investoval deset miliard dolarů (222,6 miliardy korun) a jeho chatovací robot, kterému by Musk chtěl konkurovat, již na příkaz dokáže navrhnout prózu, poezii nebo i počítačový kód.
Zpráva o Muskově zájmu přichází poté, co si ChatGPT získal širokou pozornost v Silicon Valley. Nový majitel Twitteru totiž v roce 2015 spolu s investorem ze Silicon Valley Samem Altmanem založil OpenAI jako neziskový startup a v roce 2018 jeho správní radu opustil. Sympatie se zde vyvíjeným internetovým rádcem však ani poté neskrýval.
Musk a Babuschkin údajně diskutovali o sestavení týmu pro výzkum AI. Projekt je však stále v raných fázích – bez konkrétního plánu na vývoj konkrétních produktů.