Nejbohatší muž světa pomohl Donaldu Trumpovi do Bílého domu. Teď si vzal na mušku Evropu.

Má plně k dispozici masivní platformu X za 44 miliard dolarů a naslouchajícího prezidenta Spojených států. Nejbohatší muž světa se nyní obrátil na Evropu a dožaduje se globální pozornosti. Takové, že někdy až zastiňuje budoucího amerického prezidenta.

Elon Musk má hodně co říct, minimálně soudě dle frekvence přispívání na síť X. Jen od páteční půlnoci přidal minimálně šestnáct repostů, 26 repostů s komentářem a dalších šest vlastních příspěvků (v jednu odpoledne jsme to přestali počítat).   

Muskova aktivita na jeho sociální síti, obdivuhodná už jen proto, že kromě postování a šéfování v X řídí čtyři další obří společnosti, není ničím novým. Novinkou je, že značná část tohoto obsáhlého a vlivného obsahu v posledních týdnech útočí na některé evropské politiky. Jiné se naopak snaží podpořit. 

Během pátku je na jeho profilu připnutý záznam z jeho živého rozhovoru s Alice Weidel, spolupředsedkyní krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD). „Pouze AfD může zachránit Německo, konec příběhu, a lidé se opravdu potřebují sešikovat za AfD, jinak se věci v Německu velmi, velmi zhorší,“ prohlásil Musk v rozhovoru.  

„Všechno to vypadá impulzivně a dost neinformovaně,“ říká německá politoložka Jeanette Hofmann. Musk se podle ní chová jako politický amatér, který neví nic o politice, procedurách ani o politickém prostředí v Evropě. „Musk má plán, pokud jde o Mars. Už dlouho tam chtěl létat. Tento cíl bere velmi vážně. Politicky ale žádný plán s Muskem nevidím,“ říká Hofmann. 

Musk se pustil se i do německého prezidenta Franka-Waltra Steinmeiera a premiéra Olafa Scholze.

Scholz by měl podle Muska rezignovat. Šéf Tesly a SpaceX to premiérovi vzkázal v reakci na útok na loňských vanočních trzích v Magdeburku, kde útočník najel autem do davu lidí a pět z nich zabil, včetně jednoho dítěte. Vraždil totiž problémový držitel politického azylu ze Saúdské Arábie.

Scholz se vůči slovním útokům ohradil. Nejde podle něj o „nic nového“ v kritice od „bohatých mediálních podnikatelů, kteří si neváží sociálně demokratických politiků a rádi to dávají najevo“. Premiér Scholz z levicové SPD má teď svých starostí dost, rozpadla se mu vláda a zemi čekají 23. února předčasné volby. 

Průzkumy favorizují konzervativní CDU/CSU v čele s Friedrichem Merzem. Ten se také ohradil vůči Muskovu vměšování do německé politiky, které považuje za „dotíravé“. „Odchod z EU, který prosazuje AfD, by masivně poškodil německé hospodářství a pracovní místa v naší zemi,“ uvedl Merz. 

Kolik politického kapitálu může Musk se svým mocným účtem na X v Evropě skutečně vytřískat? „Z veřejných vyjádření Elona Muska k evropské politice snadno dojdeme k závěru, že se v místních mechanismech příliš nevyzná,“ souhlasí s citovanou německou expertkou politolog Aleš Michal. 

„Zejména AfD podporuje jako nacionalistickou stranu, která se od ostatních v Německu zásadně odlišuje. Ignoruje nebo neví ale třeba o přímém napojení jejich představitelů na Čínu. Navíc předpokládá, že by se Alice Weidel mohla stát kancléřkou, což je vzhledem k postoji ostatních stran zcela nereálné,“ soudí Michal. 

Musk podle něj při svém hodnocení opomíjí hodnotu kompromisu, na jehož principu evropské vícestranné systémy fungují.  

Nejen Německo

Miliardář se nezajímá jen o Německo. V prosinci se spekulovalo o tom, zda finančně podpoří britskou stranu Reform UK, složenou primárně z bývalých členů „brexitové“ Strany nezávislosti Spojeného království v čele s Nigelem Faragem. Britská média spekulovala až o částce sto milionů dolarů, což by byl největší politický dar v britské historii. Elon Musk to odmítl. A nedávno se pustil i do Nigela Farage, který podle něj nemá na to, vést stranu dál.

Americký miliardář se svou algoritmovou mašinerií zaútočil i na britského premiéra Keira Starmera. Vyčetl mu podíl na kauze znásilňování nezletilých dívek pákistánskými gangy ze severu Anglie, která momentálně na britských ostrovech budí značné vášně. Dělo se to do roku 2013 a Starmer mezi lety 2008 a 2013 šéfoval státní prokuratuře.  

Podle Muska by měl být labouristický premiér ve vězení, společně s Jess Phillips, parlamentní náměstkyní odpovědnou za ochranu žen a dívek.

Americký miliardář podporuje konzervativce na pravé straně spektra dlouhodobě. Zpoza oceánu se o vytvoření širší sítě evropských pravicových stran pokoušel už v roce 2019 Trumpův bývalý stratég Steve Bannon, ale neuspěl. Muskovi se to teď daří, ač neformálně.

Musk v současnosti udržuje dobré vztahy například s italskou premiérkou Giorgiou Meloni a má svého člověka i v Evropském parlamentu, kterým je podle serveru Politico kyperský politik Fidias Panayiotou. 

Politolog Michal však nepředpokládá, že by Muskova podpora zásadně ovlivnila chování voličů v Evropě.

„Nemyslím si, že tím může Trumpovi nakloněným stranám přihrát nové podporovatele v Evropě, byť se samozřejmě tyto strany pokusí jeho podpory využít v kampani. Přátelství s italskou premiérkou může být vzorem pro byznysové zájmy radikálně pravicových lídrů všude po Evropě,“ míní Michal.

Síť jako zbraň

Musk svými prohlášeními tak trochu zastiňuje i samotného Donalda Trumpa. Už během jeho prvního funkčního období se událo hned několik naprosto bezprecedentních historických událostí. Novinkou v rukou nejmocnějšího muže světa byl i účet na tehdejším Twitteru. Velice aktivní a peprný účet. 

Trump dokázal během několika sekund sdělit celému světu, co se mu zrovna honí hlavou a pomocí účtu s desítkami milionů sledujících své administrativě mnohdy komplikoval život. Jako když američtí pětihvězdičkoví generálové trnuli u tweetu, v němž vyhrožoval Kim Čong-unovi nukleárními zbraněmi („moje jaderné tlačítko je větší a mocnější než jeho“).    

Na slavný účet se trochu zapomnělo po zákazu kvůli útoku na Kapitol ze šestého ledna 2021. Od té doby se však mnohé změnilo, Twitter koupil Elon Musk, udělal z něj X a vypovězenému Donaldu Trumpovi účet vrátil. Ten si však dnes na něj odkládá pouze formálnější prohlášení. Za hardcore náhledem do uvažování amerického prezidenta musíte spíš na síť Truth Social.