Pustit se do podnikání za hranicemi Česka má velký sex-appeal, zároveň to ale s sebou nese svá specifika a rozhodně to není snadné.
Dobře to ví Taťána Sharp, pětatřicetiletá Češka, která si před čtyřmi lety ve švýcarském Interlakenu otevřela čokoládovou dílnu a obchod Funky Chocolate Club, kde pro turisty pořádá kurzy výroby pravé švýcarské čokolády.
Čtěte také: Novinářku Karu Swisher respektuje celé Silicon Valley. Tímhle si to vysloužila
„Začátek byl opravdu drsný, otevírali jsme v říjnu, kdy je v Interlakenu nejmíň turistů z celého roku, takže rozjezd byl hooodně pomalý,“ vzpomíná drobná blondýnka na doby, kdy trávila v práci 12–14 hodin, každý den v týdnu.
Taťána Sharp se ale rozhodla vytrvat a její malý byznys postupně roste a prospívá – jen loni se v čokoládovém klubu vystřídalo sedm tisíc návštěvníků z celého světa. Co je pro podnikání v cizině důležité a na co byste si měli dát pozor? Tady je pár tipů do začátku od ženy, která už si to vyzkoušela.
1. Zhodnoťte si, jestli na to máte povahu
Ne každý je rád svým pánem, řada lidí dává přednost pravidelnému příjmu. Takže je potřeba „mít koule“ a říct si pokud možno objektivně, jestli máte na to, jít do rizika.
2. Pokud se rozhodnete pro podnikání v zahraničí, buďte si jistí, že tam chcete zůstat
Nemá smysl něco začínat, když to plánujete za dva tři roky zabalit a vrátit se domů. To je lepší jít do práce v devět ráno a v pět už být doma, pár let takhle šetřit a pak se vrátit do Česka.
3. Připravte se na tvrdou práci
Počítejte s tím, že jako šéf budete pracovat nejvíc ze všech, minimálně prvních pár let (my jsme dlouhou dobu trávili v obchodě denně 12–14 hodin, celý rok). A taky že vaši zaměstnanci budou možná vydělávat víc než vy, protože je musíte platit za podmínek dané země. Na nich prostě šetřit nejde. Na vás ano.
4. Buďte pokorní
Smiřte se s tím, že na vás nikdo nečeká s otevřenou náručí (potkala jsem spoustu Čechů, kteří si myslí opak). Musíte být dvakrát dravější, schopnější, pracovat dvakrát tak tvrdě než místní. Jste cizinec a určitá nedůvěra vůči vám je bohužel automatická, takže musíte prokázat, že jste lepší než domorodci.
5. Spolupracujte s místními
Buďte výrazní, jedineční, ale nejděte proti místním. Snažte se začlenit, podporovat místní komunitu a přijmout pravidla dané země. Možná že právě místní vám ukážou něco, co jste vy jako cizinec mohli přehlédnout.
6. Pokud něco nefunguje, posuňte se dál
Nezůstávejte u nefunkčních věcí jen proto, že už jste na nich strávili spoustu času. Prostě to zkuste od začátku, jinak, lépe. A pamatujte, že dobrý tým je úplný základ – tomu je podle mě potřeba věnovat nejvíc energie. Ptejte se zaměstnanců na jejich názor a oceňte, že ho mají.
7. Věřte, že to půjde
A to i přesto, že na začátku můžou některá rozhodnutí vypadat jako příliš velká výzva. Pokud vás něco nebo někdo štve, pracujte dál, jak nejlíp můžete, karma zařídí to ostatní.
8. Vždycky mějte po ruce oboustrannou lepicí pásku
„Oboustrankou“ prostě přilepíte vždycky všechno a všude, je to naprosto nedocenitelný pomocník každého podnikatele… Samozřejmě trochu žertuju, ale na tomhle tipu se se mnou shodli i mí kolegové, takže na něm něco bude.