Téměř sedmdesát procent dospělých Čechů si nějakým způsobem spoří na penzi. Dalších šest procent spoléhá na dědictví a tři procenta už mají na důchod naspořeno. Více než 22 procent populace si nespoří vůbec, protože věří, že se o ně postará stát. Vyplývá to z průzkumu investiční společnosti Atris mezi tisícovkou respondentů.
„Pozitivním zjištěním je, že si lidé odkládají na důchod dlouhodobě. Největší část z nich, 31 procent, si už spoří nebo investuje jedenáct až dvacet let. Dalších jedenáct procent dokonce více než dvacet let. To je pro zhodnocování jejich úspor a investic díky složenému úročení výhodnější,“ uvedl portfolio manažer společnosti Tomáš Jícha.
Lidé si nyní odkládají na důchod vyšší částky než dřív, což je i důsledkem letošních změn v doplňkovém penzijním spoření, kdy se minimální částka pro přiznání státního příspěvku zvýšila na pět set korun měsíčně a maximální státní příspěvek 340 korun se poskytuje až při měsíční úložce 1700 korun a vyšší. Impulzem mohlo být také zvýšení maximálního ročního limitu pro daňový odpočet na 48 tisíc korun.
Minimálně pětistovku si spoří 24 procent dotázaných, od pěti set do tisíce korun pak třicet procent respondentů. Od dvou do pěti tisíc korun si dává stranou šestnáct procent dotázaných a 6,5 procenta si odkládá více než pět tisíc korun. Na otázku, zda se domnívají, že by si mohli spořit vyšší částku, jich odpovědělo kladně víc než 44 procent.
Stále nejčastějším způsobem je doplňkové penzijní spoření, do něhož si odkládá finance 51 procent účastníků průzkumu. Téměř 33 procent investuje do fondů nebo nemovitostí.
Lidé byli při průzkumu v odhadech budoucích měsíčních výdajů v důchodu celkem střízliví, až skromní. Částka do deseti tisíc korun měsíčně bude stačit podle 4,4 procenta respondentů. Nejvíce z nich, 26 procent, předpokládá, že to bude od 21 do 25 tisíc korun. Dalších 25 procent se domnívá, že bude stačit patnáct až dvacet tisíc korun.
Zhruba sedmdesát procent odhaduje měsíční výdaje na 25 až třicet tisíc korun a šestnáct procent lidí očekává, že budou potřebovat více než třicet tisíc korun.
Pokud by Češi podle nové důchodové reformy měli strávit v penzi 21,5 roku, při průměrných měsíčních výdajích 25 tisíc korun by každý na penzi potřeboval včetně státního důchodu skoro 6,5 milionu korun, upozornil Jícha.