Největší otázka letních prázdnin: Jet na dovolenou za hranice, nebo zůstat v českých (a moravských a slezských, samozřejmě) luzích a hájích?
Tady je pár faktů, které vám možná rozhodování ulehčí.
- Cestovní ruch vás potřebuje. Rozpočet mnoha evropských zemí je v letních měsících na turismu závislý.
- Stát od státu se pomalu rozvolňují pravidla a hranice se jedna po druhé otevírají.
- Letos bude suché léto s vysokými teplotami, u moře vám bude líp.
- Světová zdravotnická organizace WHO radí „být na čerstvém vzduchu, slunci a dodržovat odstupy“.
Právě proto evropská komise EDEN Network sestavila výběr těch nejbezpečnějších pláží, které odpovídají kritériím, jako je nízký počet nakažených v dané provincii nebo rozloha pláže v poměru osob na metr čtvereční.
Jako bonus je kolem těchto pláží rozeseto mnoho privátních vil, které si můžete pronajmout jen a jen pro sebe. A také je v blízkosti nemocnice.
Preveza, Řecko
Pláž Monolithi u města Preveza je 22 kilometrů dlouhá a v některých částech až 80 metrů široká. Asi jste uhádli správně, že se jedná o nejdelší pláž Evropy. Hotely se v této oblasti oficiálně probouzejí 1. července, můžete tedy pomalu začít bookovat.
Comporta, Alentejo, Portugalsko
Portugalský region Alentejo patří oficiálně k těm, kterým se nový koronavirus až na výjimky vyhnul – zaznamenal až 600krát nižší výskyt nákazy než jiné oblasti. Pláž Comporta tak bude ještě o to bezpečnější. Tato dlouhá a čistá pláž je pověstná svou vylidněností, pro kterou si zdejší písek oblíbily i celebrity.
Například zpěvačka Madonna na ní každé ráno jezdí na svém koni. Tedy samozřejmě pokud zrovna zavítá do svého portugalského sídla.
Hel, Polsko
Někdo by mohl říct, že pláž na poloostrově Hel je konec světa a její název v angličtině až nápadně připomíná peklo, opak je ale pravdou. Navíc je kousek od Gdaňsku a ten stojí za to vidět. Doporučení? Půjčte si kolo.
Porto Santo, Madeira, Portugalsko
Zlatý písek pláží v Porto Santo pravidelně vidíte ve výčtu nejkrásnějších pláží. Své zásluhy na tom má ale i okolní příroda. Životu se celý ostrov otevírá od 1. července.
Halikounas, Korfu, Řecko
Hned po Monolithi je Halikounas jednou z nejdelších a nejširších pláží nejen Řecka, ale celé Evropy. Navíc ji obklopuje výjimečná fauna a flora, protože jak praví pověsti, Korfu při jeho vzniku požehnali sami bájní bohové.
Riviera Bay, Malta
Na Maltu koronavirus nestačil příliš proniknout. Ale i tak by byl tenhle malý stát ve Středozemním moři připravený – na hlavu má víc nemocničních lůžek než skvěle vybavené Finsko. I tady otevřou turistům od 1. července.
Meia Praia, Algarve, Portugalsko
Víte, co znamená portugalsky Meia? Polovina. A Praia? Pláž. Pod „polovinou pláže“ se ale ukrývá celých pět kilometrů nádherného písku.
Jūrmala, Lotyšsko
Pláž u města Jūrmala nabízí 33 kilometrů jemného bílého písku. Ubytovat se můžete ve stylových secesních vilách, a protože se jedná o lázeňské město, milovníci wellness rozhodně nebudou strádat. Datum otevření? Opět 1. červenec.
Nida, Litva
Jen hodinu jízdy od hlavního města se dostanete do oblasti písečných dun, sevřených z jedné strany mořem a z druhé lesy. Najdete tu dokonce druhou největší dunu v Evropě! Ze sportů určitě vyzkoušejte kitesurfing nebo windsurfing.
Binz, Rujána, Německo
Pět kilometrů dlouhá pláž je považována za jednu z nejkrásnějších u Baltského moře. Německo své hranice oficiálně otevírá 15. června a od 1. července oficiálně startuje letní turistická sezona, takže můžete vyrazit tímto směrem.