„V boji proti diskriminaci se nám daří,“ říká Zuzana Balejová, personální ředitelka Plzeňského Prazdroje. Jak se velká nápojářská společnost vypořádává s otázkami diverzity, wellbeingu a předsudků v převážně mužském pivovarnickém průmyslu?
Působíte řadu let v pivovarnictví, které je bráno spíše jako mužský svět. Setkala jste se ve své kariéře s tím, že by s vámi lidé zacházeli jinak jen kvůli tomu, že jste žena?
Na začátku své kariéry jsem zažila pár momentů, během kterých jsem se setkala s otázkami založenými na předsudcích týkajících se žen.
Na diskriminaci jako takovou jsem paradoxně narazila spíše v soukromém životě, když jsem při hledání ubytování v zahraničí zažila problémy proto, že jsem žena z východní Evropy. Ale většinu zkušeností mám naopak pozitivních. Mám pocit, že stereotyp, že ženy nepatří do vedoucích rolí, natož v pivovarnictví, už dávno neplatí.
Jak tedy vnímáte pivovarnictví jako pracovní prostředí pro ženy? Je podle vás tento průmysl otevřený ženám, nebo se v něm stále setkávají s překážkami?
Už to není odvětví, kde je práce manuálně těžká nebo špinavá. Naše prostředí a práce se mění, protože se mění celý průmysl. Například automatický sklad zásadně změnil práci našich kolegů a technologie jim výrazně usnadnila každodenní úkoly. Mění se i gastro – spoustu restaurací vlastní ženy a jsou to úspěšné podniky.
Ženy dnes patří mezi nejlepší výčepní, pravidelně se umisťují na předních příčkách v naší prestižní soutěži Pilsner Urquell Master Bartender a jejich vztah k pivu je stejně silný jako u mužů. Nedávno jsem byla na návštěvě v jižních Čechách a bylo krásné sledovat, jak pozitivně ženy mění gastronomii.
Sama jsem do pivovarnictví vstupovala bez předsudků. Dokonce jsem nepila pivo, to totiž není podmínka práce u nás. Ale vytvořila jsem si lásku k firmě a emoci k produktům, na které jsem hrdá. Nikdy jsem v Prazdroji neměla těžší pozici jen proto, že jsem žena. Občas jsem v minulosti byla někde jako žena sama, například jako první žena v představenstvu, ale dnes už to tak není. V představenstvu Prazdroje jsme tři ženy.
Jaké kroky jste podstoupili, aby se změnily možnosti uplatnění žen ve vaší firmě?
K tomuto tématu jsme přistoupili strategicky a dlouhodobě. Vytvořili jsme Diversity, Equity & Inclusion pracovní skupinu, která se tématu věnuje napříč celým byznysem, a zaměřili jsme se na různé iniciativy zlepšující pracovní podmínky ve výrobě a distribuci. Naší snahou je vytvořit rovné příležitosti pro všechny, což se projevuje i v rostoucím počtu žen na vedoucích pozicích.
Zásadní ale je také nastavení platových podmínek. Pokud to s rovností myslíte vážně, měli byste stejně odměňovat lidi na stejných pozicích bez ohledu na pohlaví. Prazdroj je příkladem, že to jde. Stali jsme se v roce 2023 teprve druhou společností v České republice, která získala prestižní mezinárodní ocenění Equal Salary Certification za rovnocenné mzdové ohodnocení mužů a žen. To je důkazem naší odhodlanosti vytvářet inkluzivní a spravedlivé pracovní prostředí.
Jak konkrétně vypadá vaše firemní kultura?
Naším cílem je vytvářet inkluzivní prostředí, ve kterém může každý zaměstnanec být sám sebou a má rovné příležitosti rozvíjet se bez ohledu na pohlaví či jiné charakteristiky. Společně s našimi kolegy a kolegyněmi vytváříme kulturu, kde se obrovské know-how, které máme, aktivně sdílí a kde modernizace technologií poskytuje příležitosti k růstu a posouvání znalostí na vyšší úroveň.
Snažíme se, aby naši zaměstnanci ve výrobě měli přístup k nejnovějším technologiím a nástrojům, které jim umožňují neustále se zlepšovat a rozvíjet své schopnosti. Mladé talenty mají příležitost pracovat na inovativních projektech, čímž ovlivňují nejen naši firmu, ale také trh a společnost.
Náš Trainee GoGraduate program poskytuje mladým profesionálům cenné zkušenosti prostřednictvím šestiměsíčních pracovních rotací v zahraničí. Prvním krokem k vytvoření této kultury je přivést ty správné lidi. Je proto důležité vytvořit inkluzivní prostředí při náboru a poskytnout rovné příležitosti pro všechny uchazeče bez ohledu na jejich pohlaví nebo jiné charakteristiky.
Nakonec nezáleží na tom, zda pracujete v obchodě, financích, nebo marketingu. Jsme jeden tým – tým Prazdroj. Spojuje nás touha po společném úspěchu a vzájemné podpoře.
Přestože se ve společnosti stále více řeší inkluze a rovné podmínky pro všechny, myslíte si, že diskriminace zde bude mít stále své místo?
Ano. Je důležité uvědomit si, že diskriminace může existovat na různých úrovních a v různých formách. Bylo by nereálné myslet si, že se nám podaří dosáhnout toho, aby lidé, kteří k nám do firmy přicházejí nebo s nimiž spolupracujeme, neměli žádné předsudky. Proto klademe důraz na diskusi o tomto tématu a snažíme se o to, aby si lidé uvědomovali své předsudky a to, jak mohou ovlivňovat jejich jednání.
V současnosti se primárně zaměřujeme na genderovou diverzitu, podporu rodičů a celkově podporu našich zaměstnanců bez ohledu na jejich rozdíly. Naším cílem je pokračovat v podpoře inkluze a vytváření pocitu příslušnosti, přičemž klademe důraz na psychologickou bezpečnost všech našich zaměstnanců.
Stále však existuje řada témat, kterým se zatím nevěnujeme dostatečně, která nemáme až tak probádaná. Je to neustálý proces zlepšování se a hledání těch správných cest.
Zuzana Balejová působí v pivovarnickém průmyslu téměř sedmnáct let. Nejprve nastoupila do společnosti SABMiller na Slovensku na pozici HR Business Partner. Mimo Českou republiku pracovala na různých pozicích také pro pivovarnické skupiny AB InBev a Asahi v Itálii a ve Švýcarsku. Od roku 2018 působila jako ředitelka lidských zdrojů a členka představenstva rumunského pivovaru Ursus. V roce 2023 se stala personální ředitelkou Plzeňského Prazdroje.