Prodat v Česku starší byt či dům je letos složitější. V nabídce realitních serverů je jich momentálně zhruba o polovinu víc než před rokem navzdory tomu, že prodávající víc slevují ze svých nároků a snižují navrhované ceny. Z dat portálu Valuo.cz vyplývá, že v květnu zlevnila přibližně pětina nabídek během doby, co byly vystaveny na realitních serverech. Oproti loňsku je tento podíl dvojnásobný.
A zdá se‚ že každým měsícem roste. ‚‚U bytů se to v lednu týkalo třinácti procent inzerátů, v květnu už jednadvaceti procent. To v praxi znamená, že pětina lidí musí svou nemovitost zlevnit ještě v inzerci, aby získali vážného zájemce,“ říká zakladatel portálu Radek Šitera. A průměrná sleva podle něj letos činí o něco více než loni, konkrétně 240 tisíc korun.
U nabídek rodinných domů je situace podobná, letos v květnu takto zlevnilo osmnáct procent inzerátů, zatímco před rokem to bylo jen devět procent. „Průměrné zlevnění domů bylo v loňském roce 270 tisíc korun. Letos jsou slevy výraznější. Podle dat z inzerce zájemce v průměru zaplatí o 318 tisíc korun méně, než bylo původně uvedeno v nabídce,“ doplnil Šitera.
Nejvýraznější slevy vykazuje inzerce v Praze, kde jsou ceny nemovitostí nejvyšší. U letošních inzerátů zde činí průměrné snížení u bytů 351 tisíc korun a u domů 956 tisíc korun.
Co se týče podílu zlevněných inzerátů na celkovém počtu, v případě rodinných domů se napříč jednotlivými kraji příliš neliší. U bytů se pohybují od 12,5 procenta v Karlovarském kraji do 24,3 procenta v Moravskoslezském kraji.
Valuo.cz, které analyzuje nabídky nemovitostí z největších tuzemských realitních serverů, podle Šitery monitoruje v této oblasti zhruba 80 procent inzerce. Nabízí tak poměrně ucelený pohled na trh se staršími byty a domy, jelikož novostavby se tímto způsobem ve většině případů nenabízejí.
Data o zlevňování portál získal srovnáním cen, které majitelé nemovitostí požadovali při zveřejňování svých inzerátů, s cenami, které u nabídek svítily, když ze serverů mizely.
Také srovnání počtu aktivních inzerátů na realitních serverech ukazuje, že letos je prodej starší rezidenční nemovitosti složitější než loni. ‚‚Na realitních portálech se hromadí nemovitosti na prodej, prudký nárůst je patrný od letošního ledna. Minulý měsíc bylo bytů v inzerci o 44 procent víc než v květnu 2021, a domů dokonce o 54 procent víc než v loňském roce,“ uvádí Šitera.
Útlum v prodejích potvrzují i data z katastru. Květnový meziroční propad celkového počtu prodejů přesáhl u domů 25 procent, zatímco u bytů to bylo téměř dvacet procent.
Podepisují se na tom například rostoucí úrokové sazby, které lidem podražují hypotéky. Mezi loňským a letošním květnem Česká národní banka zvedla kvůli vysoké inflaci svou základní sazbu z 0,25 procenta na 5,75. Ve středu bankovní rada přitvrdila ještě víc a posunula ji na sedm procent.
Komerční banky odpovídajícím způsobem zvedly u hypoték své nabídkové sazby. V červnu se jejich průměrná hodnota vyšplhala na 5,71 procenta, vyplývá z dat Fincentra Hypoindexu. Objem poskytnutých hypoték v posledních měsících výrazně klesl. V květnu jich banky poskytly o 60 procent méně než před rokem, uvádí Česká bankovní asociace.