Chaos, který svou agresivní celní politikou rozpoutal na globálních trzích americký prezident Donald Trump, už má citelné negativní dopady i na sektor, který původně z Trumpova návratu do Bílého domu výrazně těžil – krypto.
Nejznámější světová kryptoměna bitcoin se v pondělí 7. dubna propadla na třítýdenní minimum a od svého historického vrcholu, kterého dosáhla letos v lednu, už ztratila asi 25 procent. O moc lépe na tom není ani krypto jako celek.
Letmým pohledem na souhrnnou kapitalizaci kryptotrhu zjistíme, že z prosincového rekordu na 3,7 bilionu dolarů se tržní kapitalizace krypta propadla o 1,2 bilionu dolarů. O tři stovky miliard dolarů přitom trh přišel jen v úvodu tohoto týdne.
Bitcoin za stejnou dobu oslabil na 76 tisíc dolarů (s lokálním dnem na 74 500 dolarech), což představuje pokles o sedm a půl procenta, zatímco ether klesl rovnou o sedmnáct procent a dostal se pod 1500 dolarů. Nyní se první kryptoměna obchoduje těsně na hranici osmdesáti tisíc dolarů a ether okolo 1570 dolarů.
Likvidace pákových pozic obchodníků na centralizovaných burzách za 24 hodin se podle dat serveru CoinGlass v pondělí v jeden moment pohybovala okolo jeden a půl miliardy dolarů. Pro malé srovnání, současné množství likvidací za stejný interval, které více odpovídá „běžnému dni“, nedosahuje ani půl miliardy.
Jenže tentokrát krypto nehraje první housle, ale jen takzvaně drží basu. Americký akciový index S&P 500 se poprvé od loňského dubna podíval pod hranici pět tisíc bodů a naopak futures na takzvaný index strachu, tedy index volatility ($VIX) burzy CBOE, se vyšplhal nad své maximum ze srpna 2024.
Objem bitcoinových obchodů a vývoj ceny bitcoinu vůči dolaru se zvýrazněním lokálního vrcholu a dna. Zdroj: Bitcoinwisdom
Na rozdíl od jiných období nejistoty je ale tentokrát něco přece jenom jinak. Důkazem je klesající zájem o zlato, tradiční bezpečný přístav, který dosud masivně těžil z geopolitické nejistoty posledních let. Futures na zlato se z rekordních výšin nad cenou 3100 dolarů za troyskou unci v pondělí nakrátko propadly až pod tři tisíce dolarů.
Jinými slovy, panikařící investoři stahují kapitál ze všech aktiv, která dosud generovala vyšší výnosy, a to nejen z těch tradičně rizikových. Současná nálada na trzích bývá přirovnávána k panice v březnu roku 2020, kdy naplno vypukla celosvětová pandemie covidu-19.
Reakce investorů však jsou podle expertů pochopitelné. Výmluvně to již minulý týden po oznámení nových amerických cel shrnula německá ekonomka z Evropské centrální banky Isabel Schnabel: „Někteří lidé se domnívali, že Den osvobození (název, který Trump dal oznámením o nových clech – pozn. red.) by mohl být dnem vrcholu nejistoty, ale nejsem si tím zcela jistá,“ řekla.
Vlivný finanční newsletter The Kobeissi Letter, za kterým stojí Adam Kobeissi, ve svém pondělním příspěvku spočítal, že ETF s pákovým efektem od začátku roku odmazala 45 miliard dolarů a jsou nejníže od loňského dubna.
Jinými slovy, mají za sebou 36procentní propad za zhruba tři měsíce. Pokud bychom situaci srovnali s posledním velkým medvědím trhem, tedy postpandemickým vystřízlivěním v roce 2022, zde trvalo dvakrát tak dlouho způsobit podobnou procentuální ztrátu.
Relativní propady na dolarovém páru bitcoinu a u indexu S&P 500 za pět dní. Zdroj: TradingView
Krypto v tomto kontextu jen následuje proud. Možná vás, zejména při zmínce o březnu 2020, napadlo, jestli pondělní panika nebyla jen pověstná kapitulace a nyní nebude následovat již jen další růst, ideálně podobně bezprecedentní, jako byl ten pandemický.
Tuto otázku řeší v jiném postu i Kobeissi, který varuje, že jakýkoli odraz od současného dna bude zatím jen taktický, fundamentálně totiž zůstává ekonomická realita pořád stejně pochmurná.
Tradeři používají pro podobné chování trhu termín „odraz mrtvé kočky“. Ostatně Čína již odpověděla, že bude s americkými cly bojovat bez ohledu na následky.
A jaké jsou v tomto scénáři další vyhlídky pro kryptosektor? Leccos nám může napovědět poslední mini aféra z prostředí meme coinů.
Token $REAL zaštítěný MMA celebritou Conorem McGregorem během 28hodinového předprodeje, který se konal mezi 5. a 6. dubnem, nevybral dost prostředků ani na to, aby splnil podmínku pro spuštění, tedy jeden milion a osm tisíc dolarů.
Vybrat se podařilo jen 392 tisíc dolarů, cílil přitom na 3,6 milionu. To je docela změna od doby, kdy ještě na začátku roku tokeny zaštiťované celebritami, jako jsou například herci či politici, i mikrocelebritami (jako je třeba Hawk Tuah girl a její token HAWK), generovaly stovky milionů dolarů.
Příliš optimistický není ani Petr Hotovec, hlavní analytik kryptoměnového hedgeového fondu p-hat: „Trumpova obchodní politika stále více připomíná strategickou hru na kuře – strategii, kde vítězí ten, kdo přesvědčí soupeře, že mu jsou následky naprosto lhostejné a je ochotný k dosažení svých cílů obětovat cokoli.“
Reciproční cla, volatilita trhů a rostoucí nejistota podle Hotovce jen potvrzují, že svět se dostává do nebezpečné fáze ekonomického přetahování bez jasných pravidel.
„V prostředí, kde trhy padají, zlato oslabuje a výnosy dluhopisů klesají, je naší prioritou ochrana kapitálu. I když nikdo nedokáže odhadnout další vývoj, jedno víme jistě – při nejistotě je nejlepší počkat,“ dodává k vlastní investorské strategii Petr Hotovec.
Foto Michael Fortsch / Unsplash.com
Bitcoin
O něco optimističtěji situaci vidí současný ředitel největší kryptoburzy světa, Richard Teng: „Návrat obchodního protekcionismu přináší výraznou volatilitu na globální trhy – a kryptoměny nejsou výjimkou. V krátkodobém horizontu tento typ makroekonomické nejistoty zpravidla vyvolává takzvanou risk-off reakci, kdy investoři ustupují z rizikovějších aktiv a vyčkávají na další vývoj v oblasti hospodářského růstu, měnové politiky a obchodních vztahů.“
Z dlouhodobého hlediska však může podle Tenga právě toto prostředí „urychlit zájem o kryptoměny jakožto nesuverénní uchovatele hodnoty“.
Opatrně optimistický je také František Vinopal, prezident České kryptoměnové asociace. „Bitcoin již není izolovaný ostrov. V obdobích akutní tržní nervozity jej zasahuje potřeba investorů zvyšovat likviditu, doplňovat marže nebo přeskupovat riziková portfolia,“ říká Vinopal.
„Pokles ceny, který aktuálně sledujeme, je důsledkem systémového tlaku, nikoli oslabení fundamentálního příběhu bitcoinu jakožto decentralizovaného, omezeného a neutrálního aktiva,“ dodává šéf České kryptoměnové asociace.