Česko patří na kyberbezpečnostní špici a to i z pohledu celého světa. A hodně se toho peče zrovna na jihu Moravy. Důkazem není jen antivirové AVG, které se v posledních třech dekádách stalo synonymem počítačových antivirů a nakonec jej za více než třicet miliard korun pohltil jeho český konkurent Avast (od loňska součást nadnárodní korporace Gen Digital). V Česku mezitím rostou další kyberneticko-bezpečnostní pecky. A není náhodou, že mnoho z nich vzniklo právě v Brně.

Region je vyhlášený vysokým know-how v oboru kybernetické bezpečnosti, čerpá z bohatého akademického zázemí, například z tamního Ústavu výpočetní techniky či Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, nadále i z přítomnosti důležitých státních institucí mimo jiné spojených v Národní centrum kompetence pro Kyberbezpečnost.

I proto se na jih Moravy rozhodli umístit svá vývojová centra dva globální lídři v oblasti endpoint security – Gen Digital a slovenský Eset. To vše vytváří podmínky pro vznik a rozvoj technologických startupů, jež v Brně v posledních třech dekádách vytvořily rozsáhlý kyberbezpečnostní ekosystém. Které to jsou? 

Safetica

Brněnská společnost založená podnikatelem Jakubem Mahdalem se stará zejména o ochranu firemních dat. Safetica má algoritmy, které dokážou v interní síti ihned detekovat nestandardní chování, a odhalit tak nejen případné chyby zaměstnanců, které by vedly k úniku dat, ale také zlé úmysly, jako je jejich odcizení. Firma s tržbami přes 300 milionů korun, do níž investoval i miliardář Ondřej Tomek, má pobočku ve Spojených státech a letos ji chce otevřít i v jihovýchodní Asii.

Flowmon

Monitoringem síťového provozu se zabývá i původem brněnský startup Flowmon, kterého před dvěma lety pohltil americký technologický podnik Kemp Technologies. Flowmon vznikl v roce 2017 jako univerzitní spin-off a od té doby dodává hardware a software pro monitorování síťového provozu na bázi IP toků. Flowmon spolupracuje s velkými technologickými společnostmi, včetně společností Cisco, IBM, Dell nebo Wmware.

Phonexia

Jak už napovídá samotný název firmy, brněnské řešení Phonexia se zabývá hlasem. A to tak dobře, že jej využívají nejen soukromé firmy jako pojišťovny, ale také kriminalistické či armádní složky po celém světě. Proč zrovna ony?

Brněnský startup totiž vyvinul software, který dokáže identifikovat člověka podle hlasu. Dále dokáže vytvářet dnes čím dál oblíbenější hlasové boty, převádět mluvené slovo do textu nebo prohledávat audionahrávky. Mezi jeho partnery a zákazníky patří firmy jako Nvidia, Intel, Interpol, T-Mobile, Airbus, innogy, Telefónica, NTT nebo Škoda.

Whalebone

Brněnský projekt Whalebone zjednodušeně řečeno chrání počítačové sítě před infekcemi a viry. Whalebone má proto dokonalý přehled o aktuálním malwaru, phishingu, botnetech a dalších hrozbách, poté filtruje internetový provoz a upozorňuje na škodlivé domény. Whalebone se bude nově starat i o bezpečné surfování na internetu v Evropě, když vyhrál tendr vypsaný přímo Evropskou komisí.

ThreatMark

Brněnský startup ThreatMark zhmotní vaše sci-fi představy, protože dává vašemu telefonu smysly. Ten tak díky tomu pozná, že telefon v ruce držíte opravdu vy a ne někdo jiný. Jak? Na špehování kamerami zapomeňte, ThreatMark na to jde daleko sofistikovaněji.

Jeho algoritmy totiž dokážou identifikovat osobu jen podle toho, jak s telefonem třesete, jak jezdíte prstem po displeji a na jaké ikonky na obrazovce klikáte a jakým způsobem. Do nadějného startupu s globálními ambicemi investovaly například Springtide Ventures, spadající pod KKCG Karla Komárka, nebo Rockaway Capital Jakuba Havrlanta.

Kernun

Nepříliš známou, ale o to zajímavější je brněnská firma Trusted Network Solutions, která se zabývá kybernetickou bezpečností na více úrovních od konzultací až po vývoj softwaru. Ve světě se ale zapsala hlavně díky svému adaptivnímu firewallu nové generace Kernun, který chrání uživatele počítačů před jeho zavirováním. 

GREYCORTEX

Michal Drozd a Petr Chmelař se potkali před čtrnácti lety právě na brněnském Vysokém učení technickém a dali základy firmě, jejíž hlavní činností je analyzovat datový tok a monitorovat malware.

Společně vytvořili své vlastní řešení Mendel, tedy nástroj na analýzu síťového přenosu, který identifikuje počítačové hrozby a útoky pomocí umělé inteligence a strojového učení. Firma, která získala řadu kyberbezpečnostních ocenění, a to i od Gartneru, je aktivní nejen v Evropě, ale také v celém regionu Asie a Pacifiku.

Novicom

Před čtrnácti lety vznikla v Brně další kyberbezpečnostní firma, kterou je Novicom, zabývající se vývojem řešení pro monitoring, správu a zabezpečení počítačových sítí. Jejím klíčovým produktem je řešení AddNet a jejím rajonem jsou zejména interní sítě organizací.

TrustPort

Výrobce bezpečnostního softwaru vznikl v roce 2008 z vývojové divize firmy AEC. Dnes umí váš počítač nejen chránit před viry, čímž se řadí vedle velikánů, jako je Avast nebo Eset, ale v rámci svého produktu TrustPort Total Protection umožňuje i šifrování disků, archivů či skartaci dat.