Textilnímu průmyslu dochází trpělivost. Globální módní značky i menší výrobci začali přesouvat své objednávky na nové kolekce z Bangladéše jinam. Tamní krvavé protesty totiž značně narušily výrobu oděvů. „Dodávky zimní kolekce se zásadně zpožďují a další riziko je nemalé,“ říká majitel české Alpine Pro Václav Hrbek.

Nestává se to příliš často. Manažeři gigantů jako H&M nebo Zara a českých oděvních firem teď ale řeší stejnou potíž. Jak dostat ze země, jež během měsíce prošla politickým převratem, zimní zboží, které by za normální situace už touto dobou čekalo v evropských skladech. 

Bangladéš, jednu z nejvýznamnějších lokalit pro světový textilní průmysl, opustila někdejší premiérka Šajch Hasína Vadžíd a oběti krvavých protestů se počítají už ve více než pěti stovkách.  

Když bangladéšská vláda na celý týden v zemi vypnula internet, vypukla v centrálách módních značek panika. Skandinávský kolos H&M vyrábí své kolekce ve více než tisícovce tamních textilek. Španělský Inditex, jehož součástí jsou v Evropě populární brandy jako Zara, Bershka, Massimo Dutti či Pull&Bear, má v zemi jedno ze svých hlavních výrobních center. 

Při nepokojích musela řada továren zavřít, několik z nich vyhořelo. To prakticky znamená, že dodávky do maloobchodní sítě v Evropě i Severní Americe nestihnou dorazit v nasmlouvaných termínech.

Krize se dotýká rovněž českých firem zaměřených na módu a textil. V Bangladéši například šije třetinu svých kolekcí sportovní značka Alpine Pro. 

„Právě teď tam máme ve výrobě naši hlavní kolekci, což jsou podzimní a zimní bundy, kabáty a lyžařské komplety,“ říká majitel Alpine Pro Václav Hrbek. Společnost vyrábí malou část svých produktů v Česku, 35 procent v Bangladéši a zbytek v Číně. 

„Zboží se nám zásadně zpožďuje, bohužel se k tomu ještě přidává to, že lodě s kontejnery musejí obeplouvat Afriku kvůli problémům v Suezském průplavu,“ popisuje Hrbek. 

Podobné těžkosti řeší už více než měsíc další české firmy, například výrobce outdoorového zboží Bushman. „Je to pro nás dvojitá rána ve spojení s tím, jak se teď obeplouvá Suez. Místo asi třiceti dní cesta zboží trvá dvojnásobek,“ uvedla před časem Jana Lenková, obchodní a marketingová ředitelka firmy.

Ze situace v Bangladéši těží konkurenční státy. Jak upozornil ekonomický list Financial Times, globální firmy během pár dnů hbitě přesunuly objednávky jinam. „Do továren zavolali španělští a němečtí odběratelé a oznámili, že část zakázek neprodleně přesouvají do Kambodže nebo Indonésie,“ sdělil deníku Mamun Rashid, poradce výrobců oděvů v Bangladéši.

Ani Alpine Pro dál riskovat nechce. „Předpokládáme, že výroba dalších, už rozešitých, kolekcí se bude nadále zpožďovat. Riziko je nemalé. Část výroby na příští jaro, to znamená kolekci, která ještě není rozešitá, proto přesouváme do Číny,“ rozhodl Hrbek. A to i přesto, že výroba kvůli celním poplatkům podraží.

Pro Bangladéš je přitom celé odvětví klíčové a zboží vyrobené v tamních textilních a obuvních továrnách tvoří celých 83 procent příjmů z exportu. Podle dat Světové obchodní organizace z roku 2023 byla po Číně a Evropské unii Bangladéš třetím největším vývozcem oděvů na světě.

Tamní asociace výrobců a vývozců oděvů (BGMEA) v posledních dnech opakovaně apelovala na politiky, aby zklidnili situaci v zemi, neboť ztráta zakázek by na několik let mohla způsobit významné ekonomické potíže.