Na legendárním výstavišti katalánské metropole, ale také na opulentních večírcích přilehlých barcelonských hotelů se právě odhaluje, co bude nadcházející rok určovat telekomunikační trendy. Máme se radovat, nebo spíš smát?
Mobile World Congress (MWC) je tradičně rozkročený doširoka a nabízí všehochuť od koncových zařízení po novinky v sítích operátorů. Na akci, která nejvíce připomíná asijské tržiště, ale zpravidla zabodují nejbizarnější koncepty a nejodvážnější nápady ve spotřební sféře.
Zmínka o asijském tržišti rozhodně nebyla náhodná – letošní MWC je první velkou telekomunikační událostí po pandemické pauze, a tak se to zde opět hemží čínskými firmami jako OPPO, ZTE, Xiaomi, Lenovo, ale dokonce i infrastrukturními giganty China Unicom nebo China Telecom. Navzdory západním sankcím je tu také Huawei, jejíž přítomnost je opět naprosto nepřehlédnutelná.
Hned první zmiňovaná čínská společnost vlastnící značku OnePlus představila unikátní telefon OnePlus 11 Concept, který na výstavě zatím poutá největší pozornost. Jde o vylepšenou variantu nového vlajkového přístroje OnePlus 11 – bezmála sedmipalcového monstra s padesátimegapixelovým fotoaparátem Hasselblad – tentokrát ale s unikátním systémem aktivního chlazení kapalinou.
Pod průhlednými zády se jako modrý had stáčí uzavřený okruh, kterým proudí chladicí kapalina poháněná mikropumpou. Systém nazvaný Active Cryoflux pohlcuje teplo z čipové sady a postupně jej uvolňuje do okolí.
Technologie prý zvládne snížit teplotu telefonu až o 2,1 stupně, což může být zajímavé hlavně pro herní využití – snímkovací frekvence ve hrách je díky chlazení možné zvýšit až o čtyři snímky za sekundu, a zkracuje se i doba nabíjení. Jedná se nicméně zatím jen o koncept a není jasné, kdy se jej případně dočkáme v konkrétních telefonech.
Notebook z odpadků?
Technologické společnosti vyrábějící spotřební elektroniku rády mluví o udržitelnosti. Horší už je to ale s činy a technologické produkty patří dlouhodobě k nejproblematičtějšímu odpadu planety. Čínské Lenovo tentokrát překvapilo spíš pozitivně, když ukázalo volitelnou variantu svého nového notebooku ThinkPad Z13.
Tělo notebooku je z poloviny vytvořeno z odpadních lněných vláken zalitých do pryskyřice na biologické bázi, která zajišťuje dostatečnou odolnost a poskytuje také originální vzhled. Firma zároveň představila nové ekologické balení svých notebooků, které pro změnu tvoří kompostovatelná směs bambusu a cukrové třtiny.
Finská společnost HMD Global, která vlastní značku telefonů Nokia, na letošním kongresu představila mimo jiné i telefon střední třídy Nokia G22. Telefon není ani tak zajímavý svojí výbavou – snad s výjimkou nadprůměrně dlouhé výdrže a životnosti baterie – a vlastně by patřil spíš do nudného průměru, nebýt jednoho netradičního detailu.
Na přístroji totiž velmi snadno i v domácích podmínkách provedete nejčastější opravy, kvůli kterým lidé obyčejně navštěvují servis. Přístroj má odnímatelný zadní kryt z plně recyklovatelného plastu, po jeho odejmutí můžete snadno vyměnit samotný kryt, baterii, rozbitý displej, nebo dokonce dobíjecí port. Firma slíbila, že bude součástky pro podobné domácí opravy držet skladem pět let.
Ohebné telefony a pružné displeje
Své „skládačky“ začíná globálně nabízet čím dál více výrobců. Jednu z těchto vlaštovek představuje šen-čenský výrobce Honor se svým modelem Magic Vs. Firma, která dříve formálně spadala pod Huawei, v Barceloně oficiálně spustila prodej telefonu mimo čínský trh. Svou čínskou premiéru si odbyl již loni v listopadu.
Další výrobce, který na kongresu ukázal svou prémiovou skládačku, je čínské OPPO. To zde vystavuje přístroj Find N2 Flip, který stihlo představit těsně před kongresem. Telefon má podle tvrzení společnosti vydržet přes 400 tisíc sklopení, což odpovídá sto sklápění za den po dobu deseti let.
Celá kategorie je nicméně stále ještě v plenkách a pořád není jisté, jestli se na trhu nakonec uchytí. Podle dat analytické společnosti IDC tvořily prodeje ohebných telefonů v loňském roce jen lehce přes procento prodejů chytrých telefonů.
Do roku 2026 pak IDC očekává růst na 2,8 procenta, což není mnoho. I proto výrobci zkouší nové, byť možná slepé vývojové uličky – například nechráněný rolovací displej, který v Barceloně představila Lenovem vlastněná Motorola na konceptu přístroje Rizr.
Přáli byste si raději telefon nabitý do deseti minut? Proč ne. Opět půjde o Čínu, ale tomu už se ve světě, kde se z chytrých telefonů stala totálně spotřební komodita, dá jen těžko vyhnout.
Šen-čenské Realme na kongresu uvedlo svůj Realme GT3 s 240wattovým nabíjením. Díky tomu lze z umírajícího telefonu udělat plně nabitý za devět a půl minuty. Telefon se prakticky neliší od GT Neo 5, který je na čínském trhu dostupný již pár týdnů, tentokrát se ale dočká i západní trh.
Pokud je na vás deset minut pořád moc, tak konkurent Redmi představil dokonce 300wattové nabíjení, se kterým se baterie o kapacitě 4,100 miliampérhodiny nabije doslova za pět minut.