Jako by dosud stále nejfavorizovanější naděje na lék proti koronaviru létala na houpačce. Jednou to vypadá, že se látka Remdesivir může stát vytouženou zbraní proti onemocnění covid-19, tato šance však vzápětí vybledne.
Teď nastal druhý z případů: podle uniklé zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), jež se opírá o klinickou studii provedenou v Číně, antivirový preparát nezabírá.
Znamená to tedy, že na nemoc, jež drží svět v šachu, pořád neexistuje ani výhled na nalezení léku? Čínská zpráva není ověřená, a proto nelze vyhlásit, že Remdesivir selhal. Jednoznačně lze konstatovat pouze to, že pozitivní či negativní zprávy smýkají akciemi společnosti Gilead Sciences, která látku vyvinula.
Minulý týden, kdy prosákly zvěsti o léčebném efektu Remdesiviru, vystřelily akcie Gileadu o 16 procent. Teď, když byl účinek naopak zpochybněn, o čtyři procenta klesly. Akcie americké biotechnologické společnosti následně zahýbaly celou burzou – nejprve směrem nahoru, poté dolů.
Zásadní otázka, jak to s Remdesivirem opravdu je, tak zůstává nezodpovězena. WHO sice nejprve zveřejnila výsledky testů z Číny, podle nichž se přípravek míjí účinkem, vzápětí ale zprávu stáhla s tím, že byla puštěna ven omylem. Reakce Gileadu? Čínská studie je údajně nedostatečná, tudíž neprůkazná.
„Informace, které na webu zveřejnila WHO, byly předčasné. Domníváme se, že studie neměla potřebné parametry. Kvůli nízkému počtu zahrnutých lidí byla ukončena dříve, než měla být, a proto z ní nejde vyvodit statisticky významné závěry,“ napsal na Twitteru vedoucí lékař Gileadu Merdad Parsey.
Propíraná studie pracovala s 237 pacienty: 158 z nich dostávalo Remdesivir, 79 placebo. Po měsíci zemřelo 13,9 procenta uživatelů potenciálního léku a 12,8 procenta lidí s placebem. „Remdesivir nejde spojovat s klinickými nebo virologickými přínosy,“ shrnuli čínští vědci v textu publikovaném WHO, z jejíhož webu byl posléze stažen a ze strany Gileadu došlo k jeho znedůvěryhodnění.
Těžko odhadovat, jaké hry se přesně kolem Remdesiviru hrají. Nakolik se v protichůdných prohlášeních a popřeních popření (tedy popřeních toho, že může být popřena účinnost látky) odrážejí kromě snahy najít lék i tendence držet pokud možno vysokou hodnotu společnosti na akciovém trhu. Jasno by mělo být brzy – garantované testy sliboval Gilead do konce dubna.
Obecně jde ale říct, že objevení nového léku na prakticky jakoukoli chorobu se podobá misi hobitů do Mordoru. Čili riskantní cestě, u níž je naděje, že skončí úspěchem, spíš velmi nepatrná.
Klinickými zkouškami totiž projde zdárně zhruba pět procent testovaných preparátů. Důvody vysoké neúspěšnosti jsou v podstatě dva: buď nulový efekt látky, nebo její netolerovatelné vedlejší účinky převyšující benefit, jejž přípravek pacientovi přináší.
„U infekčních onemocnění, jako je právě covid-19, je úspěšnost patrně o něco vyšší než pět procent. V tom nám pomáhají zvířecí modely, ale je fakt, že předpokládaný potenciál látek ve většině případů selhává,“ potvrdil v rozhovoru pro aktuální tištěné vydání Forbesu český virolog a viceprezident Gileadu Tomáš Cihlář.
Právě Cihlář vedl od roku 2014 tým, který Remdesvir objevil a později vyvíjel. Prvním cíleným použitím byla povzbudivá léčba eboly, a protože její virus má s koronavirem SARS-CoV-2 velice podobné kopírování genetického materiálu a účinnost Remdesiviru stojí na zablokování tohoto mechanismu (čímž je viru bráněno v množení), vznikla naděje, že jde o lék i na aktuální nákazu.
Tato naděje ale nestojí pouze na Remdesiviru. Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv probíhá nyní 72 aktivních zkoušek případných léků a dalších 211 testů je ve fázi příprav.