Výkon pětice technologických gigantů ve třetím kvartálu překonal odhady analytiků ve všech klíčových ukazatelích. Čerstvě reportovaná čísla ukazují, že enormní investice do umělé inteligence se konečně začínají propisovat do hospodářských výsledků firem. A že závody v AI zbrojení nabírají na obrátkách. Jenže to investorům, zdá se, nestačí.
Po nabitém výsledkovém týdnu, kdy data za třetí letošní čtvrtletí zveřejnily společnosti Alphabet, Amazon, Apple, Meta a Microsoft, se totiž nelze ubránit dojmu, že nadšení z umělé inteligence na trhu opadlo. Solidní nárůsty tržeb i zisků investoři přijali s notnou dávkou skepticismu.
Čtvrteční výprodej technologických akcií s sebou stáhl celý americký trh, který tak vykázal nejprudší jednodenní propad od začátku září. Stačila k tomu prognóza mírně slabšího růstu cloudové divize Microsoftu, aktuální počet každodenních uživatelů služeb od Mety (3,29 miliardy místo očekávaných 3,31 miliardy) a její příslib výrazně vyšších kapitálových výdajů v příštím roce.
Čtvrteční obchodování s akciemi největších technologických firem
„Laťka je velice vysoko, protože valuace jsou velice vysoko. Investoři si zvykli, že technologičtí giganti odhady nepřekonávají, ale drtí. A pak zvedají výhledy do budoucna,“ komentoval výsledkovou sezonu Russ Mould, investiční šéf společnosti AJ Bell.
Obřím očekáváním dostála v úterý mateřská společnost Googlu Alphabet – její zisk na akcii za třetí kvartál dosáhl 2,12 dolaru, o patnáct procent víc, než očekávali analytici, a o 37 procent víc než ve stejném období loni. Alphabet odhady překonal i v dalších ukazatelích, přičemž pod drobnohledem byla kvůli AI zejména jeho cloudová divize.
Tu se mu už před rokem a půl podařilo překlopit do provozního zisku, který od té doby roste, za poslední kvartál to byly rekordní dvě miliardy dolarů. Tržby divize vzrostly v tomto období o 35 procent, přičemž tempo jejich růstu postupně zrychluje. Alphabetu se taktéž daří v reklamě a rostou i jeho tržby z YouTube.
CEO Sundar Pichai v konferenčním hovoru neopomněl zdůraznit, že značnou zásluhu na tom má umělá inteligence. „Dnes už je více než čtvrtina kódu v Googlu generována umělou inteligencí, vývojáři to poté kontrolují. Pomáhá jim to dělat více a postupovat rychleji,“ dodal Pichai.
„Umělá inteligence pomáhá lépe cílit reklamu a obsah na YouTube a pomáhá i interně. Nechci zatím říct, že se vyplácí, spíš bych řekl, že jsou patrné první pozitivní dopady. Nicméně výsledky Alphabetu byly epické, nebylo tam snad jediné negativní číslo,“ uvedl k výsledkům Alphabetu analytik XTB Tomáš Vranka.
Den poté zveřejnil kvartální výsledky Microsoft, který také překonal dřívější odhady analytiků. Reakce trhu byla ovšem diametrálně odlišná.
Výsledky technologických firem ze třetího letošního kvartálu. V číslech Applu není zahrnuto zářijové rozhodnutí Soudního dvora EU, že bude muset vrátit Irsku přes čtrnáct miliard dolarů, které získal na slevách na dani.
Akcie Microsoftu ve čtvrtek oslabily o více než šest procent, což byl nejprudší jednodenní propad za poslední dva roky. Společnost vykázala dvouciferný růst tržeb i zisku, ale varovala před nadcházejícím ochlazením růstu své cloudové divize. Důvodem jsou problémy s některými dodavateli způsobující nedostatek kapacit v datových centrech.
„Firma se obchodovala za zhruba 35násobek zisků, při takovém ocenění potřebujete excelentní výsledky. Když několik let překonáváte všechna očekávání, stačí i malé zakopnutí,“ zdůvodnil Vranka negativní reakci investorů.
Microsoft měl navíc ve třetím kvartálu rekordní kapitálové výdaje 14,9 miliardy dolarů, víc, než očekávali analytici, a o polovinu více než ve stejném období loni. Mezi technologickými giganty investuje nejvyšší podíl tržeb, přičemž až dosud v tomto srovnání kralovala Meta.
Vlastník Facebooku, Instagramu a WhatsAppu vykázal za třetí kvartál kapitálové výdaje 9,2 miliardy dolarů, kromě umělé inteligence mířily do divize Reality Labs vyvíjející software a hardware pro virtuální či rozšířenou realitu. Tahle část společnosti Meta pálí peníze ve velkém, za poslední čtvrtletí byla provozní ztráta 4,4 miliardy dolarů. Od roku 2020 se zde už prodělalo dohromady 58 miliard.
Šéf Mety Mark Zuckerberg po prezentaci výsledků investorům sdělil, že napřesrok kapitálové výdaje výrazně vzrostou. Nepotěšil je ani aktuální počet denních uživatelů platforem od Mety. Ten sice meziročně stoupl o pět procent na 3,29 miliardy lidí, ale analytici čekali 3,31 miliardy. Akcie Mety v reakci oslabily o čtyři procenta.
Po skončení čtvrtečního obchodování na burzách reportovaly ještě Apple s Amazonem. Výrobce iPhonů vykázal nejvyšší kvartální tržby v historii díky chystaným AI nástrojům, které chce postupně do svých telefonů zavádět. Jeho čistý zisk se však výrazně propadl kvůli zářijovému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, podle kterého bude muset Irsku vrátit na daních v přepočtu přes čtrnáct miliard dolarů.
Investory zklamala také čísla Applu z Číny, kde ho trápí nízká poptávka. Kvartální tržby z jeho třetího největšího trhu meziročně klesly na patnáct miliard dolarů, zatímco analytici očekávali 15,8 miliardy. Akcie Applu v reakci mírně klesly.
Výsledky Amazonu byly naopak pozitivním překvapením. Před třemi měsíci zástupci amerického e-commerce kolosu varovali, že spotřebitelé šetří a čím dál víc preferují levnou čínskou konkurenci, jako je například obří online tržiště Temu či prodejce oblečení Shein. Přesto Amazon vykázal ve třetím kvartálu nárůst tržeb z retailu o sedm procent na 61,41 miliardy dolarů.
„Nejpozoruhodnější položkou ve výdělcích Amazonu bylo překvapivé zlepšení marží,“ řekl Gil Luria, šéf technologického výzkumu v investiční firmě D.A. Davidson. „Investoři měli obavy o schopnost maloobchodu vůbec udržet marže a Amazon je dokázal zvýšit,“ dodal.
Kromě retailu však hraje v byznysu Amazonu čím dál větší roli jeho cloudová divize AWS. Její tržby vzrostly meziročně o pětinu na 27,5 miliardy dolarů. Akcie Amazonu posílily po výsledcích o šest procent. Jestli zisky během pátečního obchodování udrží, přesáhne tržní hodnota Amazonu dva biliony dolarů.