Je úplně jedno, jestli se bavíte s taxikářem nebo šejkem, všichni jsou z té země nadšení a chtějí v ní něčeho dosáhnout. Tak popisuje Saúdskou Arábii Dušan Duffek, slovenský podnikatel a investor, který tam zamířil se svým venture kapitálovým fondem.
Na náš event Money Masterminds dorazil i přesto, že ho mimořádně tlačil čas. Záhy po rozhovoru musel pražský Martinický palác opustit, aby chytl letadlo do Dubaje, kde má ráno hned dva důležité meetingy. Podle Duffka je základem globálního úspěchu ve venture kapitálovém sektoru otvírání se novým příležitostem a navazování kontaktů.
A tyto příležitosti dnes vidí spíš na Blízkém východě než v zemích na západ od nás. „Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn… Každá z těch zemí začíná mít velký drive, celý region je místem, kde se bude dít hodně věcí,“ říká Duffek. Největší potenciál však vidí v Saúdské Arábii.
„Všichni Saúdové jsou nadšení, všichni mluví o vizi 2030 a o tom, proč by nikdy nešli žít do jiné země. Ve srovnání s tím, jak lidé vnímají Evropu, je to výrazný rozdíl. My jsme se zde dostali na určitý standard a teď nás to trochu brzdí. V Saúdské Arábii chce každý něčeho dosáhnout,“ tvrdí Duffek.
Zmíněná vize 2030 je ambiciózním plánem saúdské vlády zbavit zemi závislosti na příjmech z ropy a provést v ní řadu sociálních a kulturních změn. Za uskutečnění vize je odpovědný korunní princ Muhammad bin Salmán, přezdívaný MBS, který je dnes faktickým vládcem země.
Začátek jeho cesty k moci v roce 2015, kdy se stal saúdským ministrem obrany, Duffek označuje za klíčový moment v rozvoji země.
„Deset let zpátky tam téměř nikdo neměl žádná práva, vyjma patriarchů z lepších rodin. Když se MBS stal ministrem obrany, tak se rozběhly změny. Ale v roce 2018 a pak během covidu se zadrhly,“ říká Duffek.
V roce 2018 byl na saúdském konzulátu v Istanbulu zavražděn novinář a kritik MBS Džamál Chášukdží. Saúdská Arábie vraždu nejdřív popírala, ale pár týdnů po ní během mezinárodní krize i její generální prokurátor uznal, že byla předem naplánovaná.
Saúdská Arábie i dnes zůstává jedním z nejhorších represivních režimů na světě s masivním porušováním lidských práv. Ženy a dívky jsou diskriminovány, svoboda slova neexistuje a kritici režimu jsou po vykonstruovaných procesech zavíráni do vězení.
Organizace Amnesty International poukazuje i na to, že v zemi stoupá počet poprav. V březnu 2022 Saúdská Arábie během jediného dne popravila 81 mužů, což je největší masová poprava na světě za posledních několik dekád.
Duffek nicméně věří, že situace v zemi se i v tomto ohledu lepší a její kultura se začíná přibližovat západnímu myšlení. Jak se v takové zemi dělá byznys?
„Je tam spousta konzervativců, kteří se s vámi nikdy nespojí přes Zoom, musíte se sejít. Zásadně nechodí včas a dají vám pocítit, kdo je větším pánem. Ale najdou se i lidé, co jsou všude první a sami udělají i follow-up ke schůzce, je to různorodé,“ popisuje.
Nicméně zásadní je podle něj to, že všichni jsou „down for business“. „Co se týče hledání talentů, je to destinace příštího desetiletí,“ uzavírá Duffek.