Skupina PPF minulý týden oznámila investici. Na své poměry nevšední investici.
Z Evropské ulice přišla zpráva o vytvoření společného podniku s francouzskou skupinou Groupe Beneteau, což je výrobce rekreačních plavidel a plachetnic. Cíl je prý jasný – vybudovat globálního lídra v segmentu pronájmu lodí.
První krok představovala akvizice majoritního podílu v Dream Yacht Charter doplněná nákupem padesátiprocentního podílu (s opcí na zbylých padesát procent) v menší společnosti Navigare Yachting. Ty společně vygenerovaly v roce 2019 tržby 200 milionů eur, tedy přes pět miliard korun.
Ve výsledné entitě drží PPF 59 procent, zatímco Groupe Beneteau 41 procent. Společně budou firmy provozovat flotilu čítající přes 1200 plachetnic, což vytváří světovou jedničku. Na vskuku perspektivním trhu.
Počet HNWI, tedy ultra high net worth individuals, jejichž čisté jmění přesahuje hodnotu milionu dolarů, loni meziročně vzrostl o 6,3 procenta a poprvé přerostl hranici dvaceti milionů. Přesně tam leží hlavní cílová skupina firem jako Dream Yacht Charter.
Shodou okolností podobným tempem roste i trh pronájmu jachet, který má do roku 2027 dosáhnout velikosti téměř 11 miliard dolarů. Být konsolidující jednička na tomto trhu nemusí být vůbec zlé.
Pozorovatelská poznámka bez konkrétnch dat: není to jen otázka skupiny HNWI+, čehož si možná všímáte i vy kolem sebe. Pronajmout si ve skupině plavidlo a užít si dovolenou místo jednoho resortu na otevřené vodě láká obecně čím dál více lidí. Česká startupovo-technologická bublinka by mohla povídat!
PPF není ostatně jediným investorem na tomto poli. Řádově menší investici loni realizovala skupina Miton, když investovala do platformy Boataround, která je pro svět plavidel tím, čím je Booking.com pro hotely.
Své želízko v ohni, i když z dosti jiného úhlu pohledu, drží na moři třeba i private equity gigant CVC, v němž působí Čech Jakub Čanda. CVC na počátku loňského roku koupila D-Marin, což je společnost provozující přístavy pro jachty a podle všeho finančně krásný byznys.