O uplynulém víkendu zažila Chuchle Arena Praha historicky první klání v koňském pólu na písku. Několik stovek diváků sledovalo napínavé souboje ve sportu, který je v českém prostředí poměrně neznámý, a šlo tedy o jedinečnou příležitost okusit jeho kouzlo na vlastní oči.
Zápas organizoval viceprezident České asociace hráčů koňského póla Jan Průcha, který se snaží sport prosadit i mezi českou miliardářskou scénu. Pólo je velmi nákladné a navíc vyžaduje prostory, které v tuzemsku nebývají běžné. I proto pro pořádání právě prvního pražského zápasu zvolil areál patřící miliardáři Radovanu Vítkovi.
Stejně jako při dostizích se tu sešlo mnoho významných hostů, kteří mohli rozebrat své plánované obchody a pokochali se pohledem na dusající koně pod dramaticky zataženou oblohou.
Pravidla koňského póla a další podrobnosti divákům vysvětlila Alexandra Benčíková ze slovenského týmu Česká mincovna. Každý jezdec má několik koní, které během zápasu střídá. Pro koně jde o náročný sport, při kterém se neustále otáčejí přes zadní nohy, kličkují a cválají – celou hru by proto nevydrželi.
Hráči používají křížence koňských plemen criollo, dovážené nejčastěji ze zahraničí, například z Argentiny. Jedná se o menší koně až poníky, kteří jsou velice obratní a současně nebojácní. Nebojácnost a dravost koně je při hře podstatná.
„Oni vědí sami, co mají dělat, velmi často nepotřebují žádný povel, jsou velice chytří a sami mezi sebou soupeří,“ vysvětlovala Benčíková při sledování finálového sobotního zápasu mezi výherním černým týmem Progresus a modrým Insight Energy, kteří skončili druzí.
Koňské pólo je kontaktní a nebezpečný sport: jezdci se řítí vyšší rychlostí po hřišti, nahánějí se, koně se strkají a o pády není nouze. Přesto se v Praze všichni v sedlech udrželi, i když chvílemi bylo namále. Povinnou výbavou každého jezdce a jezdkyně je proto helma a koně mají ovázané nohy bandážemi, aby při odpalech míčů pálkami nedošlo k úrazu.
Proti sobě se v hlavním sobotním dni postavily čtyři týmy, každý po třech hráčích a každý jezdec či jezdkyně alespoň dvou koních. Častější a běžná sestava jsou přitom čtyři hráči a větší hřiště.
I to je důvodem, proč je koňské pólo v České republice poměrně málo známé. Průměrná cena koně je zhruba půl milionu korun a každý hráč jich potřebuje několik. I proto organizátor Jan Průcha cílí na miliardářskou společnost.