Časy se mění – a my hodláme být těmi, kdo určí, jak bude vypadat budoucnost. I takový plán je za probíhajícím vstupem firmy Eurowag miliardáře Martina Vohánky na londýnskou burzu. Ten společnost založil před 25 lety a proslavila se zejména poskytováním platebních a technologických řešení firmám podnikajícím v silniční dopravě.
„Získat přístup ke kapitálu je zjevná výhoda, proto jsme se tak rozhodli,“ říká o vstupu na burzu člen žebříčku nejbohatších Čechů. Eurowag své rozhodnutí oficiálně potvrdil v pondělí. Jaký je další časový plán?
„Není žádné tajemství, že když firmy toto oznámení udělají, tak proces trvá zhruba čtyři týdny,“ řekl Vohánka pro Forbes. „Zároveň se cesta mezitím může několikrát změnit, i to je naprosto běžné. Mnohokrát jsme to viděli, třeba když zrovna není správný sentiment na trhu.“
Skutečná valuace firmy bude známa až v momentu, kdy proběhne primární úpis akcií. „Spekulace do té doby nekomentujeme,“ uvedl Vohánka o zprávě agentury Reuters, podle níž Eurowag cílí na valuaci přibližně dvě miliardy eur, tedy padesát miliard korun.
Vohánka dle výroční zprávy za rok 2020 drží 59,1 procenta akcií – i pokud by byl tedy odhad Reuters oproti skutečnosti nadnesený, míří Vohánka do pozice dolarového miliardáře. Hodnota jeho majetku bude po valuaci Eurowagu každopádně snadno spočítatelná.
„S tím nic neudělám,“ usmál se. „A hlavně veřejnost vnímá, jak celý náš příběh vznikl, a z reakcí cítím, že jsou na to lidé spíš hrdí, přejí nám to, dokážou se s tím příběhem identifikovat. Že to začalo z nuly, že to je green field project, že jsem to, čemu se říká selfmademan. Slýchám pozitivní reakce, určitou národní hrdost.“
Ta podle něj souvisí i s listováním v Londýně: „Myslím, že je dobře, aby české firmy byly slyšet v zahraničí, aby zvedaly reputaci země jakožto moderního, technologicky vyspělého státu, který má potenciál a o kterém bude ještě víc slyšet.“
Londýn si společnost podle Vohánky vybrala proto, že nejlépe odpovídá aspiracím Eurowagu. „Hledali jsme primárně řešení, které firmě vyhovuje, tedy místo, kde najdeme investory, kteří našemu příběhu rozumějí a kde jich je dostatečný počet, kteří investují do technologických firem,“ popsal.
Získané prostředky mají podle jeho slov zrychlit vývoj produktů Eurowagu a zároveň firmě umožnit větší aktivitu v akvizicích: „A to v takových případech, které pomůžou našemu příběhu a naší vizi. Dále bychom vzhledem k tomu, že je Eurowag růstová firma, v růstu rádi pokračovali, případně ho akcelerovali.“
Vstup na londýnskou burzu bude pro jeho společnost dalším milníkem. „Ale jenom milníkem, nikoli cílem, natož konečnou. To vůbec ne,“ zdůrazní Vohánka. „Firma má vždy v daný moment určité potřeby a pracuje s nějakými prostředky. V tuto chvíli jsme si řekli, že je správný čas udělat takový krok. Má to několik pozitivních efektů.“
Prvním je podle něj reputace vůči partnerům i vůči talentům: „Firma s takovými aspiracemi potřebuje evropské a světové talenty, aby dokázala to, co chce,“ říká miliardář.
Dalším efektem má pochopitelně být přístup ke kapitálu. „Eurowag byl vždycky sebefinancující, kromě běžného bankovního financování jsme nikdy nepotřebovali žádnou vnější podporu. Ale teď vidíme obrovskou příležitost,“ říká Vohánka.
„Naše odvětví se bude zásadním způsobem měnit, čeká na disrupci. Mezinárodní doprava a logistika jsou z pohledu digitalizace při srovnání jednotlivých odvětví téměř na úplném chvostu. Je toho spoustu, co dokázat. Řekli jsme si: Příležitost tady je a pevně věříme, že Eurowag v tom může sehrát důležitou roli.“