Potvrzeno. Lidé poprvé v historii zapříčinili změnu kurzu cizího vesmírného tělesa miliony kilometrů vzdáleného od planety Země. Doba oběhu měsíce Dimorphos kolem planetky Didymos je nyní díky srážce se sondou DART z 27. září o celých 32 minut kratší.

Cílem mise DART je připravit se na odvrácení možné civilizační hrozby, kterou by mohla představovat podobná planetka v kolizním kurzu se Zemí. Dvojplanetka Dimorphos a Didymos pro planetu Zemi nikdy nepředstavovaly hrozbu.

Na analýze fotometrických dat po nárazu se podíleli i čeští vědci vedení astronomem Petrem Pravcem z observatoře v Ondřejově, kteří v roce 2003 Dimorphos odhalili.

„Bylo by ohromným úspěchem, kdyby se podařilo zkrátit dobu oběhu o deset minut. Podařilo se to ale o dvaatřicet. Jde o zlomový moment pro planetární obranu i celé lidstvo. DART je výsledkem mezinárodních snah a je odpovědností nás všech bránit naši planetu. Je jediná, kterou máme,“ řekl úvodem úterní konference ředitel NASA Bill Nelson.

Dimorphos kolem své planetky před nárazem sondy o rychlosti přes 22 500 kilometrů v hodině obíhal jednou za 11 hodin a 55 minut. Vědci v uplynulých dvou týdnech díky pozorování teleskopy a následnou analýzou dat potvrdili, že doba oběhu je nyní o 32 minut kratší, a pouhou kinetickou silou se tak podařilo změnit trajektorii planetky.

„K výsledku 32 minut nás přivedly analýzy dvou odlišných datových sad, které pocházely z optických teleskopů a planetárních radarů,“ vysvětlila Nancy Chabotová, vrchní planetoložka z ústavu aplikované fyziky Univerzity Johnse Hopkinse.

Optickým teleskopům na Zemi se systém planetek Didymos a Dimorphos jeví jako jediný světelný bod. Světelná intenzita tohoto bodu se ale jednou za čas sníží, a to ve chvíli, kdy je planetka Dydimos v zákrytu za svým měsícem. Vědci, včetně těch českých, tak z pozorování mohli vyvodit dobu oběhu měsíce kolem planetky.

V analytickém týmu mise DART je přes dvě stě lidí z 28 zemí, kteří se v uplynulých dvou týdnech denně virtuálně i osobně setkávali. Thomas Statler, jeden z předních vědců projektu, uvedl, že současné výsledky mise jsou jen začátkem toho, co z experimentální mise DART lze vytěžit. V roce 2027 navíc k planetkám dorazí sonda Hera Evropské vesmírné agentury.

Sonda DART, tedy Double Asteroid Redirection Test, odstartovala loni v listopadu v rámci projektu za 325 milionů dolarů. Dalším krokem NASA na poli planetární obrany je podle Glazeové získat lepší přehled o tělesech v průměru větších než 140 metrů potenciálně nebezpečných pro Zemi.