Před devíti lety jsme se zatajeným dechem sledovali podívanou, která nás dnes čeká znovu – a bude ještě napínavější.

NASA během sedmi nervydrásajících minut posadí na Mars další ze svých robotických vozítek, respektive se tam vozítko musí posadit samo: signál z Marsu k nám letí jedenáct minut, takže přistávací manévr musí být zcela automatizován. Vozítko tentokrát váží celou tunu a nese na rudou planetu několik přelomových vědeckých nástrojů.

Jedním takovým by se měla stát i miniaturní helikoptéra, jejíž nasazení bude prvním pokusem o atmosférický let nad povrchem cizího kosmického tělesa. Helikoptéra dostala jméno Ingenuity (Vynalézavost) a celé vozítko Perseverance (Vytrvalost), zkráceně Percy.

Co by za jeho robotické oči dal jiný Percy, americký podnikatel a nadšený astronom Percival Lowell, který byl Marsem fascinován a představoval si na jeho povrchu umělé zavlažovací kanály. Dnes už díky sondám a vozítkům víme, že je Mars planetou vyprahlou, ale jeho minulost mohla před miliardami let zahrnovat i rozsáhlé vodní plochy.

Do jedné takové Perseverance míří: kráter zvaný Jezero (podle vesnice v Bosně a Hercegovině) býval patrně opravdovým mimozemským jezerem a dnes je proto žhavým kandidátem na nalezení stop mikroskopického života.

Perserverance přistane v oblasti označené názvem celé mise: MARS 2020.

Pokud na Marsu život někdy v minulosti existoval, Perseverance je v současnosti naší největší nadějí na jeho objevení – a potvrzení předpokladu, že ve vesmíru nemusíme být sami. Přistání je ale nejtěžším krokem v rámci celé mise, jejíž náklady se blíží třem miliardám dolarů.

Perseverance v laboratořích JPL

Těch kroků musí ve skutečnosti úspěšně proběhnout celá řada. Zatímco lehčí sondy lze na cizí kosmická tělesa posadit „bez servítek a natvrdo“, tunové vozítko vyžaduje zvláštní péči. Jeho vysazení na Mars zahrnuje let na tryskách i speciální spouštěcí jeřáb, a i když si manévr odbyl úspěšnou premiéru vysazením vozítka Curiosity v srpnu 2012, budou to zase nervy.

Počítačová animace z dílny Jet Propulsion Laboratory vydá za tisíc slov, a pokud budete chtít živě sledovat, jak to celé dopadne v reálu, můžete si od osmé hodiny večerní pustit přímý přenos v rámci internetového vysílání NASA.

Samotné přistání pak proběhne o půl druhé hodiny později: na 21:38 je plánován vstup sondy do marsovské atmosféry a vozítko Perseverance by mělo na povrch rudé planety dosednout zhruba ve 21:45.

K nám na Zemi pak signál doputuje s jedenáctiminutovým zpožděním, což znamená, že o úspěchu manévru, který patří mezi vrcholy současného lidského umu, bude jasno kolem desáté.