V roce 2007 vyhrála Miss. A rozhodla se, že místo bulvárních skandálů, kontroverzí a prázdných floskulí o světovém míru se skutečně pokusí něco změnit. Dnes Kateřina Sokolová systematicky pomáhá rodinám dětí s těžkým autismem. Jejich příběh je totiž i jejím příběhem. A míří ještě dál.
Začalo to překvapením. „Modrá! To je teda hezká náhoda. Víte, že zrovna modrá je barvou autismu?“ směje se Kateřina Sokolová, když před focením v ateliéru v pražské Libni uvidí odstín fotografického pozadí, který fotografka pro její portréty zvolila.
Modrou se dokonale trefila do jejího tématu. Přitom zcela nevědomky. „Ty nejlepší věci se většinou stanou náhodou. A dopadnou, jak mají,“ směje se Kateřina Sokolová. Můžete mít k instituci Miss jakékoli předsudky, nicméně jednu věc při osobním setkání s Kateřinou pominout nelze – ohromně silné charisma, kterým oplývá.
Miss vyhrála, když jí bylo osmnáct. Dnes je Kateřině pětatřicet, a když vejde do místnosti, celou ji rozsvítí. Možná jsou to její oči a jejich zvláštní odstín. Možná je to její úsměv, nestrojený a srdečný, a fakt, že se směje opravdu často.
Možná je to její příběh, který ji kdysi nasměroval úplně jinam, než kam vítězky soutěží krásy obvykle zamíří. Kateřina před lety založila se svým otcem Janem Sokolem nadační fond AutTalk, zaměřený na pomoc rodinám dětí s těžkou formou poruchy autistického spektra.
Tohle téma si přitom Kateřina nevylosovala z klobouku. Vyšlo z její osobní rodinné zkušenosti. Katčin mladší bratr Radovan totiž těžkou formou autismu trpí – a Katčin otec na výchovu a péči o těžce nemocného syna zůstal sám, má chlapce v plné péči.
„Radovanova maminka není přítomná. Na péči o syna se nepodílí nijak,“ popisuje Kateřina příběh bratra, kterému je dnes šestnáct let. „Ráďa nemluví, vyžaduje neustálou péči dospělé osoby, 24 hodin denně.“
Když se v Radovanově útlém dětství dozvěděli jeho diagnózu, měla Kateřina už po vítězství v Miss. „Rozhodla jsem se toho trochu využít. Zdálo se mi, že když mám možnost mluvit o některých tématech do médií, byla by škoda neupozornit na to, co péče o děti s poruchami autistického spektra obnáší.“