Chorvatská dovolená bude v příštím roce jiná. Hlavně když dojde na placení. Kuny v peněžence totiž nahradí eura. A největší síť chorvatských supermarketů už na to své zákazníky začala připravovat. V regálech se proto objevily dvojí ceny.

Kdo byl v Chorvatsku někdy na dovolené a šel nakupovat do supermarketu, velmi pravděpodobně skončil v Konzumu, který má ve víc než 300 městech a vesnicích po celé zemi přes šest stovek prodejen. Patří tak mezi ty největší. Od srpna se dá v každé z jeho prodejen vidět, na kolik člověka vyjde nákup v eurech.

Mléko, vejce, vepřová panenka, špagety, rajský protlak. Nákup, za který dnes zákazníci platí 94,04 kuny. V půlce ledna už to však bude suma opticky nižší – 12,49 eura. Rozdíl už teď vidí zákazníci supermarketu při sledování cenovek na regálech, po zaplacení na účtence, ale i pokud se pustí do nákupu v e-shopu.

Vedení sítě supermarketů s loňským obratem v přepočtu přes 34 miliard a ziskem 131 milionů korun totiž nečekalo do 5. září, od kdy bude uvádění dvojích cen povinné, a přípravu na vstup do eurozóny zahájilo ještě během července. K přepočtu používá kurz z 12. července, kdy ministři financí v radě Ecofin schválili zavedení kuny vůči euru v kurzu v poměru 7,5345 ku jedné.

Systém uvádění dvojích cen má kromě jiného za úkol omezit pokusy obchodníků, kteří by chtěli změnu měny využít pro navyšování cen. Pokud to přesto někdo zkusí, kromě pokuty mu bude hrozit i ocitnutí se na „černé listině“, kterou chorvatské úřady plánují zveřejnit a průběžně aktualizovat.

Obří akce, která všechny obchodníky v Chorvatsku čeká, samozřejmě bude něco stát. Konzum počítá s tím, že do celého procesu investuje přes 1,3 milionu eur, tedy nějakých 32 milionů korun.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

„Jde o částku bez započtení nákladů na práci našich zaměstnanců, která zahrnuje především výdaje na úpravu systémů, změny ve značení produktů, školení více než dvou třetin z deseti tisíc zaměstnanců nebo výměnu samoobslužných pokladen,“ uvádí tiskové oddělení sítě obchodů.

Nejde přitom o investici jen na několik měsíců. Obchodníci v jadranské zemi budou mít povinnost uvádět ceny v obou měnách až do konce roku 2023.

Chorvatský Konzum už je tak prakticky zcela připravený na druhou fázi zavádění eura. Ta odstartuje 1. ledna příštího roku, kdy se evropská měna vedle chorvatské kuny stane oficiální měnou. Platit oběma měnami ale půjde jen dva týdny, protože 15. ledna se euro stane jedinou měnou, kterou bude možné v Chorvatsku použít.

Komu ale v peněžence zůstanou kuny i po tomto datu, panice propadat rozhodně nemusí. Mince totiž bude možné směnit na eura během tří let od zavedení jednotné evropské měny. U bankovek pak žádný časový limit stanoven nebyl.

Chorvatsko, které se stane dvacátým členem eurozóny, se tak ještě víc přimkne k Evropské unii. Vedle Dánska, které má vyjednanou trvalou výjimku z povinnosti euro přijmout, bude od ledna bez eura už jen Švédsko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Česko.